Hotele dla psów

Może zdarzyć się taka sytuacja, że niestety będziemy zmuszeni zostawić pod czyjąś opieką swego ukochanego pupila. Przychodzą wątpliwości, obawy. Wydaje nam się, że nikt inny nie potrafi tak się zająć naszym psem, jak my sami. Czy tak samo boimy się wysłać własne dziecko na letnie kolonie albo obóz? Jeśli przychodzi taka konieczność, należy z odpowiedzialnością i zdrowym dystansem rozpatrzeć różne wyjścia z tej trudnej dla nas sytuacji.

Po pierwsze: czy ktoś z najbliższej rodziny albo przyjaciel może zająć się naszym psem? Jeśli nie, rozejrzyjmy się za ,,profesjonalnym opiekunem" czyli kimś, kto z doświadczeniem i sercem zaopiekuje się zwierzęciem. Czasem wyjściem może być zatrudnienie kogoś do wyprowadzania psa trzy razy dziennie na spacer. Pytanie tylko, co czuje pies zamknięty przez resztę dnia bez towarzystwa..? Ja radziłabym powierzyć go opiece opiekunom w psim hotelu. Dobrze byłoby na kilka dni przed wyjazdem odwiedzić z psem hotel i pozwolić mu zapoznać się z nowym otoczeniem i człowiekiem, który ma się później nim zająć. Oddając psa na jakiś czas zostawmy mu jego ulubiony kocyk i zabawkę, ewentualnie miskę i smycz - jeśli jest szansa na chodzenie na spacery. Koniecznie zabezpieczmy go przed kleszczami. Trzeba podpisać umowę, która upewni nas, że zajęto się psem profesjonalnie i że nic mu nie grozi.


Czy psy w hotelu tęsknią?

Zwykle pierwsze dwa dni są dniami akceptacji w nowym miejscu. Pies ma prawo się niepokoić, bo gdzieś znikną jego Pan. Najczęściej pierwszego dnia psiak ma gorszy apetyt i skupia się głównie na obserwowaniu otoczenia. Potem zaczyna żyć życiem hotelowym: bawi się z innymi psami, je o jednej porze z innymi, odpoczywa w słońcu, chowa się jak inne psy przed deszczem...


Co czują psy, które do tej pory mieszkały w bloku, a teraz muszą skorzystać z budy?

 Psy zadziwiająco szybko uczą się korzystania z budy. Dla nas buda często kojarzy się nieprzyjemnie, z niewolą, dla psa jest to po prostu schronienie, w dodatku wyściełane własną kołderką albo pachnącym sianem. Obserwując inne psy, które późnym wieczorem układają się do snu w ,,swoich domkach", same też to robią. W budzie chowają swe skarby, zabawki, kość i po prostu odpoczywają.

Czy pies w hotelu ma szansę na zabawy z innymi psami?

Pobyt w hotelu to zwykle ogromne przeżycie towarzyskie. Zależy to oczywiście od prowadzących hotel, ale często zdarza się, że psy codziennie zabierane są na grupowe spacery, albo przynajmniej wypuszczane na duży wybieg, gdzie mogą wyszaleć się do woli.

Jak rozpoznać ,,dobry" hotel?

Przede wszystkim musimy mieć możliwość obejrzenia hotelu i pomieszczeń dla psów. Sprawdźmy czy jest mozliwość zostawienia suki z cieczką, ewentualnie podania psu leku czy przestrzegania diety. Dobrze byłoby, gdyby nasz pies mógł czasem korzystać, ale już z jednego znajomego hotelu.

Przestroga!

Brońmy się przed hotelikami w bloku, gdzie psy zamykane są w klatkach. Nie łudźmy się, że to lepszy wybór niż ,,buda". Sprawdźmy, czy cały czas hotel jest monitorowany i czy w razie potrzeby można liczyć na pomoc weterynarza.



 Ela Wydra
 Hotel ALASKA
 www.alaskanmalamut.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie