Wakacje - zaplanuj wyjazd z psem

Nadszedł czas wakacji - spędzamy go najczęściej z całą rodziną. Najlepiej, gdy towarzyszy nam nasz pupil - wtedy wakacje są najlepszą frajdą dla wszystkich. Jak wskazują specjaliści - aktywny wypoczynek jest najlepszą formą relaksu i daje ładuje nasze baterie. Będąc na wakacjach z psem - mamy 100 % gwarancji, że wakacje będą aktywne :-) Wspólne zabawy, spacery, spędzanie czasu na świeżym powietrzu pozwoli nam w pełni skorzystać z dobroczynnego wypoczynku.

W chwili obecnej wiele miejsc wakacyjnych oferuje super warunki na spędzanie wakacji ze zwierzakami. Hotele, pensjonaty, wczasy agroturystyczne zachęcają nas do wizyty oferując specjalne miejsca dla miłośników psów, kotów, koni etc. Oferty takie można znaleźć w biurach turystycznych, internecie i dotyczą kraju jak również zagranicy. Wyjeżdżając na wakacje musimy pamiętać o opiece nad zwierzakiem w podróży.

Gdy już jesteśmy w miejscu docelowym pamiętajmy o tym aby:

    sprawdzić gdzie są mile widziane a gdzie nie,

    czy możemy wejść z psem na plażę, do parku, do sklepu czy restauracji.

    nie pozostawiamy psa lub kota w samochodzie bo może spowodować jego szybkie odwodnienie i śmierć - temperatura w zamkniętym aucie podnosi się bardzo szybko i wystarczy kilka minut, by stracić czworonożnego przyjaciela !!!!!!!!!!!!

    nie puszczajmy wolno naszych psów bez obroży z adresem, zwierzę zagubione w nieznanym sobie terenie nie potrafi do nas powrócić, nawet jeżeli nas pies ma mikroczipa przyczep mu do obroży adresatkę z twoim numerem kontaktowym !!!

    dbajmy o zwierzęta podczas odpoczynku i plażowaniu- pozostawiajmy je w cieniu, nie zapominajmy o wodzie do picia, nie pozwalajmy na wodne kąpiele w miejscach, gdzie kąpią się ludzie.

    Wracajmy do domu z naszymi ulubieńcami! Po każdych wakacjach zauważyć można wzrost ilości wałęsających się czworonogów.

Tragedia zaczyna się, gdy nie możemy zabrać zwierzaka ze sobą! Pozostaje nam wtedy naszego pupila zostawić:

    u osób które nasz pupil dobrze zna,

    we własnym domu pod opieką osób, które z nim zamieszkają na czas naszego wyjazdu i są przez niego dobrze akceptowane,

    w sprawdzonym hotelu dla zwierząt

Pamiętajmy, że każde rozstanie jest olbrzymim cierpieniem dla naszego czworonożnego przyjaciela Jeżeli decydujemy się na pozostawienie zwierzaka w hotelu dla psów musimy pamiętać o tym, że wybór hotelu stanowić będzie podstawę bezpiecznego pobytu naszego pupila. Decyzję gdzie zostawić zwierzaka nie zostawiajmy na ostatni moment. Przed planowanym urlopem należy:

    sprawdzić hotel osobiście

    zapytać się o rekomendacje i referencję (Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce),

    obejrzeć stan psychofizyczny przebywających tam zwierząt,

    dowiedzieć się o ilość personelu i co najważniejsze o opiekę weterynaryjną,

 

    dokładnie przejrzeć boksy ich jakość, wielkość wybiegów.

Pamiętaj - Twój zwierzak nie zadzwoni do Ciebie ze skargą !!!


Zaplanuj wyjazd

Pies jak każde zwierzę, które przebywa w rodzinie ludzkiej, jest jej członkiem z wszelkim prawem spełnienia jego potrzeb ze strony człowieka. Do takich należy prawo zabezpieczenie naszego czworonoga podczas wakacyjnej letniej kanikuły. Pierwsza możliwość to pozostawienie psa lub kota pod opieką kogoś bliskiego z rodziny lub znajomych, pies może zostać umieszczony także w hotelu dla zwierząt. Należy pamiętać, że taka sytuacja przy zapewnieniu wszelkich potrzeb zwierzaka wiąże się jednak ze stresem powodowanym rozłąką z jego rodzinnym domem lub pozostawieniu w nowym nieznanym dotąd otoczeniu.

Dlatego warto na ile to jest możliwe zaplanować wyjazd ze swoim Azorem lub Mruczkiem na zasłużony urlop. Coraz więcej hoteli, pensjonatów, a także gospodarstw agroturystycznych daję ofertę spędzenia wakacji ze swoimi zwierzakami. Wybierając się jednak ze swoim psem na wakacje pamiętaj o pewnych rzeczach, gdy:

    zamierzasz podróżować samochodem

    Pies nie powinien przebywać w samochodzie bez zabezpieczenia. Najlepiej kiedy będzie przebywał w swojej klatce, którą zna i do której jest przyzwyczajony. O ile pies nie ma klatki do podróży można zapewnić mu komfort jazdy poprzez wygrodzenie pomieszczenia z tyłu auta w którym będzie się czuł swobodnie i bezpiecznie. O ile nie możesz spełnić powyższych 2 warunków prawidłowego przewożenia swojego pupila, należy zainstalować pasy bezpieczeństwa dla twojego psa. Pozwolą one zachować zwierzęciu równowagę oraz spowodują, że samo zwierzę nie będzie przeszkadzać innym uczestnikom podróży. Pasy takie są dostępne w sklepach z asortymentem dla zwierząt.

    Pamiętaj, ze psy cierpią często na chorobę lokomocyjną. Dlatego można podać zwierzęciu przed podróżą aviomarinę, ale jak każdy środek farmakologiczny należy skonsultować jego podanie z lekarzem weterynarii.

    Nie należy karmić psa przed podróżą, zawsze zabierz pojemnik z wodą. Pies musi podczas jazdy samochodem co 2 godziny wyjść na spacer.

    Jednym z największych zagrożeń dla psa podczas podróży jest przegrzanie, które w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić zwierzę do śmierci. Niedopuszczalne jest pozostawienie psa w zamkniętym samochodzie, który jest wystawiony na promienie słoneczne nawet na krótki moment. Nawet pozostawienie uchylonej szyby niewiele może pomóc zwierzęciu. Należy pamiętać, że psy chłodzą swój organizm poprzez ziajanie. Kiedy dojdzie niestety do objawów udaru, a jest nim bardzo silne ziajanie, ślinienie się psa lub oznaki zasłabnięcia należy bezzwłocznie zatrzymać pojazd, psa położyć w cieniu owinąć ciało zmoczonym wodą kocem lub ręcznikiem i polewać zwierzę wodą oraz nawodnić wewnętrznie. O ile te zabiegi nie pomogą należy przerwać dalszą podróż i udać się jak najszybciej do najbliższej kliniki weterynaryjnej w celu udzielenia specjalistycznej pomocy.

    zamierzasz podróżować samolotem

    Wybierając się w podróż ze swoim psem lub kotem samolotem skontaktuj się z właściwą linią lotniczą, z której usług zamierzasz skorzystać aby się utwierdzić jakie wymagania są do spełnienia przez ciebie i twojego zwierzaka. Pamiętaj aby swego psa zgłosić w trakcie rezerwacji biletów dla całej rodziny, a nie później ponieważ liczba miejsc w samolocie do przewozu zwierząt jest ograniczona. Każde zwierzę musi przebywać w odpowiedniej klatce poza psami, które są przewodnikami osób niewidomych.


    zamierzasz podróżować za granicę

    Podroż za granicę z twoim psem lub innym zwierzakiem wiąże się z dostosowaniem wymogów weterynaryjnych oraz związanych z identyfikacją psa przez każdy kraj będący w Unii Europejskiej lub poza nią. Dlatego przed wyjazdem utwierdź się we właściwej ambasadzie jakie wymogi stawia kraj, do którego wybierasz się z Azorem. Dodatkowe informacje uzyskasz we właściwym Powiatowym Inspektoracie Weterynarii. Pamiętaj, że twój pies musi posiadać paszport z aktualnym wpisem identyfikacji oraz szczepieniami oraz na 24- 48 godzin przed podróżą posiadać ważne świadectwo odrobaczenia i odpchlenia.


Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Zarząd Główny w Warszawie
ul. Noakowskiego 4, 00-666 Warszawa
tel. 0-22 825-75-35      faks 0-22 825-60-49     http://www.toz.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie