Psy Zaprzęgowe - Inne Psy

Często spotykam się z pytaniami, co to jest za rasa, z którą biegam w tej chwili.

Myślę, że najlepiej będzie jak zacytuję słowa słynnego maszera niemieckiego człowieka, który stworzył Niemieckiego Psa Zaprzęgowego Henryka Stahla:
Nie można powiedzieć do człowieka mieszkającego w USA od kilku pokoleń, który poprzez pokolenia uległ dalszemu rozwojowi, że jest Niemcem.Można jednak w daleko idącym sensie powiedzieć, że to jest Amerykanin niemieckiego pochodzenia, i dlatego nasze psy nazwaliśmy Niemiecki pies zaprzęgowy( german trailhound), ponieważ one osiadły tutaj.
Duża grupa obecnych psów nie może ominąć babilońskiego zamieszania językowego, w Europie określane są jako Euro Dog (europejski pies). Szczegółowo można je znów przyporządkować bezpośrednio regionom krajów, bowiem na północy w Finlandii, Norwegii, lub Szwecji przy 60 stopniach szerokości geograficznej inne panują warunki niż w Niemczech środkowych.
Toteż odpowiednie jest pojęcie skandynawskiego psa.Są po prostu całkiem inaczej hodowane i selekcjowane (dobierane). Nawet gdyby nazwa Alaskan Husky bardzo miała pomagać w sprzedaży, to błędem było by, gdyby ona miała stwarzać iluzję dla kupującego.

Grey – wyżeł: (greyster)

W wysokich górach północnej Norwegii w latach 80 rozmyślał nad tym pewien hodowca imieniem Nils Andreas Hansen ( hodował wtedy psy nordicstyle w typie nordyckim właściwie były to wyżły niemieckie krótkowłose jednak miały znaczne przyrosty i nie mieściły się we wzorcach FCI). Rozmyślał jak można by było ”szybciej wyżej dalej”. Postanowił pojechać do Szwecji, aby sprowadzić z tamtąt świeżą krew od jednego z najszybszych greyhundów, jaki w owym czasie po torach biegał i ustanowił 11 rekordów Szwecji na torze. Było to punktem wyjściowym hodowli jego psów.
Grey-wyżeł został powołany do życia: Labben 87 urodził się dzięki miotowi A ze skojarzenia Arrow 82 (czystej rasy Grey) X Vesla 85 (czystej rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy)

Te 50/50 było do ok.5-8 km najszybszymi psami, jakie istniały. Tylko dystanse w nordicstylu w Norwegii są jednak trochę dłuższe. Dlatego dokonano dalszego kojarzenia kazirodczego suki N>W>K suki o imieniu Hikka 81 Przy pomocy tego kojarzenia chciano drugą zasadę Mendla obrócić na korzyść NWK Z tego kojarzenia urodził się Export i kilka dalszych grey-wyżłów - grafika Quader –hunda na bazie greyhunda. Tego psa kupił H.Stahl. Ten pies wygrał w obsadzie nordicstyle w 1991r w Winnipeg- mistrzostwa świata w nordicstyle. Zaznaczyć należy, że Lena Boysen przyjechała tam na drugim miejscu ze swoim grey - wyżłem Turbo_Prizess.
Także 5000 km na południe inny hodowca w tym samym czasie hodował Włoskiego pontiera sportowego znaną jako del Vento. Kilka wielce obiecujących młodych psów zostało sprzedane do Niemiec. Także Brando del Vento urodzony w 85r. I Ulla del Vento. Dalsze psy z miotu pojawiły się także w rodowodach kilku norweskich psów zaprzęgowych.

Brendo pokrył zarówno ullę delVento jak również wiele innych suk, tak jak Liz z „Hainice”, od której pochodziła RONA. Tę Rone kupił w roku 1991r. H.Stahl, który szukał odpowiedniej partnerki dla swojego grey-wyżła Exporta. German, Trailhound hodowlę rozpoczęto w roku 1991.Pierwszy miot został odchowany ze względu na duży teren przez H.Hiller aż do wieku 12 tygodni. To krycie zostało natychmiast powtórzone.
Z obydwóch miotów pochodziły między innymi suki Lead s, Stern, Phyton, Thetis, i Nereide.
Mam nadzieje, że to w jakiś sposób wyjaśniło skąd się wzięły takie psy biegające. Ich różnorodność zewnętrzna (tzw. Exterrier) nie ma dla właścicieli psów sportowych (race dog’s) żadnego znaczenia. Przede wszystkim skupiają się kojarząc psy na cechach psychicznych i mentalnych, jak również anatomicznych. Andrzej Górowski
http://psy-ratownicze.eu/
 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie