Zaczynamy zabawę z frisbee

W naszym domu zagościł mały czworonożny towarzysz, z którym kiedyś chcielibyśmy bawić się latającym talerzykiem. Jak zacząć? Najlepiej od tego, żeby najpierw samemu opanować trudną sztukę uwalniania dysku z ręki. Następnie wybierzmy dyski, które będą dla szczeniaka bezpieczne. Muszą być miękkie tak aby nie kaleczyły dziąseł – najlepsze są dyski SofFlite puppy, SofFlite lub Havy Crusher. Zapoznanie z dyskiem można zacząć już w wieku 3-4 miesięcy. Podstawą są rolery – czyli dyski toczące się po ziemi, pozwalamy aby piesek gonił za dyskiem odnajdując radość w zabawie z nami.

Delikatnie przeciągamy się z psiakiem tak, aby zamienić dysk w najlepszą możliwą psią zabawkę. Uczymy również psa nawyku obiegania aby w przyszłości nasz psi bohater mógł nabrać odpowiedniej prędkości i dobrze się rozbiec do biegu po dysk.

Kiedy psiak zakończy wymianę zębów można zmienić dyski na takie jakich będziemy używać już przy psie dorosłym, jednakże jeśli chcemy się z naszym ulubieńcem przeciągać raczej proponuję pozostać przy dysku miękkim, łatwiej i przyjemniej jest się takim szarpać. Powoli uczymy psa, że dysk może nie tylko toczyć się po ziemi ale również znajdować się w powietrzu. Trzymamy dysk na wysokości psiego pyszczka i pozwalamy na złapanie go z ręki (bez odrywania łap od ziemi), możemy tez uciekać z dyskiem pozwalając aby psiak nas dogonił i złapał dysk. Do tego raczej polecam dyski miękkie, którymi po złapaniu będziemy mogli się poszarpać z psiakiem.

Kiedy nasz pies ładnie łapie już dyski trzymane w ręku powoli uczymy go że dysk uwolniony również można złapać w powietrzu. Na początku ciągle pamiętamy o tym, że pies nie powinien jeszcze skakać, więc rzuty muszą być niskie tak, aby pies bez wysiłku mógł złapać dysk. Pozwalamy już też na to aby wybiegał do przodu i wyrzucam dysk przed siebie wciąż na wysokości pyska psa. Na ewolucje w powietrzu przyjdzie czas, kiedy nasz podopieczny będzie miał około roku. Najważniejsze to zawsze pamiętać, aby zachować umiar i nie przeforsować psa ani nie zniechęcić go do frisbee.

Anna Hermińska

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie