Bliższe i dalsze podróże z psem

Nic tak nie umacnia więzi między psem a jego właścicielem jak wspólne podróże. Mogą to być nie tylko dłuższe wyjazdy wakacyjne ale także o krótkie wycieczki, na które możemy wybrać się w weekend lub po pracy.

Dzięki poznawaniu nowych miejsc, pies socjalizuje się z otoczeniem, uczy się podążania za człowiekiem i przestrzegania zasad i reguł obowiązujących w ludzkim świecie. To świetny sposób na przyspieszenie nauki posłuszeństwa. W nowych miejscach, wokół nieznanych zapachów i sytuacji, pies jest maksymalnie rozproszony. Jeśli w takich warunkach będziemy w stanie nad nim zapanować, możemy być na 99% pewni, że dzięki tym doświadczeniom, pies będzie słuchał się nas w każdym miejscu.

Rutyna dnia codziennego dosięga nie tylko nas ludzi ale także nasze zwierzęta. Jeśli spacerujemy z psem zawsze w te same miejsca, z czasem pies nie musi już patrzeć na nas ani nawet nas się pilnować. Wie dokładnie, gdzie idziemy i co będziemy robić. Pies wie także kiedy spacer dobiega końca i jeśli nie jest nauczony przychodzenia na komendę, z pewnością będzie trzymał się wtedy od nas z daleka. To dlatego psy grzecznie podchodzą do nas podczas spaceru a gdy wołamy je z zamiarem powrotu do domu, udają że nas nie słyszą.

Nowe miejsce, zmusza psa do większej ostrożności a więc do tego, by trzymał się bliżej nas. Nie zakładajmy jednak, że pies będzie szedł przy naszej nodze. W zasięgu smyczy lub linki, będzie on z pewnością bardziej zainteresowany wąchaniem trawy, niż patrzeniem nam w oczy. Nie poddawajmy się. Spędźmy chwilkę na pokazanie psu okolicy, dajmy psu odetchnąć, oswoić się z nowymi warunkami. Dajmy mu załatwić podstawowe potrzeby a potem przy odrobinie konsekwencji i wspomagając się dobrymi smaczkami, z pewnością nawiążemy z nim na nowo kontakt.

Kilka podstawowych zasad w podróży:

1. Wychodząc z domu, nawet na krótki spacer, pies powinien być zaopatrzony w adresówkę (breloczek przy obroży z imieniem psa i naszym numerem telefonu)

2. Na spacery powyżej godziny, zwłaszcza w upalne dni, zabieramy wodę.

3. Podróżując samochodem, pies powinien być przypięty pasami lub być umieszczony w transporterze lub w bagażniku z kratką.

4. Wychodząc z auta pies jest zawsze na smyczy. Po wyjściu, dajemy mu komendę „siad” by czekał aż zamkniemy samochód.

5. W nowym miejscu pies pozostaje na smyczy/ lince do momentu aż się uspokoi i będzie w stanie słuchać naszych komend. Jeśli spuścimy go za wcześnie, pies będzie zbyt rozproszony by nas słuchać.

6. Wchodząc do restauracji lub baru, zawsze pytajmy się grzecznie, czy możemy wejść z psem. Jeśli właściciel wyrazi zgodę, zadbajmy o to, by pies nie zajmował miejsca w przejściu ani nie przeszkadzał innym gościom.

7. W dalszą podróż z psem zabierajmy ze sobą jego książeczkę zdrowia.

8. W środkach komunikacji miejskiej, pies musi nosić kaganiec. Pamiętajmy by w kagańcu pies mógł swobodnie oddychać, inaczej przegrzeje się.

9. Pamiętaj o torebkach na psie odchody.

Spacery z psem nie muszą być przykrym obowiązkiem ale wspólnym odkrywaniem ciekawych miejsc. Dzięki psu, oprócz zbawiennej dawki ruchu fizycznego, dostajemy też szansę wyrwania się z rutyny codziennych zajęć. W rewanżu zabierzmy go w dalszą podróż, by poczuł się częścią naszej rodziny i nawiązał z nami nową płaszczyznę porozumienia.

Agnieszka Nojszewska
Instruktor szkolenia psów
Dobry Pies - Akademia Porozumiewania się ze Zwierzętami
www.dobrypies.pl
WORTAL PSY24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.