Weekendowe SPA dla psa. Jakie zabiegi warto wykonać?

Wysoka inflacja spowodowała, że coraz więcej właścicieli rezygnuje z profesjonalnych usług pielęgnacji psa. Wciąż jednak trzeba zadbać o to, aby pupil wyglądał dobrze, schludnie i nie bałaganił w domu. Wiele podstawowych czynności można przeprowadzić na własną rękę, na przykład w ramach weekendowego SPA dla psa. To fajny pomysł i całkiem niezła zabawa, która dodatkowo wzmacnia więź właściciela z czworonogiem. W tym poradniku podpowiadamy, jakie zabiegi warto wykonać.

Czesanie

Większość psów wymaga minimum cotygodniowego czesania. Dotyczy to również przedstawicieli ras krótkowłosych. Czesać trzeba podszerstek, co pozytywnie wpływa na wygląd sierści i ukrwienie skóry. Dlatego np. w sobotę zaplanuj sobie minimum półgodzinny rytuał czesania pupila.

Kąpiel

Co prawda nie ma konieczności cotygodniowego kąpania psa, jednak w okresie jesienno-zimowym może to być wskazane. Jeśli masz kudłatego pupila, który szybko się brudzi, uwielbia wskakiwać w błotniste kałuże i tarzać się w trawie, to w ramach weekendowego zabiegu SPA warto zafundować zwierzakowi porządną kąpiel.

Czyszczenie uszu

Wielu właścicieli o tym zapomina, tymczasem psie uszy wymagają regularnego czyszczenia. Można to robić przy użyciu specjalnych środków w sprayu. Zewnętrzną część uszu czyścimy przy pomocy waciku nasączonego wodą, a na koniec przecieramy oliwką.

Pielęgnacja łap

To bardzo ważny zabieg, który trzeba wykonywać nie tylko zimą, ale też latem. Pielęgnacja łap ma na celu usunięcie zanieczyszczeń oraz zauważanie ewentualnych skaleczeń, które mogą wymagać odkażenia. Dobrym pomysłem będzie również cotygodniowe nasączanie psich łap oliwką i owinięcie ich bawełnianymi chusteczkami czy opaskami uciskowymi na kilkanaście minut.

Przycinanie sierści

To już zabieg z kategorii tych trudniejszych. Gdy jednak nabierzesz wprawy, to uda Ci się całkowicie zrezygnować z profesjonalnych usług groomerskich. Przycinanie sierści wymaga precyzji, cierpliwości i umiejętnego posługiwania się nożyczkami. Poszukaj poradników wideo na YouTube.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie