To jasne, że każdy nabywca rasowego psa chciałby zapłacić za niego jak najmniej, a najlepiej kupić go okazyjnie. Trzeba sobie natomiast zdawać sprawę z tego, że takie sytuacje praktycznie się nie zdarzają. Bardzo niska cena psa – rzekomo – rasowego, musi o czymś świadczyć, a o czym, to już wyjaśniamy w naszym poradniku.
Bardzo niska cena może świadczyć, że pies, mimo że sprzedawany jako rasowy, nie jest w pełni zgodny z wzorcem rasy – a to wynika np. z niedozwolonych krzyżówek w przeszłości. Jeśli więc masz plan jeździć z psem na wystawy czy założyć własną hodowlę, to wystrzegaj się „okazyjnych” zakupów.
Prawdziwe psy rasowe są zwykle sprzedawane z odpowiednią dokumentacją, w tym certyfikatami zdrowia, dokumentacją szczepień oraz rodowodem potwierdzającym ich pochodzenie. Niska cena może sugerować, że sprzedawca nie posiada tych dokumentów, co z kolei może świadczyć, że mamy do czynienia z tzw. pseudohodowcą.
Bardzo niska cena może również sygnalizować, że pies pochodzi z tzw. pseudohodowli, nazywanej też fabryką szczeniąt. Taka forma prowadzenia rozrodu zwierząt nie ma nic wspólnego z miłością do rasy, a jest jedynie obliczona na maksymalizację zysków. Zakup psa w takim miejscu może się skończyć bardzo poważnymi problemami i dalszymi wydatkami np. na leczenie, nie wspominając już o tym, że nabywcy wspierają nieetyczny proceder.
Niestety, ale zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy zatajają fakt złego stanu zdrowia oferowanego psa. Wiedząc, że zwierzak jest na coś chory i będzie wymagać długiego, kosztownego leczenia, wolą obniżyć cenę i zachęcić potencjalnych, nieświadomych niczego nabywców.