Nauka jazdy - przygotowanie psa do jazdy samochodem

Po przywiezieniu szczeniaka do domu rozpocznij przyzwyczajanie go do jaz­dy samochodem, na początek po równych i prostych drogach. Nie dawaj psu ani jedzenia, ani wody przynajmniej na trzy godziny przed jazdą. Zanim zapa­lisz samochód, posiedźcie w nim przez jakieś pięć minut. Pierwsze przejażdżki nie powinny być dłuższe niż kilka minut. Należy je zawsze kończyć chwilą zabawy. Stopniowo wydłużamy czas jazdy, a jeśli psu udaje się przejechać więcej niż trzydzieści kilometrów bez ślinienia się i wymiotów, cel został osią­gnięty.

Jak szybko to nastąpi, zależy także od podejścia właściciela. Ci, którzy po­święcają psu niepotrzebnie uwagę podczas jazdy, pocieszają go albo podają środki uspokajające, tylko utrudniają mu przyzwyczajenie się do samochodu. Trzeba go pochwalić i zachęcić, gdy zbliżacie się do auta, i jeszcze raz pochwa­lić oraz pogłaskać po tym, gdy wskoczy do środka lub da się bez protestów wnieść. Gdy już ruszycie, Twoja rola ogranicza się do prowadzenia, a psa - do spokojnej jazdy.   

Ze względów bezpieczeństwa powinien on podróżować w klatce, w specjal­nych szelkach samochodowych dla psów, albo oddzielony od kierowcy kratką między przednim i tylnym siedzeniem. Nawet i duże klatki mieszczą się swo­bodnie w samochodach typu combi, ale mniejsze dadzą się wstawić także i na tylne siedzenie małego samochodu. W szelkach pies może siedzieć bezpiecznie i wygodnie zarówno na przednim, jak i na tylnym siedzeniu. Nigdy nie wolno wozić go bez zabezpieczenia. Nie tylko dlatego, że jemu może się stać krzywda przy gwałtowniejszym zahamowaniu, ale stwarza on znaczne niebezpieczeń­stwo dla prowadzącego i zagrożenie wypadkiem.

 

 

Nie można psu pozwalać  szczekanie w czasie jazdy, ale do tego potrzebujesz już kogoś, kto poprowadzi samochód. Gdy pies zaczyna szczekać, potrząśnij metalową puszką, do której wrzuciłeś garść drobnych monet (psy nie lubią tego dźwięku), albo zamknij mu pysk dłonią i potrząśnij, jednocześnie mówiąc "cisza" lub "nie wolno".

 

"Jak być najlepszym przyjacielem psa"
Wydawnictwo Galaktyka

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie