Z psem na plaży

Cóż pogoda sprzyja wypadom na plaże. Wszyscy właściciele czworonogów stają przed dylematem co zrobić ze swoim pupilem? Zabrać go ze sobą? Jeżeli tak to jak zapewnić mu komfort podróży, zabezpieczyć go przed nadmiernym słońcem, wysoka temperaturą czy w nawet szokiem termicznym?

Jeżeli mamy taką możliwość dalekie podróże planujmy w późnych godzinach wieczornych ewentualnie w nocy. W przypadku gdy z różnych względów nie możemy sobie pozwolić na takie rozplanowanie jazdy powinniśmy pamiętać o: przewietrzeniu auta zanim wsiądzie do niego nasz pupil. Samochód szybko się nagrzewa, zanim wyruszymy w podróż odkręćmy wszystkie szyby i przejedźmy się przez kilka minut, pomoże to w wymienić nagrzane podczas postoju powietrze. Zainstalowaniu na oknach specjalnych rolet, celem zminimalizowania ryzyka przegrzania się pojazdu Zarówno nadmierne otwieranie okien jak i nierozważne korzystanie z klimatyzacji może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wbrew pozorom to okres letni charakteryzuje się największą ilością przeziębień wśród czworonogów. Otwierajmy okna raczej na chwilę i tylko wtedy kiedy poruszamy się w średnim tempie. Chodzi głównie o wymianę nagrzanego powietrza a nie o wprowadzenie przeciągu do pojazdu. Jeżeli chodzi o klimatyzację różnica temperatur nie powinna być zbyt duża, optymalną wartością jest różnica ok. 5 stopni C. Tzn jeżeli na zewnątrz jest 32stopnie to nieustawiajmy klimatyzacji poniżej 27 stopni. Organizowaniu postojów. Przynajmniej raz na 2 godziny zatrzymajmy się, wyprowadźmy zwierzę na zewnątrz, a po krótkim spacerku napojmy. Jeżeli zajdzie konieczność pozostawienia psa samego w samochodzie uchylmy szyby i pilnujmy aby nigdy nie trwało to dłużej niż 10 minut.

Na plaży wybierajmy miejsca, które oprócz słońca dla nas posiadają również miejsca zacienione w których będzie mógł odpoczywać nasz czworonożny przyjaciel. Przebywanie psa na słońcu może bowiem prowadzić do zaburzeń układu krążenie i układu oddechowego. Zapewnijmy psu zapas wody, do którego stale będzie miał dostęp. Podczas kilkugodzinnego pobytu na plaży powinniśmy mieć ze sobą od 2 do 4 litrów wody przeznaczonej dla naszego psa. Ze względów bezpieczeństwa, a także przez wzgląd na pozostałych plażowiczów pies na plaży powinien być na smyczy, najlepsze do tego celu są kilkumetrowe smycze ze specjalnymi wkrętami do podłoża. Jeżeli nasz pies lubi pływać często zabierajmy go do wody, starajmy się aby nagrzany pies nie wskakiwał do wody, raczej stopniowo wprowadzajmy go do niej. U psów podobnie jak u ludzi może wystąpić szok termiczny.
Okazuje się, iż nadmorskie miejscowości coraz częściej odwiedzają turyści, którzy przyjeżdżają ze wszystkimi członkami swoich rodzin - również tymi czworonożnymi. Coraz więcej osób znajduje sposób aby spędzić urlop wśród wszystkich swoich bliskich. Coraz więcej ośrodków wczasowych oferuje miejsce dla takich urlopowiczów, są to ośrodki w których czworonogi są mile widziane. Co więcej powstają nawet przewodniki dla osób które podróżując nie chcą rozstawać się ze swoim pupilem czego przykładem może być przewodnik Polska na czterech łapach wydany przez wydawnictwo Pascal.

Tekst: Jacek Ostaszewski
www.psidoktor.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.