FOKSTERIER

Trochę historii: Polowanie na lisy zawsze było ulubionym sportem Anglików. Lisa ściga złaja foxhoundów, a za nimi pędzi kawalkada jeźdźców. Wydaje się, że lis opada z sił, psy nie mogą się już doczekać, aż zamknie się śmiertelny krąg wokół niego, kiedy nagle sytuacja się zmienia. Lis znika, jakby go ziemia pochłonęła - dopadł zbawczej dlań nory. Rozczarowana sfora daremnie szuka wokół zgubionego tropu. Jeźdźcy zbliżają się, jeden z nich zeskakuje z konia, wyjmuje z troków małego czarno-białego pieska i wpuszcza go do nory. Wkrótce z głębi dochodzi wściekłe prychanie lisa i wnet wyskakuje on z nory. Złaja ogarów podejmuje trop i pogoń jest kontynuowana.

Bez tego małego pieska pogoń za lisem zakończyłaby się niepowodzieniem. Dlatego właśnie wyhodowano specjalnego psa, który mógłby podążać za lisem do nory bez obawy przed panującymi w niej ciemnościami; dzięki swej wrodzonej ciętości na drapeżniki stał się on nieodzownym pomocnikiem przy polowaniu par force. Tym psem jest FOKSTERIER. Już sama nazwa mówi o jego przeznaczeniu: fox - lis, terra - ziemia.

O pochodzeniu foksteriera nie wiadomo nic bliższego. Przyjmuje się, że powstał on przez skrzyżowanie kilku ras terierów, jak black and tan terrier, bulterrier i inne. Jest rzeczą pewną, że już w połowe XIX wieku istniała dobra baza hodowlana i wkrótce stał się on najulubieńszym psem w Anglii. Stamtąd zaczął się jego zwycięski pochód przez wiele krajów świata.
Pierwotną postacią jest foksterier gładkowłosy, a dopiero później wytworzono szorstkowłosego poprzez celową selekcję okazów szorstkowłosych, przez pielęgnowanie szaty (trymowanie) i prawdopodobnie przez krzyżowanie z innymi rasami terierów o długim, szorstkim włosie. Foksterier wkrótce wyparł gładkowłosego, gdyż dzięki pielęgnowaniu szaty zyskał na wyglądzie. Prawdopodobnie grzbiet uległ skróceniu, kufa i szyja zostały wydłużone, a gruba sierść z gęstym podszyciem dawała dobrą osłonę przed wpływami atmosferycznymi.

Foksterier jest psem o wybitnych zaletach myśliwskich, użytecznym nie tylko w norze, lecz także w pracy na ziemi jako szperacz lub gończak, a także jako posokowiec oraz w pracy w wodzie. Ma wrodzoną pojętność, aportuje wszystko aż do lżejszego zająca włącznie, ma zamiłowanie do wody oraz jest niezwykle cięty na drapieżniki. Jeśli dobrze ułożony, staje się niezawodnym pomocnikiem myśliwego.

Predyspozycje Foksterierów:

Zabawy ruchowe

x

Zabawy siłowe

x

Szukanie

x

Aportowanie

x

Zabawy zręcznościowe

x

Zabawy wytrzymałościowe

x

Towarzyszenie

-


Symbole: 'x'= odpowiednie, '-' = nieodpowiednie
Informacje zaczerpnięte z książki: Angela Wegmann (przełożyła z niemieckiego Ewa Walewska-Wilk) : 'Podaj łapę! Jak wyszkolić mądrego psa' ; Świat Książki

Przed nabyciem:

Zastanów się nad wieloma rzeczami - tym bardziej jeśli ma to być twój pierwszy pies:
- czy masz dostatecznie dużo czasu dla psa tzn czy nie pracujesz całymi dniami, nie mieszkasz sam lub rodzina przebywa w domu tylko na noc,
- foksterier to pies zdecydowanie nie dla ludzi starszych, chorych, czasem lekarz w ramach leczenia doradza kupno psa.. ale nie może to być foksterier! jest to pies energiczny, ciągnący na smyczy, starsza osoba raczej nie da sobie z nim rady (wszystko oczywiście zależy od ułożenia psa)
- czy w twojej rodzinie nie ma przypadku alergii na sierść? alergia która daje się poznać bardzo szybko jest bardzo częstym powodem późniejszego porzucenia psa..
- czy twoi rodzice lubią zwierzęta? jeśli zauważyłeś że twoi rodzice są źle nastawieni do zwierząt, boją się ich lub po prostu nie lubią - nie przyprowadzaj psa, może się zdarzyć że dana osoba podświadomie będzię dokuczać zwierzęciu, decyzja o przyjęciu psa do rodziny nie powinna być podjęta zbyt pochopnie i na "szybko", pies to nie zabawka lecz towarzysz na całe swoje, w zasadzie krótkie życie
- wreszcie czy TY jesteś osobą cierpliwą? czy łatwo wpadasz w złość? opiekun szorstkiego foksa musi być cierpliwy i konsekwentny...
- czy masz dostatecznie dużo czasu, ochoty i cierpliwości aby móc pielęgnować szatę foksteriera? pies wymaga cotygodniowego czesania przez 15-20 minut, w zależności od temperamentu psa może to być łatwiejsze lub trudniejsze, jeden pies znosi pielęgnację spokojnie - inny nie usiedzi spokojnie w jednym miejscu nawet minuty, jeśli od szczeniaka przyzwyczaimy psa - wszystko będzie prostsze,
- czy lubisz wyjeżdżać na wczasy i masz samochód? wynajmujesz zazwyczaj domek i tam można zabierać psy ze sobą? świetnie!! więc nie masz się o co martwić! ale jeśli jest inaczej - jeździsz pod namiot ze znajomymi, wolałbyś tam psa nie zabierać a nie ma kto się nim zająć ;-(... więc zapomnij o czworonogu! pies to wielka odpowiedzialność!! albo jedziesz z nim albo nigdzie! zastanów się komu go potem podrzucisz?? sąsiadowi?? pies bez pana będzie nieszczęśliwy... poza tym należy zawsze się zapytać w miejscu dokąd jedziesz czy można zabierać ze sobą psy, jaka jest za to opłata i jakie są ewentualne inne wymogi.
- czy masz pieniądze na utrzymanie swojego pupila?

Oto przykładowe wydatki:
smycz: linka lub taśma rozciągana od 30 do 90 złotych i więcej, jeśli mamy psa bardzo energicznego - nie kupujmy zwijanej smyczy dopasowanej dokładnie do wagi (czyli dla psa około 10 kilogramowego), my kupowaliśmy smycze dla psów o wadze do 40 kg(!) i w ciągu miesiąca się rozlatywały, późniejsze naprawy gwarancyjne nic nie dawały(!), lepsza jest smycz taśmowa od linkowej.
zwykła: od 10 złotych, wszystko zależy od surowca, firmy, jakości,
grzebień: od kilku złotych, szczotka: od 10 złotych
wizyta u weterynarza: około 30 zł + szczepienie obowiązkowe coroczne na wściekliznę: 12 zł, starszy pies powyżej 8,9 lat musi być także szczepiony przeciw nosówce (kolejne 12 zł)
obcięcie pazurków u weta: 5 zł
fryzjer: jeśli nie zdecydujemy się strzyżenie ( nie radzę - z foksteriera można zrobić zupełnie inna rasę) kosztować to nas będzie 50 zł 2-3 razy w roku, psa strzyżemy po zimie, w lecie, i przed zimą żeby zbytnio nie zarósł, jeśli chcemy utrzymać skórę psa w dobrej kondycji, a kolory aby nie straciły swej głębi - psa trzeba wtedy trymować, można to robić samemu: zaopatrzyć się w trymer, lub: iść do fryzjera - koszt ok. 75 zł (przynajmniej w Krakowie)
wyżywienie: jeśli zdecydujesz się przygotowywać psu pożywienie wówczas ciężko określić tygodniowe wydatki,natomiast koszt suchej karmy 500g waha się od kilku złotych do kilkudziesięciu,

Jesteś już zdecydowany na właśnie tą rasę? Przeczytaj jeszcze małe podsumowanie wszystkich "za" i "przeciw":

PLUSY:
+ dorosły pies nie niszczy mebli gdy musi zostać sam w domu
+ nie ma skłonności do wycia
+ nie szczeka za panem pod drzwiami pozostawiony w domu na kilka godzin
+ wesoły, towarzyski, rozśmiesza na każdym kroku,
+ można pozwolić mu bawić się z najmłodszymi POD OKIEM DOROSŁEGO, cierpliwy, nie warczy gdy dziecko go tarmosi
+ mało uciążliwy w bloku

MINUSY:
- ma skłonność do szczekania na inne psy,
- silna potrzeba dominacji u psów- łapanie za nogawkę
- gdy nie nauczony inaczej - goni za szkodnikami: myszami, szczurami, kotami, gołębiami
- potrafi manipulować człowiekiem i gdy się mu na to pozwoli - wejdzie na głowe!

Szczepienia.

Obowiązkowo co roku szczepienie na wściekliznę.
Dodatkowo pieski na starość muszą być szczepione na parwowirozę (młodziutkie też) Jest to bardzo groźna choroba i nieszczepiony pies może zdechnąć! Pies starszy jest mało odporny na tę chorobę;-( choroba ta jest bardzo zaraźliwa, do tego stopnia, że jeśli jeden pies zachoruje na osiedlu, z reguły chorują wszystkie psy z tego osiedla. Łatwo ją rozpoznać, gdyż bóle brzucha, jelit i luźny stolec! Szybko się odwadnia co prowadzi do śmierci pupila.

Foksterier i dzieci.

Foksterier nie lubi czuć, że zszedł na 'drugi plan'. Pomimo tego, iż jest pieskiem wyjątkowo przyjaznym dla ludzi - gdy w domu pojawia się noworodek - wraz z nim pojawi się kłopot.
Rozpieszczony pies może czasem ujawniać swoje emocje, czyli naturalną ciekawość aż po agresję, inny zignoruje tą sytuację całkowicie. W tym szczególnym okresie należy psa przyzwyczajać do dziecka. Starać się wytłumaczyć mu, że nie jest to zabawka którą się z nim złośliwie nie chcemy podzielić, lecz kolejny członek rodziny. Należy także zapewnić psu jak najwięcej zabawy, spacerów, rozrywki!

Gdy dziecko zaczyna raczkować i wydobywać z siebie różne dźwięki od gęgów na ćwierkaniu skończywszy, należy szczególnie pilnować by pies nie zostawał ani na moment z nim sam. Może on chcieć zaatakować maleństwo, biorąc go za wroga -dziwnego przedstawiciela psiego, lub za obiekt zabawy. Skóra dziecka jest wyjątkowo delikatna - i naprawde łatwo ją uszkodzić!

Gdy dziecko ma około 2 lat i jest już w miarę 'samodzielne', role sie odwracają. Wprawdzie pies nie będzie podporządkowany lecz raczej będzie unikał kontaktu. Może się więc zacząć bieganie za pieskiem tak strasznie czasami denerwujące dla czworonoga. Należy jednocześnie uczyć dziecko jak bawić się z psem, jak i uświadamiać psu jak traktować dziecko, niektóre bowiem zabawy które my-dorośli uwielbiamy-są nieodpowiednie dla małych dzieci. Trzeba wykorzenić u dziecka chęć targania psa za uszy, ogon i sierść i inne rzeczy które mogą pieska zdenerwować i wywołać w nim poczucie dyskomfortu.
Nasz Foks jest dość cierpliwy, ale gdy osaczony przez dwójkę dzieciaków - nawet nie warknie i nie odpowie agresją.
Dorosłe 6-7 letnie dzieci potrafią się już w miarę racjonalnie bawić. Ale i tu trzeba mieć oczy otwarte zarówno na psa jak i na dziecko!

źródło, za zgodą:
http://www.foksterier.yoyo.pl/

zdjęcia, źródło: wikipedia.pl, góra (pod tytułem): autor: Pleple2000, GNU Free Documentation License, oraz autor: Prskavka, public domain

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie