Podróż z psem. O czym musisz pamiętać? 5 najważniejszych rad

Podróż z psem, najczęściej wakacyjna, to spore wyzwanie zarówno dla samego zwierzaka, jak i jego właścicieli. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo pupila i innych pasażerów, zabrać wiele potrzebnych rzeczy i tak zaplanować wyjazd, aby pies zbytnio się nie męczył. To wymaga wcześniejszych przygotowań. Podpowiadamy, o jakich 5 sprawach musisz pamiętać przed wyjazdem z psem.

  1. Sprawdź przepisy – jeśli wybierasz się z psem za granicę, to koniecznie musisz sprawdzić, czy dany kraj nie wymaga, aby zwierzę posiadało stosowne dokumenty. Niezbędny będzie paszport z wypełnionymi szczepieniami. Poszczególne kraje wymagają innych szczepień, nie tylko na wściekliznę czy nosówkę, a także zaświadczenia o odrobaczeniu psa. Zadbaj o to przed wyjazdem, aby nie było później przykrej niespodzianki.
  2. Kup szelki – pies absolutnie nie może być przewożony bez zapięcia. Dotyczy to zarówno tylnej kanapy, jak i bagażnika. Musisz kupić specjalne szelki/pasy, którymi przypniesz zwierzaka. To kwestia bezpieczeństwa i spełnienia przepisów drogowych.
  3. Niezbędne akcesoria – na długą podróż z psem trzeba zabrać 2 miski (jedną na wodę, drugą na karmę). Warto również zadbać, aby pupil przez cały czas miał do dyspozycji jakąś zabawkę – dzięki niej nie będzie się nudził i rozładuje stres związany z jazdą. Na pewno przyda się mata ochronna. Nie chodzi jedynie o zabezpieczenie tapicerki przed sierścią, ale też zawartością psiego żołądka.
  4. Zaplanowanie przystanków – pies nie powinien być przewożony bez przerwy dłużej niż 2 godziny. Tak zaplanuj trasę, aby robić przystanki w bezpiecznych miejscach. Pies będzie mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, napić się i chwilę pobiegać, co bardzo ułatwi mu zniesienie trudów podróży.
  5. Leki – przed wyjazdem dobrze jest odwiedzić weterynarza i poprosić o przepisanie podstawowych środków leczniczych. Przydadzą się tabletki na biegunkę, na uspokojenie czy na niestrawność. Pamiętaj, że psom nie wolno podawać leków dla ludzi, szczególnie paracetamolu – może to skończyć się śmiercią zwierzaka.

Tak przygotowana rodzina może bez obaw ruszać w podróż z psem. Pamiętaj, aby przed wyjazdem nie podawać pupilowi obfitego posiłku. Lepsza dla niego będzie podróż „na głodno”. Szerokiej drogi

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie