SKYE TERRIER

informacje podstawowe

Historia:

Rasa ta, zwana także terierem z Hebrydów,została ukształtowana na północy Szkocji, z małych psów do polowań na borsuki, lisy, wydry i króliki. Najlepsze okazy powstały podobno własnie na wyspie Skye, stad nazwa rasy.

W 1904 roku podzielono ją na dwie odmiany - ze sterczącymi i zwisającymi uszami. Ta pierwsza odmiana jest najrzadziej spotykana. Ta nowa rasa stała się modna w Anglii na początku ubiegłego wieku. Od czasu, gdy w 1840 roku królowa Wiktoria I założyła własną hodowlę tych krótkonogich, o efektownej szacie i miłym, usposobieniu piesków, ich popularność jeszcze wzrosła.Stały się one modne i poszukiwane na dworach europejskich

Z rasą ta wiąże się pewna historia, dotycząca jej przedstawiciela o imieniu Greyfiars Bobby. Gdy jego właściciel zmarł, Bobby przez 14 lat leżał na grobie swojego pana.  Aby upamiętnić wierność psa, postawiono obok cmentarza pomnik z jego wizerunkiem.

Wymiary: Psy - 25cm, Suki - 24cm
Waga - ok. 11 kg

Szata:

Długa, twarda, prosta,  płasko przylegająca, z krótkim, gęstym, miękkim, wełnistym podszerstkiem.
Maść czarna, ciemno- lub jasnoszara, płowa, bądź kremowa, wszystkie odcienie z czarnymi końcówkami włosów.

Charakter:

Skye teriery z reguły odnoszą się podejrzliwie lub obojętnie do wszystkich osób poza swoim właścicielem. Choć ma małe rozmiary, bardzo lubi ruch i jest dobrym kompanem do pieszych wędrówek. Teriery te są indywidualistami, mają swoją osobowość.

Ich długa sierść wymaga codziennej pielęgnacji.

Rasa ta jest dość rzadko spotykana w Polsce.


zdjęcie:Pleple2000, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Skye_terrier_800.jpg&filetimestamp=20070327200627, GNU Free Documentation License, Version 1.2

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie