Shar-pei: wybór szczenięcia

Przede wszystkim musicie zastanowić sie nad kilkoma pytaniami. Po pierwsze, kto Wam bardziej odpowiada - chłopak czy dziewczynka? Z naszego doświadczenie wynika ze w  przypadku Shar-Peja to  bardzo istotne, bo istnieje duża różnica w zachowaniu pomiędzy psem a suka. Suka jest bardziej posłuszna i czuła, ona lepiej odczuwa nastrój i humor właściciela, bez względu na wszystko zawsze będzie obok  Was, dodając otuchy. Pies jest bardziej aktywny i niezależny, wśród swoich  potrafi  być błaznem i na zawsze pozostanie dużym dzieckiem.

Horse czy Brush? To jest kwestia gustu. Zachowanie i temperament psów tych dwóch typów nie rożni sie od siebie. Przyjrzyjcie sie na wystawie jaki typ Shar-Peja Wam sie podoba. Pies Brush wygląda na większego i mocniejszego z powodu dużej objętości sierści. Pies Horse ma szatę szorstka i szczeciniasta, właśnie ona przyczyniła sie do powstania nazwy rasy: "SHAR" to pewien rodzaj żwirkowatego piasku, a "PEI" to po chińsku - pies. Na dzień dzisiejszy znalezienie w Polsce psa Horse graniczy z cudem.

Pupil domowy czy pies wystawowy? Szczeniaki mogą być podzielone na 3 grupy:

1. Show-dog (psy mające potencjał wystawowy). Wcale nie w każdym miocie, nawet w znanej hodowle, będą szczenięta tej klasy. I nawet w miocie po dwóch Championach takich szczeniąt bedzie tylko część. Taki szczeniak ma nie tylko idealna budowę, ale całym swoim wyglądem mówi: "Jestem wyjątkowy i chce żeby wszyscy o tym wiedzieli!".  Takie szczenięta kosztują najwięcej.

2. Breeding-dog.Takie szczenięta tez maja potencjał, nie mogą mieć żadnych dyskwalifikujących cech. Byc może, brakuje im trochę temperamentu i indywidualności by zostać Show-psem, ale bez wątpienia można po nich otrzymać dobre wartościowe potomstwo.

3. Pet-dog (rodzinny pies). Zwykle są to szczenięta bez rodowodu,  rodzice których z rożnych przyczyn nie otrzymali uprawnień hodowlanych, zezwalających na uczestnictwo w reprodukcji, co nie przeszkadza takim szczeniakom zostać wspaniałymi  ulubieńcami całej rodziny.

W każdym razie Wasz cel - to wybór zdrowego zrównoważonego szczeniaka, z którym będziecie mogli spędzać radosne chwile, bawiąc sie z nim i zajmując jego wychowaniem, a nie ciągłymi wizytami u lekarza. Kiedy wybiera sie szczenię, niezwykle łatwo zakochać sie w tych oczach patrzących na nas z dołu. Nie chwytajcie pierwszego napotkanego szczeniaka tak podobnego do pluszowej zabawki (Shar-Pejowi, nawet temu najmniejszemu, ciężko jest odmówić). Najpierw radzimy odwiedzić Oddział Związku Kynologicznego w Waszym mieście. Poobserwujcie Shar-Pejow na wystawach. Umówcie sie na szczeniaka z właścicielami najlepszych suk. Pamiętajcie, ze wybitny reproduktor może kryć suk każdego poziomu, ale najlepsza suka bedzie kryta tylko najlepszym reproduktorem. Wobec tego jeżeli marzycie o Show-psie najpierw wybierzcie sukę - przyszłą matkę waszego szczeniaka, i nic strasznego jeżeli trzeba bedzie poczekać - Championi nie rodzą sie na co dzien. Jeżeli chcecie po prostu szczeniaka dla serca, to znakomity i  zdrowy wygląd matki zapewni urodzenie zdrowego wartościowego potomstwa.

http://www.shar-pei.cba.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.