Transport zwierząt w samolocie

Jeśli planujesz podróż, podczas której musi ci towarzyszyć zwierzak i nie masz pojęcia, jak się zabrać za organizację, przychodzimy z pomocą. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na ten temat.

Ogólnie

Wszystkie linie lotnicze, które w swoich regulaminach w ogóle przewidują przewóz zwierząt, określają ich maksymalną liczbę na jeden lot. Oznacza to, że liczy się pierwszeństwo zgłoszeń. Zatem o potrzebie podróży ze zwierzęciem musisz poinformować przewoźnika na etapie rezerwacji biletów, upewniając się, że jest jeszcze dla niego miejsce.

W większości przypadków, zwierzęta muszą podróżować w luku bagażowym. Przebywają tam we własnych transporterach, których zapewnienie leży po twojej stronie. Wymiary transportera muszą zgadzać się z wymogami linii, ale równocześnie spełniać potrzeby zwierzęcia. Musi mieć tam wystarczająco dużo miejsca. Na czas podróży musisz zapewnić swojemu podopiecznemu wodę, a na dłuższych trasach także pożywienie.

W kabinie mogą podróżować małe zwierzęta (wg regulacji konkretnych linii), ale również tylko w transporterach.

Jedyne odstępstwo od tej zasady to pies przewodnik, towarzyszący osobie niewidomej.

Jakie są koszty?

Taryfy są regulowane przez poszczególnych przewoźników. Czasem – jeśli zwierzę podróżuje w kabinie, obejmują go regulacje dotyczące bagażu podręcznego (waga). Jeśli podróż odbywa się w luku bagażowym, cena uzależniona jest od gabarytów i wagi kontenerka, licząc wraz ze zwierzęciem.

Jakie trzeba przygotować dokumenty?

Te przepisy regulują nie tyle linie lotnicze, co kraje docelowe i/lub tranzytowe. Zawsze jest to książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami. Zwykle także chip lub wyraźny tatuaż. Ponadto, mogą być konieczne zaświadczenia weterynaryjne o poziomie przeciwciał na wybrane choroby i w niektórych miejscach paszport, wystawiany przez lekarza weterynarii.

Jak zredukować stres?

Częstym problemem jest reakcja zwierzęcia. Taka podróż jest na pewno dla niego bardzo stresująca. Można poprosić weterynarza o wypisanie recepty na środek uspokajający, który pomoże się wyciszyć już na lotnisku i umożliwi lżejsze zniesienie transportu. Koniecznie trzeba wcześniej dać zwierzęciu transporter, pozwolić w otwartym przespać kilka nocy, poleżeć, oswoić się z zapachem. Do transportera na czas podróży warto włożyć znany zwierzęciu kocyk, zabawkę – stwarzając wrażenie znanego mu otoczenia.

Najpopularniejsze linie

Lufthansa pozwala wozić zwierzęta zarówno w kabinie, jak i w luku bagażowym. Restrykcje dotyczą tylko tzw. psów ras niebezpiecznych.

LOT umożliwia przewożenie i psów i kotów, również możliwa jest podróż w kabinie lub luku (w zależności od wielkości zwierzęcia i liczby zwierząt w danym locie).

Ryanair, Wizzair, Easy Jet nie pozwalają na transport zwierząt, wyjątek stanowi wyłącznie pies przewodnik, ale z koniecznością wcześniejszego uprzedzenia przewoźnika o takiej potrzebie.

Air France przewiduje możliwość lotu ze zwierzętami, małe zwierzęta można transportować w kabinie, większe w luku bagażowym.

Air Berlin można przewozić wszystkie zwierzęta poza gadami.

Norwegian tu możliwa jest podróż wyłącznie z psem lub kotem, przy czym w obrębie kraju zwierzęta mogą lecieć w kabinie, a podczas lotów zagranicznych, tylko w luku bagażowym.

SAS linie umożliwiają podróż ze zwierzętami, ale wymagają każdorazowej aprobaty – konieczne jest więc indywidualne zapytanie przed podróżą.


Artukuł powstał przy współpracy z portalem www.pansamolocik.pl

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie