mastif pirenejski - wzorzec

Wzorzec FCI

Kraj pochodzenia
 Hiszpania (Aragonia)

Wygląd
 Bardzo duży, mocny i muskularny pies. Zbudowany harmonijnie, mimo rozmiarów nie powinien sprawiać wrażenia ociężałego. Mimo swoich gabarytów, psy lekkie w ruchu i bardzo zwinne.

Wielkość
 Wzrost: psy min. 77 cm, suki min. 72 cm - preferuje się psy większe

Szata
 Gruba, gęsta, umiarkowanie długa.

Maść
 Podstawowym kolorem jest biały, zawsze z dobrze zaznaczoną maską wokół oczu. Mogą występować łaty. Dopuszczalne kolory łat: szary, złotożółty, brązowy, czarny, srebrny, beżowy, piaskowy.

Głowa
 Duża, mocna, umiarkowanie długa. Proporcje mózgoczaszki do kufy jak 5:4. Mózgoczaszka szeroka, z profilu nieco wypukła. Stop łagodnie zaznaczony. Kufa o prostym profilu. Nos duży, szeroki, czarny.

Oczy
 Małe, migdałowatego kształtu, w kolorze orzechowym. Wyraz czujny, szlachetny, przyjazny i inteligentny. Powieki czarne. W stanie czuwania powinny przylegać; w stanie spoczynku dolna powieka może być lekko obwisła.

Uszy
 Średniej wielkości, trójkątne, płasko zwisające. Osadzone powyżej oczu. Gdy pies jest zainteresowany, zewnętrzne krawędzie odstają od policzków.

Tułów
 Pies nieco dłuższy niż wyższy. Kłąb dobrze zaznaczony, grzbiet mocny, poziomy

Kończyny przednie
 Proste i równoległe, mocne.

Kończyny tylne
 Potężne i muskularne, miarkowanie kątowane. Preferowane podwójne ostrogi ("wilcze pazury"), ale pojedyncze ostrogi lub ich brak nie stanowi wady.

Ogon
 Osadzony średnio wysoko. Końcówka podkręcona. W spoczynku ogon zwisa, w ruchu noszony szablasto.

Wady dyskwalifikujące:
 Rozszczepiony nos.
 Bardzo wyraźny przodozgryz lub tyłozgryz.
 Nie pigmentowany nos i błony śluzowe.
 Brak białej maści. Brak białych znaczeń na ogonie i dolnych części koń¬czyn.
 Włosy na środkowym odcinku górnej linii długości 4 cm lub krótsze, lub też dłuższe niż 13 cm .
 Plamy odgraniczone nieostro, i mało kontrastowe w stosunku do tła, wskazujące na skrzyżowanie z inną rasą.
 UWAGA: Psy muszą mieć dwa, normalnie rozwinięte jądra, w pełni usytuowane w mosznie.

Długość życia
 8-13 lat.

Temperament
 Mastif pirenejski jest spokojny, posłuszny i niezmiernie inteligentny. W stosunku do obcych jest stosunkowo nieufny, czujny i dumny jednocześnie. W swoim zachowaniu wobec innych psów nie okazuje oznak agresywności, mając świadomość swojej wielkiej siły. Gdy pojawi się jednak jakiekolwiek zagrożenie, pies ten jest niezwykle sprawny w walce. Mastif Pirenejski zna swoją wielką siłę i wie jak jej użyć. Jest stworzony do stróżowania i obrony. Jeśli ktoś niepowołany wkroczy na chroniony przez niego teren, musi być przygotowany na walkę z psem, któremu niestraszna jest potyczka z wilkiem czy nawet niedźwiedziem. Należy wspomnieć, że jest to pies który od razu pokazuje swoje intencje. Posiada głęboki i mocny głos, ale jest zazwyczaj cichy. Mastif pirenejski jest niezmiernie łagodny i przyjacielski w stosunku do swojej rodziny i osób mu znanych. To pies niezwykle czuły i delikatny wobec dzieci swojej ludzkiej rodziny, które traktuje niczym swoje własne. Mastif pirenejski nie będzie zagrażał innym bez powodu i jest przeważnie miłym, ale bardzo odważnym, szybko reagującym w sytuacji zagrożenia psem.

Idealny dom
 Mastif pirenejski potrzebuje wiele przestrzeni i ruchu. To bardzo duży pies i dlatego nie nadaje się do mieszkania w bloku. Potrzebuje dużej działki, po której mógłby swobodnie biegać, położonej w terenie wiejskim lub podmiejskim.

Ćwiczenia
 Mastif pirenejski nie jest zbyt aktywnym psem, ale potrzebuje stosunkowo dużej ilości ruchu, aby pozostawać w dobrej formie. Powinien przez długi czas przebywać na swojej dobrze zabezpieczonej działce, gdzie mógłby swobodnie biegać. Oczywiście, codziennie powinien być zabierany na, co najmniej, dwa długie spacery.

 Wychowanie
 Masif pirenejski bardzo łatwo poddaje się tresurze. Jest bardzo inteligentny i szybko się uczy. Oczywiście, niezbędna jest odpowiednio wczesna socjalizacja szczeniaka

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie