SHAR PEI

Shar-pei jest rasą psa z dużymi tradycjami. Niektórzy hodowcy i kynolodzy twierdzą, że rasa ta istnieje już od blisko 2000 lat w południowych prowincjach Chin.

Za miejsce pochodzenia uznaje się 2 prowincje Dah Let i Kwantug. Jako dowód tak długiej historii rasy często przedstawiane są historyczne dzieła i przedmioty składane wraz z umarłymi do grobu w czasach dynastii Han, panujące od 206 roku n.e do 220 roku n.e. Zawierają one wizerunki psa podobnego do współczesnego shar-pei'a. Również jako 2 dowód tej tezy są podawane znalezione statuetki z piaskowca pochodzące z przed naszej ery, które bardzo przypominały wyglądem shar-pei'a.

Nazwa shar-pei w Chinach wymawiana jest jako "sah-pay" i oznacza w wolnym tłumaczeniu podawanym przez kynologów: papier ścierny, psa o szorstkiej skórze, twardy włos w kolorze piasku lub skórę rekina.

Możliwym jest, że do powstania shar-pei’a przyczyniły się szpice, zachodnie mastify, mastino neapolitano i inne niestety nie ustalone dotychczas rasy.

W swojej ojczyźnie używany był do różnych celów. Pierwotnie pilnował i strzegł świątyń, polował na dziką zwierzynę jako pies myśliwski, pilnował stad bydła, jak również był czujnym i wiernym obrońcom domostw. Udało mu się jednak uniknął losu innych ras psów i nie był nigdy używany do celów kulinarnych z powodu niesmacznego mięsa.

Prawdopodobnie do zmiany sposobu użytkowania shar-pei'a doszło w prowincji Kwantung.
Pies ten stał się zwierzęciem używanym do celów bojowych. Szczeciniasta sierść miała wywołać w pysku przeciwnika niemiłe wrażenie i spowodować, żeby ten nie chciał kąsać; luźna skóra miała umożliwić psu kręcenie się i obracanie, jeśli już został schwycony przez przeciwnika, dzięki temu ukąszenia nie sięgały mięśni. Wygięty kieł działał niczym hak, na którym zawisnąć miał przeciwnik. Poza tym psy były zdecydowane i wytrzymałe.

Przed walką, aby zwiększyć agresywność, dawano im wino i pobudzające narkotyki.
Jeżeli chodzi o walki psów, to nie przejmowano się nadmiernie takimi drobiazgami jak zdrowie i dobro zwierząt. Już szczeniętom podawano arsen, proch strzelniczy i opium, wierzono bowiem, że dzięki temu psy stają się wyjątkowo złe i podstępne.
Nacinano im także skórę od ogona aż po samą głowę, a gdy rany zabliźniły się, nacinano nowe, aż w końcu całe ciało psa pokryte było ośmiocentymetrowymi bliznami, tak, że zwierzę wyglądało niczym w zbroi.

W czasach Chińskiej rewolucji i nastaniu komunizmu pies ten stał się zbytecznym dobrem. Na właścicieli nałożono wielkie podatki, którymi obciążone były posiadane psy.
W końcu posiadanie psa zostało ogłoszone przez Mao jako przejaw burżuazyjnej dekadencji a hodowla psów została praktycznie zabroniona.
Wtedy to właśnie nastąpiło załamanie populacji shar-pei'a.
Ilość zwierząt drastycznie zmalała.
Wtedy to, bojąc się o wymarcie rasy Matgo Law będący jednym z hodowców i miłośników psów tej rasy napisał do jednego z amerykańskich czasopism poświęconych kynologii.

Apelował on o uratowanie shar-pei'a, zamieszczając bogato ilustrowany artykuł poświęcony tym właśnie psom. Amerykanie zareagowali na apel bardzo żywiołowo.
Psy z Hongkongu zaczęły przybywać do Ameryki. Stały się one synonimem bogactwa i pozycji społecznej. Osiągały one horrendalne sumy i przez co stały się cennym łupem dla złodziei. Popularność shar-pei'a wzrastała bardzo szybko. Wkrótce w Europie powstał hodowle psów tej rasy, a w 1981 roku uznało wzorzec rasy. Był on tymczasowy a następnie zastąpiony wzorcem ostatecznym.

Shar-pei jest zwierzęciem bardzo żywiołowym często o dominującym usposobieniu.
Trzeba go wcześnie socjalizować i panować nad jego silną osobowością i indywidualizmem. Szkolenie powinno odbywać się stanowczo, ale spokojnie. Dobrze ułożony shar-pei staje się kochającym i przywiązanym pupilkiem całej rodziny. Zdyscyplinowany i rozsądny pies jest wspaniałym stróżem. Potrzebuje dużo uwagi i zainteresowania ze strony właściciela. Lubi być w centrum zainteresowania a wtedy odpłaca się wielką uczuciowością względem domowników. 


Najczęstsze pytania: shar-pei

Czy inne rasy tez maja fioletowy język?
Oprócz Shar-Pei taka wyjątkowa cechawyróżnia sie jedynie Chow-Chow,co sugeruje ich prawdopodobne pokrewieństwo.

Jeżeli Shar-Pei ma plamiasty język, czy to oznacza ze jest mieszańcem?
Jeżeli Shar-Pei ma plamiasty język, to jest to wielka wada. Język musi być całkowicie pofarbowany na fioletowo przypadku Shar-Pei - dilute język jest lawendowy. Całkiem różowy język Shar-Pei jest cechą dyskwalifikującą.

Szczenięta Shar-Pei sa takie milutkie i pomarszczone. Czy zachowują swoje zmarszczki kiedy dorastają?
Można powiedzieć ze dorosły Shar-Pei gubi polowe swoich zmarszczek.

Jak sie zachowują względem dzieci, innych psów, kotów i innych zwierząt?
Jeżeli mały Shar-Pei dorasta pośród innych zwierząt, to jak i większość innych ras psów nie sprawia żadnych problemów. Dzieci, nawet tych najmłodszych, Shar-Pei traktuje z takim samym szacunkiem jak i dorosłych. Shar-Pei w życiu nie ugryzie dziecka, nawet jeżeli ono na to zasługuje. Jeżeli zastanawiacie sie nad kupnem Shar-Pei jako rodzinnego psa, radzimy zobaczyć rodziców szczeniaka. To pomoże Wam wyobrazić jaki temperament bedzie miał mały Shar-Pei w przyszłości.

Dlaczego Shar-Pei ucieka kiedy ktoś próbuje go pogłaskać po głowie albo gwałtownie do niego sie zbliża?
Oczy u tej rasy są przykryte skórą, co ogranicza kąt widzenia. Na skutek tego Shar-Pei prawie nie widzi zbliżającego sie człowieka póki nie zwróci głowę w jego stronę. Nagle pojawienie sie kogoś albo czegoś straszy psa, co jest normalna reakcja, i dlatego on odchodzi na kilka kroków. Jeżeli ktoś albo cos zbliża sie od frontu Shar-Pei nie reaguje w ten sposób. Zawsze trzeba dać mu obwąchać rękę i czas żeby zapoznać sie z Wami. Obwąchiwanie to psi sposób na powiedzenie "cześć", taki sam jak uścisk dłoni u ludzi.

Czy Shar-Pei jest podejrzliwy wobec obcych?
Shar-Pei jest bardzo nieufny wobec obcych osób, generalnie Shar-Peja interesuje tylko właściciel.

Dlaczego Shar-Pei chrapie?
Shar-Pei ma ciężką pomarszczona głowę z krótkim pyskiem w efekcie czego Shar-Pei chrapie, podobnie jak psy innych ras o takiej budowie głowy (Bulldog, Mops, Mastiff).

Jak często Shar-Pei linie?
Zwykle Shar-Pei zmienia futro dwa razy do roku - wiosna i jesienia.

Ile lat żyje Shar-Pei?
Uważa sie ze Shar-Pei żyje 10-12 lat. Ale w naszej hodowle jest Shar-Pei który ma 15 lat i świetnie sie czuje.

Jak często można kąpać Shar-Pei?
Shar-Pei prawie nie pachnie i nie brudzi sie bo nie lubi być brudnym. Jeżeli kąpiel jest niezbędna to radzimy umyć Shar-Pei ciepłą woda bez szamponu. W ciężkim przypadku można wykąpać go używając szamponu dla psów "BOLFO" firmy BAYER.


Cz1: Radek Wojciechowski, http://www.shar-pei.konin.lm.pl/
Cz 2: http://www.shar-pei.cba.pl/


zdjęcia: Hodowla: tender-Ling Silesia http://www.shar-pei.cba.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie