Wzorzec rasy Bedlington Terrier

GRUPA III - TERIERY
Opracowano na podstawie standardu wpisanego do rejestru FCI pod liczbą 9 (24.06.1987)

Wygląd ogólny: Pies pełen gracji, gibkości, muskularny. Nie może robić wrażenia słabego lub nieeleganckiego. Głowa w kształcie gruszki lub klinowata, o delikatnym i łagodnym wyrazie.

Cechy charakterystyczne:Pełen werwy, dzielny i ufny. Inteligentny towarzysz z silnym zacięciem do sportu.

Temperament: Pies o dobrym usposobieniu, ma czuć naturę, pełen godności, ani nie nerwowy ani nie nieufny. Łagodny, ale odważny gdy zostanie sprowokowany.

Głowa i czaszka: Czaszka wąska, ale głęboka i zaokrąglona, pokryta obfitym jedwabistym czubem, który powinien być prawie biały. Szczeki długie, zwężające się. Głowa bez przełomu. Linia od guza potylicznego do czubka nosa prosta i niczym nie zakłócona.

Kufa: Kufa wypełniona pod oczami.

Nos: Nozdrza duże i wyraźne.

Wargi: Przylegające wargi bez wiszących fafli.

Uzębienie: Zęby duże i mocne. Zgryz nożycowy.

Oczy: Oczy małe, głęboko osadzone. Idealne oko ma kształt trójkąta. Psy w kolorze błękitnym mają oko ciemne, błękitne podpalane oko jaśniejsze w bursztynowym odcieniu. Wątrobiane i piaskowe mają oko jasno orzechowe.

Uszy: Średniej wielkości, w kształcie orzecha laskowego, nisko osadzone, wiszące i przylegające do policzków, cienkie, o aksamitnej strukturze. Pokryte krótkim delikatnym włosem z frędzlem (z białawego, jedwabistego włosa) na końcu.

Szyja: Długa zwężająca się w kierunku głowy, bez wiszącego podgardla, osadzona dość pionowo, głowa noszona wysoko.

Przód: Kończyny przednie proste, w łokciach ustawione szerzej niż stopy. Nadgarstki długie, lekko ukośne, mocne.

Łopatki: Płaskie i skośne.

Tułów: Muskularny, giętki. Klatka piersiowa głęboka i dość szeroka. Żebra płaskie. Grzbiet ma naturalny łuk nad lędźwami, pokrywający się z linią brzucha. Długość tułowia odrobinę większa od wysokości w kłębie.

Tył: Muskularny, średniej długości, wysklepione lędźwia. Tylne kończyny sprawiają wrażenie dłuższych niż przednie. Stawy skokowe mocne, równoległe do osi długości psa.

Stopy: Stopy zajęcze z grubymi i zwartymi poduszkami.

Ogon: Średniej długości, gruby u nasady, zwężający się i zakręcony z gracją na końcu. Nisko osadzony, nigdy nie noszony nad grzbietem.

Szata: Bardzo charakterystyczna. Odstająca, ale nie szorstka z tendencją do tworzenia loków, szczególnie na głowie.

Kolor: Błękitny, wątrobiany, z lub bez podpalania. Preferowany jest jak najciemniejszy pigment. Psy o kolorze błękitnym i błękitnym podpalanym muszą mieć czarny nos. Psy o kolorze wątrobianym i piaskowyn muszą mieć nos brązowy.

Wzrost: Około 41 cm w kłębie. Psy mogą być odrobinę wyższe, a suki odrobinę niższe.

Waga: Waga od 8,2 do 10,4 kg.

Ruch: Pies sprawia wraęenie lubiącego poruszać się galopem. W akcji pies w charakterystyczny sposób drobi, poruszając się przy tym lekko i sprężyście, a przy szybkim kroku toczy się.

Uwaga: Psy muszą mieć dwa, równej wielkości widoczne jądra.

Wady: Każde odstępstwo od wzorca jest uważane za wadę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie