dog z majorki - wzorzec

Standard FCI

Wrażenia ogólne: Typowy mastiff, średniego wzrostu, mocny, silny, potężny, prostokątny w kształcie, z wyraźnym rozgraniczeniem cech płci, szczególnie patrząc na objętość głowy

Temperament i charakter: spokojny i bardzo odważny, jednak może być agresywny w stosunku do innych psów, szczególnie tej samej płci. Wychowany wśród ludzi jest bardzo towarzyski, a dla właściciela - wierny, oddany i wdzięczny. Pozostałość po myśliwskich przodkach przejawia się w wielkiej chęci do węszenia i biegania. Ze swoimi cechami jest najlepszym z możliwych obrońcą i strażnikiem. Uwaga: z pozoru nieco leniwy co wskazuje na wielką pewność siebie, w zagrożeniu wykazuje wielką determinację, nieustępliwość i szybkość działania, a przenikliwe spojrzenie zniechęca napastników

Głowa: Czaszka bardzo dużej objętości w stosunku do reszty ciała, mocna, szeroka, której obwód jest większy od wysokości psa w kłębie ( dotyczy samców).
Czoło szerokie, płaskie z wyraźnie zaznaczoną bruzdą czołową. Górna linia czaszki kufy są prawie równoległe, z nieznacznym wzniesieniem linii kufy w stronę czoła. Stop wyraźnie zaznaczony, widoczny w profilu. Od przodu czaszka bardzo mocna, z mięśniami szczękowymi silnie rozwiniętymi. Kufa zaczyna się od przełomu czołowego, jest szeroka, stożkowata, z profilu przypomina ścięty stożek, prosta, lekko wznosząca się w stronę czoła. Długość kufy stanowi nieco więcej niż 1/3 długości całej głowy (aż do końca potylicy)

Nos: Nos czarny, szeroki, linia pionowa między otworami nosowymi wyraźnie zaznaczona. Wargi niezbyt obfite, ale przy zamkniętym pysku - górne całkowicie przykrywają dolne. Ich brzeg jest czarny, reszta czerwona. Kilka zmarszczek może pojawić się na policzku i na czole, w czasie wzmożonej uwagi psa, ogólnie można jednak przyjąć, żęe głowa jest raczej pozbawiona zmarszczek

Uzębienie: Mocne, siekacze w jednej linii, kły wyraźnie oddzielone, duże i silne, pożądane uzębienie kompletne (brak do dwóch premolarów nie jest wadą), białe i mocne, pożądany przodozgryz, jednak nie większy niż 1 cm. Zęby nie mogą być widoczne przy zamkniętym pysku

Oczy: Duże, wyraźne, owalne, lekko skośne, szeroko otwarte, w ciemnym kolorze, nie pozwalające zobaczyć spojówki ani białka oczu usytuowanego w dole, znacznie oddalone jedno od drugiego

Uczy: Krótkie raczej cienkie, przeniesione ku tyłowi i podniesione, ukazujące kanał uszny, noszone w typie " róży", usytuowane wysoko i dość daleko od oczu

Szyja: Niezbyt długa, bardzo mocna i gruba, ma średnicę głowy i stanowi prawie przedłużenie kłębu. Występuje nieduże podgardle.

Tułów: Klatka piersiowa cylindryczna, bardzo głęboka, sięgająca za łokieć, szeroka, z przedpiersiem, kłon wyraźnie zaznaczony, grzbiet krótki, szeroki, w lędźwiach nieco węższy, w stronę zadu tworzący wyraźny łuk.

Zad o 1- 2 cm wyższy niż kłąb, brzuch wciągnięty.

Ogon: Usytuowany nisko, bardzo gruby u nasady, zwężający się w kierunku zakończenia, sięgający nie dalej niż do stawu skokowego, zakończony koniuszkiem. W stanie spoczynku opada swobodnie, w czasie akcji wygięty kablakowato.

Kończyny: Przednie - łopatka względnie krótka, lekko ukośna, mało wystająca, kości ramieniowe proste, pionowe, szeroko rozstawione, przedramię bardzo rozwinięte i umięśnione, kości duże, proste, bez wygięć. Kończyny przednie krótsze od tylnych, łokcie odstawione na skutek obszerności klatki piersiowej, lecz nie wystające na zewnątrz. Pazury duże, wyraźnie wyodrębnione, łapa zwarta, lekko zaokrąglona.
Tylne : umięśnione, dłuższe od przednich, lecz stosunkowo krótkie, z powodu spionowania w stanie kolanowym, podudzie krótkie, proste i silne, udo długie, stawy płaskie. W razie obecności ostróg zaleca się ich amputację (dot. psów urodzonych po 1.05.97).
Łapy tylne silne, z palcami nieco dłuższymi niż w łapach przednich, owalnie zakończone.

Ruch: Głownie kłus, który powinien być wydajny i sprężysty, chociaż stęp i galop też powinien być brany pod uwagę w charakterystyce.

Skóra: Dobrze przylegająca do ciała, z wyjątkiem szyi, gdzie powinno być małe podgardle.

Sierść: Krótka, szorstka w dotyku, z gęstym podszerstkiem.

Maść: Pręgowana, żółta, płowa, czarna , dopuszczalne białe znaczenia na piersi, głowie, łapach, im mniej tym lepiej [ nie więcej niż 30 % powierzchni ciała ], dopuszczalna czarna maska.

Wymiary:
Wzrost: pies 55 - 58 cm, suka 52-55
Waga: pies 35 - 38 kg, suka 30 - 34 kg
Wymiary typowego psa:
waga 36 kg
wysokość w kłębie 56 cm
wysokość w zadzie 58 cm
obw. kl.piers. 78 cm
obw. gł 59,5 cm
długość od nosa do nasady ogona 73 cm
długość od nosa do potylicy 22 cm
długość kufy 8 cm

Wady dyskwalifikujące:
- Obcięte uszy lub ogon,
- łaty różnego koloru,
- więcej niż 30 % białego,
- oczy w różnym kolorze i rażąco jasne
- tyłozgryz

Wady poważne:
- psy, których wzrost i waga nie odpowiada średniej
- przodozgryz większy niż 1 cm
- ogon w typie buldoga
- uszy duże, ciężkie, opadające na policzki i uszy stojące od podstawy
- zgryz krzyżowy
- brak więcej niż dwóch premolarów
- inne wady, które w zależności od ich wagi powodują odbiegnięcie od wzorca, a w szczególności wysokonożność i płytka klatka piersiowa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.