Wzorzec rasy shih tzu

Wzorzec FCI nr 208 a
Kraj pochodzenia: Tybet, patronat: Wielka Brytania

I. Wygląd ogólny:
Shih tzu to krzepki, krótkonożny piesek, obficie owłosiony, z charakterystycznym aroganckim sposobem bycia i twarzą przypominającą chryzantemę.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:
Temperament: inteligentny, żywy, czujny. Usposobienie: Shih Tzu należy do ras "niezależnych"; jest rozumny, miły, przyjazny, towarzyski i wesoły; nie przejawia skłonności do włóczęgostwa.

II. Cechy szczególne:

GŁOWA
Głowa szeroka, okrągła i szeroka między oczami. Obficie owłosiona z włosem opadającym nad oczami. Obfita broda i bokobrody; włos na kufie rośnie w górę, dając charakterystyczny efekt chryzantemy. Kufa szeroka, graniasta, krótka, nie pomarszczona, płaska i owłosiona. Nos czarny lub barwy ciemnowątrobianej u okazów wątrobianych lub łaciatych wątrobianych, długości około 2,6 cm od końca do wyraźnego stopu. Nos prosty lub lekko zadarty. Grzbiet nosa powinien znajdować się na poziomie dolnej powieki lub nieco poniżej. Szeroko rozwarte nozdrza. Nos skierowany w dół jest zdecydowanie niepożądany, równie niepożądane są ściśnięte nozdrza. Pigmentacja kufy tak pełna, jak to tylko możliwe.

Szczęka i uzębienie: Szeroka żuchwa, lekki przodozgryz lub zgryz cęgowy. Wargi równo schodzące się.
Oczy duże, ciemne, okrągłe, rozstawione szeroko, ale nie wyłupiaste. u okazów wątrobianych czy o wątrobianych znaczeniach dopuszczalny jaśniejszy kolor oczu. Niewidoczne białkówki.
Uszy duże, z dużym płatem usznym, zwisające. Osadzone nieco poniżej sklepienia czaszki, owłosione tak obficie, ze wydają się zlewać z owłosieniem szyi.
Szyja - proporcjonalna, łukowata. Długość odpowiednia do dumnego noszenia głowy.

TUŁÓW: Długość od kłębu do nasady ogona większa niż wysokość w kłębie, dobrze związany i mocny. Klatka piersiowa szeroka i mocna. Obręcz barkowa mocna. Grzbiet równy.
Ogon: mocno owłosiony, wesoło noszony wyżej ponad grzbietem. Osadzony wysoko. Niesiony w przybliżeniu na wysokości sklepienia czaszki przydaje harmonii sylwetce.

KOŃCZYNY
Kończyny przednie: łopatki dobrze kątowane. Nogi krótkie, muskularne, o mocnym kośćcu, tak proste jak to tylko możliwe przy szerokiej i nisko zawieszonej klatce piersiowej. zaokrąglone, mocne, o mocnych opuszkach, sprawiają wrażenie dużych ze względu na obfitą sierść.
Kończyny tylne: nogi krótkie i muskularne o mocnej kości. Oglądane z tyłu proste. Uda dobrze zaokrąglone i muskularne. Nogi sprawiają wrażenie masywnych ze względu na obfita szatę. zaokrąglone, mocne, o mocnych opuszkach, sprawiają wrażenie dużych ze względu na obfitą sierść.

RUCH
arogancki, płynny, przednie kończyny z dobrym wykrokiem. Mocna akcja kończyn tylnych z ukazywaniem całych opuszek stóp

SZATA
Długa, gęsta, nie lokowata, obfite podszycie. Dopuszczalne lekkie sfalowanie. Zdecydowanie zaleca się wiązać włosy na głowie.

UMASZCZENIE
dopuszczalne wszystkie kolory, biała strzałka na czole i biały koniec ogona bardzo pożądane u okazów łaciatych.

WIELKOŚĆ I CIĘŻAR
4,5 – 8,1 kg. Idealna masa ciała 4,5 – 7,3 kg. Wysokość w kłębie do 26,7 cm. Typ i cechy charakterystyczne dla rasy są najwyższej wagi i w żadnym wypadku nie należy ich poświęcać jedynie dla prawidłowej wielkości.


III. Wady:
Wszelkie odstępstwa od powyższych cech powinny być uznane za wady, których ocena pozostaje w ścisłej proporcji do ich stopnia. Psy muszą mieć dwa normalne wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w mosznie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie