Część IV „Wielkie manewry czyli podstawowe wybory” - PŁEĆ

PŁEĆ

Porad w tym temacie znaleźć można wiele. Większość oparta na ogólnych stwierdzeniach, że jak pierwszy pies w rodzinie bez doświadczeń z psami – to lepsza suka. Zdarza się, że wbrew opiniom dany psiak jest właśnie TYM wyjątkiem. Miała być potulna suczka a jest diabeł wcielony. Miał być stanowczy piesek a jest potulny baranek. W każdym takim „dziwnym” przypadku musimy zdawać sobie sprawę, że doradzanie teoretyczne jest uogólnione i odnosi się do wieloletnich obserwacji. To jakaś wypadkowa zachowań samców i samic. Wiele zależy także od układów między ludźmi w rodzinie. Pies czy suka – będą obserwatorami i uczestnikami wspólnego życia w i z rodziną.

Jedno jest niezaprzeczalnie pewne. Suki mają swoje cieczki a psy mają swoje suki z cieczkami. I wybierając płeć musimy o tym pamiętać. Przerażenie budzi wizja niechcianych potomków naszej suni?! Suka ma średnio 2 cieczki w roku. Znajomość fizjologii w tym temacie to nie wszystko. Najważniejsze, jeśli nie chcemy szczeniaków, to dopilnowanie, aby w tych momentach, suka była pod baczną kontrolą.

Nie jest to tak skomplikowane jak się wydaje. Jeśli dzieci mają wychodzić na spacery z sunią to lepiej je w tych momentach zastąpić. Nie wierzmy, że jak puścimy sunię żeby się wybiegała, to zdążymy ją złapać jak pojawi się pies - kawaler. Podstawą jest zasada ograniczonego zaufania i świadomość, że instynkt zachowania gatunku jest ogromny. A jeśli, niestety, już przydarzy się mezalians, to idźmy do dobrego weta. Poradźmy się jaką decyzję podjąć i weźmy za nią odpowiedzialność.

Z psem, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwiej. Miłosne zapędy zmuszają do ucieczek. A wtedy może zdarzyć się wszystko. Od walk z innymi rywalami do śmierci pod kołami samochodu. Tu wyobraźnia nie zna granic. A miłosny sezon nie występuje tylko wiosną, jak mogłoby się zdawać. Cały rok suczki - sąsiadki mogą nęcić biedaka. Zakochany pies nie je, wyje, drapie w drzwi, męczy siebie i domowników. Czy to łatwiejsze niż pilnowanie suki? Oczywiście podane przykłady wcale nie muszą się zdarzyć. Ale wybierając - czy pies czy suka musimy o tym pamiętać i nie dać się zaskoczyć. Zresztą tyle osób radzi sobie z tymi problemami, czemu Wy macie nie dać rady?
 

Agnieszka Mordwa
PSY24.PL

Artykuły powiązane

Część V „Pole Bitwy – czyli jak przygotować się na psa w domu” - Ludzie

0
22.09.2015

Gdy już podejmiemy decyzję o posiadaniu psa i dokonamy podstawowych wyborów z tym związanych – zastanówmy się czy nasza rodzina dobrze zniesie pojawienie się wymarzonego czwo...

Część III „Wielkie manewry czyli podstawowe wybory” - JAKA RASA

1
22.09.2015

JAKA RASA Że rasowy to oczywiste. Ras jest około 400. Szaleństwo rozmiarów, futerek, kolorów, łatek, kształtu uszu, ogonów i wyrazów mordek. Jak i którego wybrać? Gdzie zobaczy...


Więcej w tym dziale:


Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.