Chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że pies bardzo źle znosi rozstania ze swoim właścicielem. Pozostawiony na dłuższy czas pies bardzo to przeżywa, a okazywać to może na różne sposoby: głodówka, wyrywanie sierści, zadawanie sobie ran.
Warto więc planować wszelkie nasze dłuższe wyjazdy z psem. W obecnych czasach jest mnóstwo ośrodków wypoczynkowych, hoteli i innych miejsc odpoczynku, gdzie mile przywitają naszego psa (właściciele, personel, goście). Nie powinniśmy więc mieć problemów ze znalezieniem miejsca dla siebie. Dodatkowe wymagania co do wyjazdu za granicę omówimy w art: wyjazd za granicę.
Jeśli już znajdziemy takie miejsce trzeba zapoznać z przepisami jakie tam obowiązują. W naszym kraju na terenie różnych gmin są różne przepisy. Także w krajach unii europejskiej nie ma jednolitych przepisów. Zapoznając się z nimi uchronimy siebie i naszego zwierzaka przed nieprzyjemnościami. W rejonie do którego wyruszamy warto przygotować sobie nr. telefonu i adres do lecznicy weterynaryjnej lub weterynarza.
Psa należy również przygotować do rodzaju i miejsca jaki planujemy na wyjazd/wypoczynek. Jeśli zamierzamy aktywnie spędzić ten czas (np. jeżdżąc na rowerze) trzeba zarówno swoją jak i naszego psa - kondycję, przygotować odpowiednio. Równie ważne jest przygotowanie pupila do otoczenia w jakim będzie przebywał, np. wiedząc, że będziemy spędzali czas w jakimś dużym mieście, często wędrując po centrach handlowych, można z psem odbyć parę podobnych wycieczek w swojej okolicy by zobaczyć jak reaguje na hałas, duże ilości przechodniów, etc. Jeśli okaże się, iż pies ma problemy z dostosowywaniem się do nietypowych sytuacji, być może warto będzie poradzić się jakiegoś doświadczonego tresera lub zapisać psa na szkolenie.
Przy wyborze miejsca naszego wypoczynku należałoby pomyśleć o upodobaniach naszego pupila i dostosować wakacje do jego zamiłowań, jeśli lubi pływać - jedziemy nad jezioro, jeśli biegać - może w góry...
Co zabrać: książeczka szczepień, kaganiec, zabawki psa, zapasy karmy - jeśli wiemy że tam takiej samej nie będzie.
Podczas wizyty u weterynarza powinniśmy odrobaczyć psa oraz zabezpieczyć np. przed kleszczami.
Aby zabezpieczyć psa - w razie zagubienia się - należy zastosować jeden z dostępnych sposobów identyfikacji: identyfikatorki, mikrochipy, adresówki, chaftka na obroży, etc (więcej w dziale: identyfikacja ).