Psy zaprzęgowe. Metody i Praktyki

Psy zaprzęgowe. Metody i Praktyki

Metody
Podawanie zmrożonego posiłku powoduje że organizm psa może nawet do 30% energii zużyć na spalenie tego posiłku a więc dobrze jest podawać posiłek lekko podgrzany tak aby jak najwięcej energii zostało na bieg w zawodach. To samo dotyczy pozostawiania psa na stek-aucie przez długi okres czasu . Organizm psa jest zmuszony zużywać energię na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała i w tym przypadku również w zależności od warunków nawet do 30% energii może być zużyte niepotrzebnie.

Tak jak sportowcy czynnie uprawiający sport nie stosują biernego odpoczynku tak i nasze psy również powinny mieć tz. czynny odpoczynek w okresie przerwy letniej jak i po ciężkim wyścigu. Różne formy trekingu , pływanie , spacery, krótkie biegi itp.

Smarowanie łap - należy pamiętać że pies ok.5% wymiany temperatury dokonuje opuszkami co powoduje że między opuszkami tworzą się kryształki lodu które w czasie biegu łączą się ze sobą i stają się coraz większe rozpychając łapy psa aż do momentu gdy zacznie kuleć i nie będzie w stanie biec dalej każda forma natłuszczenia będzie dobra ale podpatrzyłem metodę Gilberdsona który najpierw smarował łapy swoim psom maścią która rozgrzewa opuszki (odpowiednik naszej maści kamforowej) a dopiero po tym zabiegu stosował odpowiednik naszej mości typ. Linomag.

Taktyka z butami - należy mieć świadomość że psy biegnące w butach będą wolniejsze ale mniej narażone na kontuzje . Jeżeli wyścig składa się z kilku etapów to często stosowaną taktyką jest w pierwszych etapach zakładanie butów psom aby wet. nie zdyskwalifikował psa natomiast ostatni etap lub dwa ostatnie jedzie się na całość bez butów bo na mecie wet. już cię może cmoknąć i twoje psy .Brutalne ale prawdziwe..

Odnowa biologiczna - po ciężkim etapie czy wyścigu należy psu stworzyć warunki w których szybko będzie mógł wrócić do formy takimi czynnikami są odpowiednie miejsce odpoczynku tz. wielkość boksu , temperatura , z dala od obcych psów i gapiów to powoduje że pies spokojnie wypoczywa, w boksach powinno być sucho, jeżeli jest taka możliwość to stosować w/w metody.

Są wyścigi z biwakami lub z obowiązkowymi postojami i psów nie wolno chować do boksów w tedy należy zaopatrzyć się w ubrania dla psów (utrata temperatury) , na stek- aucie zrobić ściółkę ze słomy, jak takiej nie ma to z gałęzi czy innych dostępnych materiałów.

Woda - zawsze jeżeli masz możliwość zabieraj dla psów wodę którą dostają do posiłków w domu. Zmiana wody może wywołać biegunką , staraj się izolować swoje psy od innych oczywiście o tyle ile jest to możliwe (forma zawodów).

Przed startem przejrzyj swój sprzęt w wózkach dokręć śruby abyś nie jechał później na wózku o jednym kole mniej, na saniach sprawdź stan linek czy nie są poprzecierane to samo dotyczy sprzętu osobistego psa szorki , obroże ,olinowanie, karabinki.( często w wyścigach na piaszczystym podłoży nie dopinają się do końca co powoduje w czasie biegu wypięcie się psa).

Pies nam nie powie, że ma dość lub, że coś go boli.Zdarza się na treningach do średniego i długiego etapu oraz na zawodach tego typu, że dochodzi do reakcji psów nie zrozumiałych dla maszera ,przyczyn może być kilka jedną z nich ja nazywam, brakiem tlenowym mogą to być różne stany chorobowe, kolki wątrobowe, nerkowe czy zaburzenia układu pokarmowego lub oddechowego. Zachowanie się psa w czasie biegu morze nam powiedzieć, że coś się dzieje złego z psem.

1.Linka ogonowa prawdę ci powie obserwuj tą linkę i jeżeli pies przez jakiś okres czasu biegnie nie ciągnąc zwracaj na jego zachowanie szczególną uwagę.

2. Następnym etapem jest sposób stawiania kończyn w czasie biegu przez psa, jeżeli jest zdrowy motoryka ruchu jest swobodna tak jak by nie wymuszona natomiast pies z jakimiś zaburzeniami zaczyna wysztywniać kończyny zaczyna biec tak jag by biegł na „szczudłach”, ogon jest również wysztywniony głowa nisko opuszczona.

3.Jeżeli zauważysz u swojego psa dwa pierwsze punkty zatrzymaj zaprzęg a zapewne pies ten zaraz się położy .Na zawodach nie trać czasu i od razu pakuj go do „wora.”

4. Jeżeli z jakichś przyczyn nie zauważyłeś wcześniejszych oznak to następną jest w czasie biegu zachwianie równowagi psa zaczyna biec tak jak by się potykał jak by mu się plątały nogi jest to ostatni dzwonek na odpięcie psa w przeciwnym razie możesz go stracić.


 Andrzej Górowski
 http://psy-ratownicze.eu/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie