Psy zaprzęgowe – czego potrzebują do ,,spełnienia”?
Wywiad z Grzegorzem Wydra, Mistrzem Polski 2007 i V-Ce Mistrzem Polski 2008 w wyścigach psich zaprzęgów oraz hodowcą alaskan malamute i siberian husky Z Klanu Wydry.
Psy ras zaprzęgowych wymagają specjalnego podejścia i zrozumienia ze względu na ich specyfikę i predyspozycje. Ich życiowym celem jest praca z człowiekiem oparta na zaufaniu i współpracy.
EW: Jakich specjalnych warunków wymaga pies zaprzęgowy?
Grzegorz Wydra, Mistrz Polski 2007 i V-ce Mistrz Polski 2008 w wyścigach psich zaprzęgów: Pies zaprzęgowy potrzebuje wysiłku fizycznego i współpracy z człowiekiem i stadem. Mówiąc stado mam na myśli współżycie z innymi psami, ciągły z nimi kontakt, ustaloną hierarchię. Pies zaprzęgowy został stworzony do pracy z człowiekiem i tylko wtedy, zapewniając mu spełnienie się, możemy uznać, że pies jest w pełni szczęśliwy i czuje się potrzebny.
EW: Czy pies, który nie biega w zaprzęgu jest nieszczęśliwy?
GW: Ależ skąd. Możemy mu wymyślić również inne zajęcie jak np. bieganie przy rowerze. Pamiętajmy, że są to urodzeni sportowcy i że nie zapewniając mu ruchu, krzywdzimy go. Myślę tu o psach godzinami zamkniętych w domach i wyprowadzanych tylko ,,na siku”.
EW: A jakie jeszcze inne sposoby są na zaspokojenie zaprzęgowca?
GW: Psy północy często pracują w dogoterapii (alaskan malamute czy samojedy). To dobry pomysł, bo one bardzo potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem. Myślę jednak, że podstawową rolę pełni tu tresura, która wymaga ogromnego skupienia i pracy umysły, a praca umysłu jest prawie równa pracy fizycznej.
EW: Czy pies zaprzęgowy może mieszkać w mieście?
GW: Uważam, że tak, ale musimy mu zapewnić treningi i ciągłe zajęcie.
EW: Jak często pies zaprzęgowy musi trenować?
GW: Pies do towarzystwa powinien przynajmniej 2 razy w tygodniu przebiec kilka kilometrów i nie chodzi mi absolutnie o bieganie sobie z innymi psami po parku. Takie bieganie go nie zmęczy. Pies zaprzęgowy powinien mieć trening, zaplanowaną trasę w określonym czasie. Ubrany w szelki i zapięty na linie z amortyzatorem. Właściciel powinien traktować to poważnie i konsekwentnie. Psy biegające w zaprzęgu mają treningi ustalane indywidualnie przez musherów.
EW: Komu poleciłby Pan psa zaprzęgowego?
GW: Osobie, która lubi spędzać czas poza domem, kocha długie spacery, przestrzeń, wolność. To wszystko kochają psy zaprzęgowe, na pewno więc się zrozumieją...
Elżbieta Wydra
www.klanwydry.blog.onet.pl
WORTAL PSY24.PL