SKYE TERRIER, Wzorzec FCI nr 75

Wzorzec FCI nr 75
SKYE TERRIER
Pochodzenie: Wielka Brytania
Data publikacji obowiązującego wzorca: 24.06.1987
Użytkowanie: terier.

Klasyfikacja FCI: grupa 3 teriery sekcja 2 teriery małe
Próby pracy nie są wymagane.

WYGLĄD OGÓLNY:
Długi, niski pies o obfitej sierści. Długość jego równa jest dwukrotnej wysokości. Porusza się ze swobodą. Ma silne przednie i tylne kończyny, mocny tułów i szczęki.

ZACHOWANIE/CHARAKTER:
Pełen godności, elegancki. Jest to pies jednego właściciela, nieufny wobec obcych, ale nigdy złośliwy.

GŁOWA:
Długa i mocna. Bardziej się ceni mocną niż przesadnie długą.
Mózgoczaszka średniej szerokości w tylnej części, stopniowo zwęża się ku mocnej kufie.
Stop łagodny.

Trzewioczaszka:
Trufla nosowa czarna.
Kufa silna.

Uzębienie: szczęka i żuchwa mocne, równej długości, zgryz nożycowy, regularny i dokładny, to znaczy, że siekacze szczęki nakrywają w ścisłym kontakcie siekacze żuchwy i są ustawione prosto.

Oczy brązowe, lepiej, gdy są ciemnobrązowe, średniej wielkości, wąsko osadzone, o pojętnym spojrzeniu.

Uszy stojące lub opadające. Jeśli są stojące, mają wdzięczne frędzle i są nieduże. Brzeg zewnętrzny jest prosty, a wewnętrzny lekko zagina się od czubka do nasady, gdzie rozstawienie uszu jest mniejsze. Jeżeli są opadające, są większe, opadają prosto i płasko, a ich krawędzie wewnętrzne przylegają do głowy.

SZYJA:
Długa o profilu lekko wygiętym.

TUŁÓW:
Długi i niski. Żebra wydają się nieco płaskie, gdyż sierść gładko na nich opada.
Grzbiet prosty.
Lędźwie krótkie.
Klatka piersiowa głęboka. Owalne i długie ożebrowanie.

OGON:
Jeśli jest opuszczony, powinien w górnej części zwisać, a w dolnej być lekko zagięty. Kiedy jest uniesiony, powinien stanowić przedłużenie linii grzbietu, nie unosi się nad nią i nie zakręca do góry. Pokrywają go wdzięczne frędzle.

KOŃCZYNY:
Kończyny przednie krótkie i muskularne.
Łopatki szerokie, przylegające do tułowia.
Kończyny tylne silne, dobrze skonstruowane i kątowane. Kiedy patrzy się na nie od tyłu są proste, krótkie i muskularne. Nie powinno być wilczych pazurów.
Łapy kończyn przednich są większe od tylnych i są skierowane równo do przodu.
Opuszki palców grube, a pazury mocne.

RUCH:
W ruchu kończyny stawiane są prosto do przodu. Gdy patrzymy na nie od przodu, stanowią jakby przedłużenie prostych linii frontu. Ich rozstawienie jest takie samo w łokciach, jak w łapach. Zasadnicze odepchnięcie zależy od kończyn tylnych, które kierują się prosto ku przodowi. Przednie kończyny są daleko wyrzucane, ale nie powinny być wysoko unoszone nad ziemię. Ogólnie ruch jest swobodny, energiczny i płynny.

OKRYWA WŁOSOWA:
Włos dwojakiego rodzaju. Podszerstek jest krótki, przylegający, miękki i wełnisty. Włos okrywowy jest długi, twardy, prosty, płaski nie tworzy loków. Na głowie sierść jest krótsza, bardziej miękka, przykrywająca oczy i wierzch głowy. Miesza się ona z sierścią na bokach głowy, porasta uszy frędzlami, nie zasłaniając jednak ich kształtu.
Umaszczenie czarne, jasno- lub ciemnoszare, płowe, kremowe, w każdym razie zawsze z czarnymi koniuszkami włosów. Każde jadnokolorowe umaszczenie jest dozwolone, z możliwością występowania ciemniejszych nalotów w tej samej tonacji z jaśniejszym podszerstkiem, pod warunkiem, że trufla nosowa i uszy są czarne. Mała biała plamka na piersi jest tolerowana.

WYMIARY:
Wysokość w kłębie: wynosi 25 - 26 cm.
Długość od czubka nosa do zakończenia ogona sięga 103 cm. Suka jest nieco mniejsza, przy zachowaniu tych samych proporcji.

WADY:
Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od ich stopnia oraz wpływu na stan zdrowia i dobre samopoczucie psa.
Psy posiadające wyraźne wady fizyczne lub odchylenia psychiczne powinny być dyskwalifikowane.

UWAGA:
Samce muszą mieć normalnie rozwinięte dwa jądra umieszczone w worku mosznowym.

 

zdjęcie:Pleple2000, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Skye_terrier_800.jpg&filetimestamp=20070327200627, GNU Free Documentation License, Version 1.2

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie