Wszystkie psy, koty i tchórzofretki wyjeżdżające z Polski do krajów Unii Europejskiej muszą mieć paszporty. Mogą je wystawiać upoważnieni do tego lekarze weterynarii. Warunkiem wydania paszportu jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz elektroniczny czip, umożliwiający identyfikację zwierzęcia. Paszport wydawany jest jednorazowo, a jego ważność obowiązuje do kolejnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. W tym czasie można razem z psem wielokrotnie przekraczać granicę. Urzędowa cena paszportu wynosi 51 zł.
Psy, koty i tchórzofretki muszą mieć przed wystawieniem paszportu zaaplikowany czip. Naniesiony na niego numer identyfikacyjny jest jedyny i niepowtarzalny i do końca życia zwierzęcia będzie umożliwiał jego rozpoznanie. Czip jest podawany igłą podskórnie, z boku szyi, a sam zabieg bardzo przypomina szczepienie. Po jego założeniu, bez odpowiedniego urządzenia nie można go zobaczyć, ani wyczuć. Każdy lekarz wystawiający paszport jest jednocześnie upoważniony do elektronicznego znakowania zwierząt. Cena czipu we Wrocławiu waha się od 60-80 zł.
Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy zwierzę wyjeżdża do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, czy na Maltę. Wtedy oprócz powyższych procedur zwierzę musi mieć oznaczony we krwi poziom przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi wścieklizny. Żeby je oznaczyć, trzeba pobrać według specjalnej procedury krew i odpowiednio przygotowaną wysłać do jedynej w Polsce instytucji, uprawnionej do wykonywania tego oznaczenia, która znajduje się w Puławach. Koszt badania (bez pobierania krwi, jej przygotowania i kosztów transportu wynosi 277 zł).