Część III „Wielkie manewry czyli podstawowe wybory” - JAKA RASA

JAKA RASA

Że rasowy to oczywiste. Ras jest około 400. Szaleństwo rozmiarów, futerek, kolorów, łatek, kształtu uszu, ogonów i wyrazów mordek. Jak i którego wybrać? Gdzie zobaczyć to wszystko? Parki, wystawy, internet, książki, poradniki. Zastępy dumnych właścicieli zachwalających swoje rasy. Do tego reklamy w tv sugerujące, że jak szczeniaczek siedzi na rolce papieru obok małego słodkiego dzidziusia to musi być cudowny, rodzinny piesek. Szkoda, że nie pokażą co taki szczeniaczek potrafi zrobić z tą rolką w wolnej chwili. I jaki będzie duży nim dzidziuś nauczy się chodzić.

Rasa psa ogólnie to wypadkowa rozmiaru, okrywy włosowej i charakteru. Każda z tych cech powinna być przemyślana. Nie kierujcie się słodkimi minkami szczeniaczków ze zdjęć. Wyłączcie emocje patrząc w ich wielkie oczyska. Bądźcie rozsądnymi twardzielami. Popatrzcie jak wyglądają dorosłe psy, samce i samice, danej rasy. Jeśli pójdziecie na wystawę zobaczycie wielu przedstawicieli danej rasy. Ale są rasy rzadkie i pozostają wtedy zdjęcia i opisy w literaturze. Doskonałym źródłem mogą być strony internetowe hodowli lub po prostu strony ulubionych psiaków. Może w wyborze rasy pomogą symulacyjne testy, które po określeniu cech psa jak i Waszych możliwości, podadzą przykłady ras, które możecie wziąć pod uwagę.

Sierść. Kudłate i długowłose są śliczne. Krótkowłose eleganckie i zachwycające budową. Albo na odwrót, rzecz gustu. Ale długowłose trzeba wyczesywać, po spacerze w długiej sierści jest niezły zbiór do zielnika, ich włosy są bardziej widoczne na podłodze. Jeśli są lekkie czepiają się ubrań. A krótki włos wbija się w wykładziny i tapicerkę mebli i też wymaga szczotkowania. Jedne zmieniają włos co jakiś czas inne po troszku ale przez cały rok. Są rasy, które trzeba regularnie strzyc czy trymować. Inne wymagają mniej takiej pielęgnacji. Warto o tym wiedzieć.

Charakter. Kwintesencja psa. Najbrzydszy pies o cudownym charakterze urzeknie wielu. Spojrzenie pełne inteligencji, mądry wyraz mordki, spokój i dystyngowanie lub wesołość od poranka. Wyczuwanie nastrojów i umiejętność dostosowania to miłe cechy. Za to wspaniale wyglądający pies może sprawiać wrażenie niezbyt rozgarniętego i ciężko myślącego.

Rasy psów, tak jak ludzie, różnią się charakterami. Są psy z natury wesołe i zwariowane przez całe życie. Wymagają ludzkiej uwagi, zabaw, ćwiczeń, kontaktu przez cały dzień. Inne są bardziej filozoficznie nastawione do życia. Nie potrzebują tyle ruchu i podskoków aby okazać emocje. Wystarczy machnięcie ogonem.

Każda rasa ma określone predyspozycje do pewnych zachowań, każda została stworzona do jakiś zadań i ludzkich potrzeb. To, że zmieniają się czasy i ludzkie, wobec psów, oczekiwania nie oznacza, że wypracowane przez lata hodowli i psich pokoleń cechy znikną. Pod uroczą, napuszoną śnieżnobiałą grzyweczką kryją się żywe oczka małych westów. Ale to, wbrew pozorom, nie maskotki w wymyślnych ubrankach. To teriery. Psy myśliwskie z natury. Wystrzyżone w wymyślne wzory pudle były także psami użytkowymi. Powiewające długim i zadbanym włosem setery to pełne myśliwskiej pasji psy, Idąc w pole czy wychodząc z błotnistej kąpieli najmniej przejmują się pięknością włosa.

Zapoznajcie się z pochodzeniem rasy, którą wybraliście. To ułatwi poznanie potrzeb zarówno fizycznych jak i psychicznych. Powinniście wiedzieć na co się decydujecie, bo pies to nie tylko wygląd. To specyficzny dla każdej rasy temperament i właściwa jej natura. I to głównie z nimi przyjdzie się zmierzyć. A na pytanie „dlaczego właśnie TA rasa?” nie będziecie odpowiadać „...eeeeeeeee, bo Józek powiedział, że fajna”.


Agnieszka Mordwa
PSY24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie