Pies na wakacjach

Zbliża się okres wakacji i urlopów. Wielu spośród nas planuje spędzić wolny czas z psem. Aby nasz wspólny wypoczynek był miły i udany warto pamiętać o kilku sprawach związanych z przewożeniem psa jego bezpieczeństwem i komfortem.

Pies w samochodzie

Zmiana miejsca jest dla wielu psów dużym stresem. Są takie psiaki, które uwielbiają podróż samochodem, inne mają chorobę lokomocyjną. Im bardziej pies lubi jeździć i im lepiej radzi sobie z nowymi sytuacjami, tym łatwiejsza będzie jego adaptacja do nowych warunków. Jadąc z psem samochodem trzeba pamiętać o przepisach, które określają jasno, iż zwierzę powinno być przewożone w sposób bezpieczny tak, by nie przeszkadzało kierowcy w prowadzeniu pojazdu. Najbardziej komfortowa do przewożenia psa jest klatka z metalowych prętów, miękko wyścielona i przytwierdzona tak, żeby się nie przesuwała w czasie jazdy. Bardzo wskazane jest wcześniejsze zakupienie klatki i przeprowadzenie z psem treningu przebywania w niej już w domu. Klatka jest dla wielu psów bezpiecznym azylem, w którym czują się komfortowo i nie denerwują się w czasie podróży. Może to pomóc zwłaszcza psom nadpobudliwym, które mają tendencję do szczekania w samochodzie i do kontrolowania otoczenia wokół pojazdu. Niezależnie od tego, z jakim zwierzakiem podróżujemy, musimy zabrać dla niego wodę. Większość psów nie ma ochoty na jedzenie w czasie podróży, dlatego możemy nakarmić psa dopiero po przyjeździe na miejsce. Zwierzę można przewozić w bagażniku tylko w samochodach kombi. W bagażnikach mniejszych samochodów pies może się łatwo przegrzać i udusić.

Koniecznie pamiętajmy o tym, że pies ma ograniczone możliwości termoregulacji. W odróżnieniu od człowieka jego skóra nie ma gruczołów potowych (za wyjątkiem opuszek łap) i dlatego pies się nie poci. Obniżyć temperaturę ciała może jedynie dysząc, dlatego ważne jest aby zostawiając psa w samochodzie parkować zawsze w cieniu i zostawiać psu miskę z wodą i uchylone okna.

Mniej więcej co 3 – 4 godziny trzeba zrobić przerwę w podróży, wyprowadzić psa, pozwolić mu poznać otoczenie, powąchać ziemię, załatwić się. Takie postoje pomagają psu zorientować się gdzie się znajduje i dobrze wpływają na jego samopoczucie podczas podróży.

Pies w pociągu

Polskie Koleje Państwowe regulują zasady przewożenia psów następująco:

W pociągach INTERCITY:

Dorosły podróżny może przewieźć jednego psa w wagonie klasy 1 lub 2, we wszystkich kategoriach pociągów, jeżeli:

  • posiada ważny bilet na przewóz psa oraz aktualne świadectwo szczepienia,

  • pies trzymany jest na smyczy i ma nałożony kaganiec,

  • współpodróżni w przedziale nie zgłoszą sprzeciwu (powyższe nie dotyczy psów - przewodników oraz psów służbowych),

  • w wagonach sypialnych (WL) i z miejscami do leżenia (Bc) psa można przewozić pod warunkiem  wykupienia wszystkich miejsc w przedziale.

Opłata za przewóz psa wynosi 15 złotych.
 
Powyższe zasady nie dotyczą psów - przewodników osób niewidomych.

Nasz czworonożny przyjaciel nie może być trzymany na miejscach do siedzenia, leżenia lub miejscach sypialnych oraz nie może zakłócać ciszy nocnej. Podróżny odpowiada za stan sanitarny przedziału, w którym pies jest przewożony. Za psy umieszczone w odpowiednich pojemnikach (klatkach, pudłach, koszach itp.) - przewożone w ramach bagażu podręcznego, nie pobiera się żadnych opłat. W ten sam sposób mogą być przewożone wszystkie zwierzęta domowe. (źródło: http://www.intercity.pl/25)

W przewozach regionalnych:

Według informacji PKP, za jednorazowy przewóz psa w wagonie kolejowym, niezależnie od wielkości zwierzęcia i odległości jaką pokonamy, konieczne jest wykupienie zryczałtowanego biletu. W tej chwili wysokość opłaty za przewóz psa w PKP Przewozy Regionalne wynosi 4 zł. Oczywiście psa może przewozić tylko osoba dorosła i zwierzę musi być na smyczy oraz w kagańcu. Pozostałe przepisy są identyczne jak w przypadku przewozów InterCity.

 

 

Paszport dla psa

Gdy wybieramy się z naszym czworonogiem za granicę musimy mieć wyrobiony paszport. Takie przepisy obowiązują w Unii Europejskiej od 1 października 2004 roku. Psy, koty i fretki przekraczając granicę muszą mieć ze sobą osobisty paszport. Paszport może otrzymać tylko zwierzę posiadające numer identyfikacyjny, czyli tatuaż lub wszczepiony czip. Niepowtarzalny numer identyfikacyjny z tatuażu lub czipu wpisywany jest do paszportu. Zwierzę nie posiadające tego numeru, dokumentu nie dostanie. W odróżnieniu od naszych, paszportów w dokumencie zwierzaka nie ma jego podobizny. Na pierwszej stronie są dane właściciela, następnie dane zwierzęcia: imię, płeć, kolor sierści, data urodzenia, numer identyfikacyjny, oraz dane, kiedy robione były szczepienia przeciw wściekliźnie.
W Polsce wyrobienie paszportu kosztuje około 50 złotych. Nadanie numeru identyfikacyjnego (poprzez tatuaż lub wszczepienie chipa) kosztuje od 70 do 100 zł.

Szczególne wymogi dotyczą podróżowania z psem do Wielkiej Brytanii.

Przygotowania do wyjazdu trzeba rozpocząć około miesiąca przed planowaną podróżą. U lekarza weterynarii pies otrzymuje serię szczepionek oraz identyfikator (jeśli go nie posiada). Zostanie też pobrana krew do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Lekarz przesyła krew do zatwierdzonego przez Unię Europejską laboratorium w Puławach.

Wynik powinien być odesłany do waszego lekarza weterynarii w ciągu 14 dni. Po pomyślnym badaniu krwi lekarz będzie mógł wypełnić paszport dla waszego czworonoga, robiąc adnotacje co do wszystkich szczepionek, badania krwi i chipu. Dokument taki ważny jest przez rok – bowiem taki jest okres ważności szczepionek.

Na campingu

 Gdy już dojechaliśmy na miejsce pamiętajmy o tym, by obecność naszego czworonożnego przyjaciela nie uprzykrzała wypoczynku innym. Dobrze jest zawczasu upewnić się, że nie ma zakazu wprowadzania psów do ośrodka, do którego się udajemy. Zawsze ponosimy pełną odpowiedzialność za to, co robi nasz pies, dlatego też zostawiając go samego np. w domku kempingowym czy hotelowym pokoju zapewnijmy mu bezpieczne miejsce do przebywania.

Znowu idealna jest klatka naszego psa, gdzie może on spokojnie na nas czekać mając wodę i jedzenie. My zaś mamy pewność, że pies niczego nie poniszczy, nie będzie się denerwował i szczekał. W miejscach publicznych wyprowadzamy psa na smyczy (zależnie od przepisów obowiązujących w danej gminie niekiedy również w kagańcu) i zawsze sprzątamy po swoim psie. Zdecydowanie unikajmy narażania psa na długie, bezpośrednie działanie słońca, bo łatwo może się przegrzać, a nawet stracić życie.

Stanowczo nie jest dla psa dobrym pomysłem opalanie się z nim na plaży. Jeśli na plaży wolno psu wejść do wody, nie zapominajmy, że wrzucając psa do chłodnej wody możemy spowodować szok termiczny, stanowiący zagrożenie dla życia. Lepiej psa spokojnie wprowadzić do wody, wcześniej go lekko ochlapując by przyzwyczaić ciało do niższej temperatury wody.

 

Wakacje z psem

Wiele ośrodków szkolenia psów oferuje właścicielom wypoczynek w towarzystwie psów. Najczęściej jest on połączony z jakimś rodzajem szkolenia i aktywnej rekreacji. Może to być nie tylko szkolenie w zakresie posłuszeństwa, ale także nauka pracy węchowej, podstawy psich sportów takich jak frisbee lub agility, szkolenie klikerowe, taniec z psem, jazda konna, zajęcia terenowe itp. Jest to doskonała forma wypoczynku dla tych wszystkich, którzy nie chcą rozstawać się ze swoim czworonogiem na czas urlopu i chcą wykorzystać czas, by pogłębić swoją więź z psim przyjacielem oraz nauczyć go pożytecznych umiejętności przy okazji sprawiając radość i psu i sobie.

Wakacje w mieście

Gdy spędzasz wakacje w mieście, masz wyjątkową okazję, by zająć się szkoleniem swojego psa. Zajęcia na wolnym powietrzu, prowadzone w niewielkich grupach są doskonałą rozrywką, a przy okazji dają Ci możliwość popracowania podczas urlopu ze swoim psiakiem, na co często nie ma czasu kiedy indziej.

Hotel dla psa

Jeśli nasz pies nie może nam towarzyszyć w wakacyjnym wypoczynku warto rozważyć pozostawienie go w wyspecjalizowanym hotelu dla psów pod nadzorem doświadczonych opiekunów. Jeśli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania działa hotel dla zwierząt, trzeba wybrać się tam bez psa, aby osobiście porozmawiać z obsługą, zobaczyć warunki, w jakich będzie przebywał pies, dowiedzieć się co oferuje hotel psu poza miejscem w klatce.

Wiele hoteli prowadzi dla psów atrakcyjne zajęcia, które umilają psu pobyt z dala od właściciela. Są to przede wszystkim spacery, a także zabawy na torze przeszkód, kąpiele w bezpiecznych miejscach, socjalizacja i zabawy z innymi psami.  Następnym krokiem jest odwiedzenie hotelu z psem, by mógł on zapoznać się z tym miejscem, poznać opiekunów, zaprzyjaźnić się z nimi. Wtedy pozostawienie go w hotelu nie będzie dla psa bardzo trudnym przeżyciem. Z opiekunami ustalamy wszystko, co dotyczy żywienia psa, pielęgnacji, przyzwyczajeń, zabaw, stosunku do innych psów itd. W dobrym hotelu pies będzie się czuł jak na wakacjach i gdy wrócimy z wypoczynku znajdziemy go w doskonałej kondycji i zdrowiu.  Jeśli nie mamy pewności, czy w naszej okolicy jest ktoś, kto może się zająć psem w czasie naszej nieobecności, możemy poszukać na stronie internetowej. Niektórzy opiekunowie mogą wziąć psa do swojego mieszkania zapewniając mu wszystko, czego potrzebuje by czuć się dobrze i bezpiecznie. Mam nadzieję, że tych kilka rad pozwoli Wam cieszyć się w pełni wakacyjnym wypoczynkiem wraz z Waszymi pupilami.

 

Jacek Gałuszka   
http://www.wesolalapka.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie