BOSTON TERRIER

Historia boston terriera rozpoczyna się w połowie XIX wieku w Beacon Hil w Bostonie gdzie powstała krzyżówka buldoga angielskiego i nieistniejącego już dziś białego terierra angielskiego. Podwaliny rasie dał pies zwany JUDGE, który w 1865 r. przybył z Europy do Massachussets w Nowej Anglii oraz suka imieniem GYP.

Judge trochę różnił się wyglądem od dzisiejszego bostona, był psem w typie buldoga, ważącym 32 funty (14,5 kg), mocnej budowy, ale nie ciężki, miał uszy w kształcie muszli, ogon jak korkociąg, umaszczenie ciemnoszare z białymi plamkami, biała strzałka na głowie i szeroki biały szal na szyi

Natomiast Gyp była w typie buldoga, która ważyła około 9 kg. Suczka z kojarzenia Gypa i Judge urodziła szczenięta zwane Tom i Tobey. Obaj bracia zostali uznani jako pierwsze bostony. Pieski te były zaprezentowane w 1878r na lokalnej wystawie psów rasowych w Bostonie, jako amerykańskie bulterriery.

W tamtych czasach potocznie nazywano je okrągłe głowy lub kulo-głowy, oficjalnie zaś nazwa brzmiała amerykański lub bostoński bullterrier. Mimo ostrych oporów hodowców bullterierrów niechętnie patrzących na nową krzyżówkę terriera z buldogiem starano się o rejestrację rasy. Spór dotyczył między innymi nazwy rasy. Zmiana z „amerykański bullterrier” na „boston bull”, była nie do przyjęcia dla hodowców boston terriera. Jednak miłośnicy tej rasy opowiedzieli się zdecydowanie za nazwą „ boston terrier”, dzięki czemu w 1891 r. powołano do życia Boston Terrier Club i rozpoczęto starania o rejestrację rasy.

Dzięki rosnącej popularności tej rasy wśród bostońskich elit i ich wstawiennictwu oraz szerokiej kampanii prasowej została uznana w końcu przez AKC (Amerykański Związek Kynologiczny). Boston Terrier stał się rasą tak popularną, że zainteresowanie tą rasą osiągnął poziom ogólnonarodowej manii. Niespełna 30 lat od uznania rasy, bostony stanowiły tam aż 30 procent wszystkich psów biorących udział w wystawach. Trzeba podkreślić, że w latach trzydziestych w dobrym towarzystwie nie wypadało nie być właścicielem bostona. Mimo spadku popularności tej rasy w późniejszym okresie, boston pozostał do dnia dzisiejszego na czele najpopularniejszych ras psów w USA. Stał się oficjalną maskotką bostońskiego uniwersytetu, a od 1979 maskotką Stanu Massachusets.

W trakcie rozwoju i powstawania ścisłego wzorca rasy, doprowadzono do utrwalenia różnic wielkości

1. Waga lekka (do 6,8 kg) – przeznaczona do towarzystwa na salony.

2. Waga średnia (od 6,8 do 9,1 kg) – uniwersalna.

3. Waga ciężka (9,1 -11,3 kg) – użytkowa – często wykorzystywana do udziału w walkach psów.

Pierwotnie Bostony wykorzystywane były w konkurencjach zręcznościowych, ulubionej rozrywki marynarzy i pracowników bostońskiego portu w łapaniu szczurów na czas. Później stały się prawdziwymi gwiazdami pokazów cyrkowych, filmów gdzie występowały jako przyjaciele i ulubieńcy dzieci, a to wszystko zasługa ich nieprzeciętnej inteligencji, łagodności i chęci współpracy z człowiekiem. Dzięki zabiegom hodowlanym stały się psami do towarzystwa, pozostały jednak doskonałymi stróżami.

W trakcie tworzenia rasy krzyżowano bostona z buldogiem francuskim w celu poprawienia sylwetki i umaszczenia. Boston Terrier odznacza się żywą inteligencją, lubi mieć towarzystwo, jest bardzo zżyty z właścicielem, uwielbia długie spacery. Mimo płaskiego pyska nie ma kłopotu z oddychaniem i nie ślini się. Nie brakuje mu temperamentu. Nawet stare bostony lubią zabawę i są pełne wigoru i nie ma w tym nic dziwnego, dynamizm jest typowy dla terierów, a niektóre bostony świetnie nadają się do uprawiania agility. Cieszą się dobrym zdrowiem, nie należą do psów szczególnie delikatnych. Ze względu na elegancję „Amerykańskiego Gentelmena”, wysoką inteligencję, łagodność charakteru, wesołego usposobienia warto zwrócić uwagę na tego cudownego pieska, który sprawi nam w życiu wiele radości jako wierny i oddany przyjaciel.

Ryszarda Zając
http://bostony.republika.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie