Wzorzec OWCZAREK SZKOCKI DŁUGOWŁOSY

Wzorzec FCI nr 156
OWCZAREK SZKOCKI DŁUGOWŁOSY
(Collie Rough)

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Data publikacji obowiązującego wzorca: 24.06.1987
Użytkowanie: Pies owczarski.

Klasyfikacja FCI: Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające.
Sekcja 1 - Psy pasterskie.
Próby pracy nie wymagane.

WYGLĄD OGÓLNY:
Budowa collie wskazuje na aktywność i wytrzymałość tego psa; nie może on być ciężki ani krępy. Ogromne znaczenie ma prawidłowy wyraz, uzyskany przez idealne wyważenie mózgoczaszki i kufy, kształt, wielkość, barwę i osadzenia oczu, oraz osadzenie i noszenie uszu.

ZACHOWANIE - TEMPERAMENT:
Przyjazny, bez śladu nerwowości lub agresji.

GŁOWA:
Bardzo ważna w ocenie; musi być proporcjonalna do wielkości psa. Oglądana z przodu i z boku ma kształt tępego klina i czysty obrys. Mózgoczaszka płaska. Głowa zwęża się stopniowo od uszu aż do końca czarnego nosa. Policzki nie powinny być widoczne, a kufa spiczasta. Przy oglądaniu z boku górne linie czaszki i kufy są proste, równoległe i jednakowej długości; rozdziela je niewielki, ale widoczny stop. Punkt środkowy pomiędzy wewnętrznymi kącikami oczu powinien wypadać dokładnie w połowie długości głowy. Kufa tępo zakończona, na końcu zaokrąglona, ale nie kanciasta, żuchwa mocna, ale subtelnie zarysowana. Głębokość czaszki od brwi do spodniej krawędzi żuchwy nie może być zbyt duża. Nos zawsze czarny.
Oczy: Bardzo ważna cecha, decydują o prawidłowym, subtelnym wyrazie. Średniej wielkości, nigdy nie bardzo małe, ustawione lekko skośnie, kształtu migdała i ciemne, jedynie u psów maści niebieskiej marmurkowej oczy (jedno, dwa lub częściowo) są często niebieskie lub niebiesko znaczone. Wyraz inteligentny, przy nasłuchiwaniu wyraźnie ożywiony.
Uszy: Małe, osadzone ani zbyt blisko siebie na wierzchołku głowy, ani zbyt szeroko. W spoczynku odrzucone do tyłu, przy pobudzeniu nastawione i częściowo załamane - końce uszu (mniej więcej jedna trzecia całej długości) skierowane do przodu i naturalnie opadające poniżej krawędzi załamania.
Uzębienie: Zęby duże, szczęki mocne, zgryz nożycowy z pełnym kontaktem wszystkich siekaczy.

SZYJA:
Umięśniona, mocna, dobrej długości, wyraźnie łukowato wysklepiona.

KOŃCZYNY PRZEDNIE:
Łopatka ustawiona skośnie, tworzy dobry kąt z ramieniem. Przedramię proste i dobrze umięśnione, łokcie przylegające, nie wykręcone na zewnątrz ani do wewnątrz, kościec umiarkowanie mocny, na przekroju kości okrągłe.

TUŁÓW:
Długość nieco większa od wysokości w kłębie, grzbiet mocny, lędźwie lekko wysklepione, żebra dobrze wysklepione, klatka piersiowa głęboka, dość szeroka za łopatkami.

KOŃCZYNY TYLNE:
Uda dobrze umięśnione, niższe partie kończyn suche, z wyraźnymi ścięgnami. Stawy kolanowe dobrze kątowane, stawy skokowe niskie, mocne.

ŁAPY:
Owalne, z mocnymi opuszkami. Palce zwarte i wysklepione. Tylne łapy trochę mniej wysklepione od przednich.

OGON:
Długi, zakończeniem kostnym sięga przynajmniej stawu skokowego. W spokoju noszony nisko, z końcem lekko zawiniętym do góry. Przy pobudzeniu może być wzniesiony, ale nigdy powyżej grzbietu.

CHODY:
Bardzo charakterystyczne. Dobrze zbudowany pies nigdy nie ma luźnych łokci, ale przednie łapy są w ruchu wyraźnie zbieżne. Wysokiepodnoszenie przednich kończyn, krzyżowanie lub tocząca akcja przodu  są w najwyższym stopniu niepożądane. Akcja tyłu swobodna, dynamiczna, dająca mocny napęd, śródstopia, oglądane z tyłu, poruszają się równolegle i niezbyt wąsko. Pożądany dość długi wykrok, a ruch powinien być lekki i nie zdradzać wysiłku.

OKRYWA WŁOSOWA:
Sierść: Bardzo gęsta, nie zmienia linii sylwetki. Włos okrywowy prosty i szorstki w dotyku, podszerstek miękki i tak gęsty, że nie sposób zobaczyć skóry. Obfita grzywa i kołnierz, włos na głowie krótki i gładki, tak samo na końcach uszu, które u podstawy są owłosione mocniej. Na przednich nogach wyraźne frędzle, na tylnych obfite portki, ale poniżej stawu skokowego włos krótki i gładki. Obficie owłosiony ogon.
Umaszczenie: Uznane są trzy umaszczenia: śniade z białym, trójbarwne (trikolor) i niebieskie marmurkowe (blue merle).
Śniade: Rozmaite odcienie od jasnozłotego do mahoniowego, także z czarnym nalotem. Barwa kremowa i jasnosłomkowa w najwyższym stopniu niepożądane.
Trójbarwne: Czarne z intensywnym podpalaniem na głowie i nogach. Rdzawy nalot na czerni w najwyższym stopniu niepożądany.
Niebieskie marmurkowe: Tło srebrzysto-niebieskie, w czystym odcieniu, na nim czarne plamki i łatki. Pożądane intensywne podpalanie, ale jego brak nie stanowi wady. Rozległe czarne łaty, szare tło czy rdzawe naloty na włosie okrywowym lub podszerstku w najwyższym stopniu niepożądane.
Białe znaczenia: Przy każdym z tych umaszczeń powinny występować mniej lub bardziej rozległe białe znaczenia. Szczególnie pożądane są: pełny lub częściowy biały kołnierz, skarpetki i biały koniec ogona. Na głowie występować może biała strzałka różnej długości.

WZROST:
Wysokość w kłębie 56-61 cm dla psa, 51-56 cm dla suki.

WADY:
Wszystkie odstępstwa od tego, co podano powyżej, powinny być traktowane jako wady, powodujące odpowiednie obniżenie oceny.

UWAGA:
Samce muszą mieć dwa, prawidłowo wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w worku mosznowym

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.