Co zrobić z psem, gdy właściciel jedzie na wakacje? 3 najlepsze rozwiązania

Wakacje to trudny czas dla właścicieli psów, którzy z różnych powodów nie mogą zabrać pupila ze sobą. Jeśli nie ma alternatywy i pies musi zostać w domu, trzeba mu zapewnić odpowiednią opiekę. Na który wariant najlepiej się zdecydować? Podpowiadamy 3 najlepsze rozwiązania.

Hotel dla psów

Jest to opcja bardzo wygodna, ponieważ otrzymujemy gwarancję, że zwierzak będzie prawidłowo pielęgnowany, odżywiany i wyprowadzany na spacer. Nie powinien się też nudzić, bo będzie miał do dyspozycji inne czworonogi. Oczywiście, tęsknoty nie da się do końca wyeliminować, ale w dobrej klasy psim hotelu czas bez właściciela minie pupilowi dużo szybciej.

Przed oddaniem psa do hotelu warto jednak sprawdzić, czy to odpowiednie miejsce dla zwierzaka. Kieruj się przede wszystkim opiniami innych właścicieli, odwiedź placówkę bez czworonoga i skontroluj stan wybiegów i kojców. Porozmawiaj z właścicielem i opiekunami. Później trzeba jeszcze przyprowadzić psa, aby mógł zapoznać się z nowym miejscem – będzie mu później nieco łatwiej.

Za hotel trzeba jednak zapłacić – stawki są różne, wahają się od 20 do nawet 100 złotych za dobę (zależy od warunków i składników oferty).

Petsitter

Względna nowość na rynku, ale bardzo ciekawa opcja dla psów, które panicznie boją się nowych miejsc. Profesjonalny opiekun może zająć się pupilem w domu właściciela, nawet przez kilkanaście dni. Jest to polecane rozwiązanie, jeśli czworonóg wymaga indywidualnego podejścia, specjalnego żywienia czy rekonwalescencji.

Petsitterzy wyceniają swoje usługi zwykle na 50-100 złotych za dobę – zależy, jak często pies ma być wyprowadzany na spacer i czy wymaga jakiejś szczególnej pielęgnacji. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że musimy oddać klucze do domu obcej osobie, co dla wielu właścicieli psów będzie barierą nie do przeskoczenia.

Rodzina

Jeśli tylko masz osobę, która pod Twoją nieobecność chętnie zaopiekuje się psem, to nie zastanawiaj się dłużej i skorzystaj z jej pomocy. Jest to najlepsze rozwiązanie zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela. Pies zwykle zna taką osobę, dlatego nie będzie narażony na stres. Ty z kolei spędzisz spokojnie wakacje wiedząc, że w domu jest ktoś, komu ufasz.

Alternatywą jest powierzenie psa pod opiekę członka rodziny w jego domu. Warto jednak to dobrze przemyśleć i lojalnie poinformować pomocną osobę, jakie nawyki ma pupil. Nie chcesz przecież, aby przez tych kilkanaście dni Twoje stosunki z rodziną się pogorszyły, bo pies np. uparcie wskakiwał na nowiutką kanapę. Jest to zatem dobre rozwiązanie wyłącznie w sytuacji, gdy zwierzę jest ułożone.

Jeśli żadne z tych rozwiązań nie wydaje Ci się optymalne, to postaraj się tak zorganizować wakacje, aby móc zabrać na nie ukochanego psa. Wiele hoteli czy pensjonatów nie widzi problemu w obecności zwierząt

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie