Jak przewozić psa koleją?

Podróże koleją zyskują na popularności, ponieważ są wygodne, coraz szybsze, ekologiczne, a przy tym rozsądne cenowo. Ten środek transportu chętnie wybierają również właściciele czworonogów, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami. Wcześniej dowiedz się, jak przewozić psa koleją – kilka najważniejszych zasad omawiamy w naszym poradniku.

Sprawdź regulamin przewoźnika

Na dobry początek upewnij się, że regulamin danego przewoźnika kolejowego w ogóle dopuszcza możliwość zabrania ze sobą psa. Może to wymagać np. założenia psu kagańca czy przewożenia go w transporterze.

Pamiętaj o bilecie dla psa

Obecnie rzadko się zdarza, aby można było przewieźć psa pociągiem bez dodatkowych opłat – jeśli już to tylko na krótkich trasach. Sprawdź zatem, ile przewoźnik życzy sobie za bilet dla czworonoga – na szczęście nie są to wysokie kwoty.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Dla bezpieczeństwa i komfortu zarówno psa, jak i innych pasażerów, zaopatrz się w odpowiedni transporter (dla mniejszych psów) lub kaganiec i smycz (dla większych czworonogów). Transporter powinien być na tyle duży, aby pies mógł swobodnie wstać, obrócić się i położyć.

Podróż na próbę

Jeśli ma to być pierwsza podróż pociągiem w życiu Twojego psa, to radzimy najpierw zabrać go na krótką przejażdżkę np. kolejami lokalnymi czy na trasie między dwoma sąsiadującymi ze sobą miastami. Zobaczysz, jak pies reaguje na różne dźwięki, obecność innych ludzi, ograniczenie swobody poruszania się itd. To pozwoli Ci rzetelnie ocenić, czy pupil jest gotów do odbycia dłuższej podróży pociągiem.

Oczywiście nie zapomnij również o zabraniu ze sobą wody dla psa i jakiegoś smakołyka. Planując trasę zwróć uwagę na to, czy pociąg robi dłuższe przerwy na poszczególnych stacjach, co pozwoli wyprowadzić psa w celu załatwienia przez niego swoich potrzeb.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie