Psy Zaprzęgowe: Pierwsza Pomoc

Wszyscy uprawiający ten sport powinniśmy sobie od czasu do czasu te parę zdań przeczytać, bo nigdy nie wiadomo czy nie spotka coś naszych psów.

Odwodnienie - to nadmierna utrata płynów ustrojowych. Zwykle łączy się ona ze zmniejszeniem w organizmie zwierzęcia wody i elektrolitów, których znajdują się roztwory soli sodu, chloru i potasu. Jednym z pierwszych objawów odwodnienia jest suchość jamy ustnej i utrata elastyczności skóry. U zdrowych psów skóra jest sprężysta; kiedy zbierze się ją na grzbiecie w fałdę i puści, wróci szybko na swoje miejsce.

Przy odwodnieniu fałda skóry pozostanie na grzbiecie. Późniejsze objawy odwodnienia to zapadnięte oczy niewydolność krążenia. W lżejszych stanach odwodnienia, kiedy pies nie wymiotuje, można mu podawać płyny do pyska.Jeśli ich nie przełyka trzeba wlać roztwór elektrolitu do kieszeni policzka za pomocą butelki lub strzykawki. Gotowe roztwory elektrolitu do leczenia odwodnienia u dzieci są dostępne w aptekach (płyn wielo elektrolitowy PWE) Psom można podawać Ringera, zmieszany pół na pół z 5% wodnym roztworem dekstrozy oraz roztwór o nazwie „Pedialyte”. Podaje się je w proporcjach od 4 do 8 cm sześć. Na 1kg wagi ciała,w zależności od stopnia odwodnienia.

Udar Cieplny – należy do nagłych przypadków,wymagających natychmiastowego rozpoznania i bezzwłocznego leczenia. Psy nie znoszą wysokich temperatur tak dobrze, jak ludzie. Chłodzą się jedynie przez szybkie oddychanie, dzięki któremu następuje wymiana ciepłego powietrza na zimne. Kiedy temperatura powietrza jest zbliżona do temperatury ciała, chłodzenie przez szybki oddech jest niewystarczające. Wysoka temperaturę źle znoszą także psy cierpiące na choroby dróg oddechowych. Początek udaru cieplnego objawia się szybkim, głośnym oddychaniem. Język i błony śluzowe są jasnoczerwone, ślina gęsta i lepka, pies często wymiotuje. Temperatura ciała mierzona w odbytnicy jest wysoka, czasem przekracza 42*C.

Jeśli psu, znajdującemu się w takim stanie, nie zostanie udzielona pomoc, zaczyna on słaniać się na nogach, dostaje biegunki, często krwawej, po czym następuje coraz większe osłabienie, w końcu śpiączka i śmierć. Postępowanie: W łagodniejszych przypadkach wystarczy przenieść psa w chłodniejsze miejsce, na przykład do pomieszczenia lub samochodu z klimatyzacja. Jeżeli jednak temp. Ciała psa przekracza 40*C, jeśli chwieje się on na nogach, trzeba go ochłodzić, zanurzając w zimnej wodzie lub polewając woda z węża ogrodowego. Kiedy temp. Psa przekracza 41*C lub, jeśli stan psa bliski jest zapaści, zrób mu lewatywę z zimnej wody, aby obniżyć temp. Ciała do 39*C (w odbytnicy). Udarowi cieplnemu może towarzyszyć obrzęk gardła, co znacznie pogarsza sytuację i wymaga zrobienia zastrzyku z kortyzonu przez lekarza weterynarii.

Sztuczne oddychanie i masaż serca – kiedy nie słychać bicia serca, a tętno jest nie wyczuwalne, przeprowadza się masaż serca. W połączeniu ze sztucznym oddychaniem „usta – nos” nazywa się to resuscytacja serco płucną. Masaż serca powoduje wtłoczenie powietrza do płuc oraz pompowanie krwi, ale najlepsze rezultaty daje połączenie go ze sztucznym oddychaniem „usta-nos”. Do tej czujności potrzebne są 2 osoby, jedna wykonuje masaż serca, druga sztuczne oddychanie. Istnieją dwie techniki wykonywania sztucznego oddychania, metoda uciskania klatki piersiowej polega na silnym jej uciskaniu, co powoduje wypchnięcie powietrza z płuc i pozwala elastycznej klatce piersiowej wessać je z powrotem, metoda ta jest najłatwiejsza do zastosowania. Sztuczne oddychanie „usta – nos” stosuje się wówczas, gdy technika uciskania okazuje się niewystarczająca lub, gdy klatka piersiowa jest przebita lub przekłuta. Sztuczne oddychanie

Metoda polegająca no uciskaniu klatki piersiowej:

1. Sprawdź, czy tętno lub bicie serca są wyczuwalne.
2. Otwórz psu pysk i oczyść go z wydzielin. Sprawdź, czy w drogach oddechowych nie utkwiło spróbuj je usunąć. Gdy okaże się to niemożliwe, zastosuj metodę Heimlicha.
3. Ułóż psa na płaskiej powierzchni, na prawym boku.
4. Połóż obie dłonie na jego klatce piersiowej i gwałtownie ja naciśnij, po czym szybko zwolnij ucisk. Przy prawidłowym wykonaniu tych czynności słychać, jak powietrze zostaje wyciśnięte z płuc i wciągnięte z powrotem. Jeśli to nie nastąpiło, zastosuj rescytację metodą „usta – nos”.
5. Kontynuuj sztuczne oddychanie do póki pies nie zacznie sam oddychać, albo tak długo, dopóki bije mu serce.

Metoda „usta – nos”

1. Postępuj według punktów 1 i 2 metody polegającej na uciskaniu klatki piersiowej.
2. Wyciągnij psu język na zewnątrz i zamknij mu pysk. Zatkaj pysk szczelnie dłonią.
3. Przytknij usta do nosa psa i przez 3 sekundy równomiernie wdmuchuj mu doń powietrze. Klatka piersiowa rozszerzy się. Cofnij usta, pozwalając powietrzu ujść z powrotem.
4. Kontynuuj powyższe postępowanie, dopóki pies nie zacznie sam oddychać lub tak długo, jak bije mu serce.

Masaż serca

Postępowanie w przypadku małych psów i szczeniąt:
1. Postępuj według punktów 1 i 2 metody polegającej na uciskaniu klatki piersiowej.
2. Połóż psa na boku. Jedna dłoń połóż na mostku tak, by kciuk znajdował się po jednej jego stronie, a pozostałe palce po drugiej, tuż pod stawami łokciowymi.
3. Naciśnij klatkę piersiową sześc. razy. Odczekaj 5 sekund, aż klatka piersiowa ponownie się rozpręży, a następnie powtórz uciskanie.
4. Kontynuuj powyższe postępowanie do momentu, kiedy serce zacznie samo bić. Jeśli nie wyczuwa się bicia serca, powtarzaj tę czynność przez 5 minut.

Postępowanie w przypadku większych psów:
1. Postępuj według punktów 1 i 2 metody polegającej na uciskaniu klatki piersiowej.
2. Połóż psa na prawym boku, na płaskiej powierzchni.
3. Połóż dłoń na klatce piersiowej psa, tuz za stawem łokciowym (nad sercem).
4. Mocno naciśnij klatkę piersiowa sześć razy. Odczekaj pięć sekund, aż klatka piersiowa się rozpręży, następnie powtórz uciskanie.
5. Kontynuuj powyższe postępowanie do momentu, kiedy serce zacznie samo bić. Jeśli nie wyczuwa się bicia serca, powtarzaj tę czynność przez 5 minut.

Materiały pochodzą z podręczników Delbert G.Carlson /James M. Giffin oraz Peter Teichmann.

 

 

Andrzej Górowski
http://psy-ratownicze.eu/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie