Foksterier szorstkowłosy - pielęgnacja

Czesanie

Do pielęgnacji szaty naszego foksa potrzebny jest grzebień metalowy z rzadkimi ząbkami, czeszemy całego pieska, szczególnie dokładnie te miejsca gdzie sierść jest dłuższa,
Czeszemy psa przynajmniej raz w tygodniu przez 15-20 minut

Uszka.

Foksterier często zapada na zapalenie uszu. Dlatego ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Regularnie należy usuwać włoski z uszków. Należy to uczynić bardzo delikatnie by nie zrobić krzywdy psiakowi. Ucho czyści się wacikiem który można nasączyć w oliwce dla dzieci lub można kupić sobie odpowiedni preparat do higieny uszu.
Jak poznać że pies ma zapalenie ucha? Uporczywe drapanie, dziwne "chlupanie", nieprzyjemny zapach z ucha, charakterystyczne zabarwienie wydzieliny z ucha - to niektóre objawy.
W takim wypadku najlepiej iść do lekarza który przepisze odpowiedni środek. Można także spróbować domowych sposobów:
wsadzamy pieska do wanny odchylamy chore uszko i wlewamy do niego 3% wodę utlenioną, oddalamy się aby piesek nas nie ochlapał - piesek powinien wytrzepać wszystkie brudy. Czynność tą można powtórzyć ale należy także pamiętać że najlepszym sposobem jest odwiedzenie weta. Taki sposób na pewno nie zaszkodzi pieskowi a może pomóc.

Strzyżenie.

"Średniej długości, szorstka, bardzo gęsta, w stanie naturalnym - nastroszona i lekko kędzierzawa. Na bokach tułowia jest mniej twarda niż na grzbiecie i kończynach."
To był oczywiście typowy książkowy opis sierści foksteriera szorstkowłosego. Co to oznacza w praktyce? Że jeśli nie mamy zacięcia do pielęgnacji szaty psa i nie wystawiamy go - możemy mieć tutaj spore kłopoty!
Czas leci, sierść odrasta, co robic? Mamy 2 wyjścia: iść do fryzjera lub popróbować samemu. Jeśli jednak nie masz zdolności manualnych i nie wiesz jak się za to zabrać - lepiej nic nie rób bo można psa tylko oszpecić. Ponadto może się okazać, gdy brak odpowiedniego stołu do strzyżenia, że pies nam ucieknie ogolony jedynie przez pół.
Idziemy więc do psiego fryzjera. Tutaj także są dwie możliwości:
:: trymowanie
:: strzyżenie.

Strzyżenie kosztuje (dla psa takiej wielkości jak foksterier) około 50zł +-10zł, do trymowania zaś trzeba doliczyć jeszcze 20-30zł.
Czym więc jest to trymowanie? Trymowanie jest bezbolesnym usuwaniem włosa martwego. Gdy jest odpowiednio dojrzały można samemu zaobserwować delikatnie wyciągając palcami włos psa. Dużo ludzi uważa że najlepiej trymować właśnie palcami, oprócz tego w sprzedaży są specjalistyczne trymery przeznaczone do włosa na różnych partiach ciała. Pies wytrymowany ma barwy bardziej intensywne, skóra jest w dobrej kondycji.
To czy psa trymujemy czy nie to już zależy od nas. Gdybym przygarnęła Foksa jako szczeniaka z pewnością byłby on trymowany. Pies jest strzyżony maszynką na całym ciele. Na łapkach, brzuszku i brodzie włos jest dłuższy. Ja chodzę do fryzjera 3 razy w roku - po zimie (w zależności od temperatury) w marcu (lub początek kwietnia), potem w połowie lipca a następnie w październiku (lub początek listopada).

http://www.foksterier.yoyo.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie