Psy zaprzęgowe – czego potrzebują do ,,spełnienia”?

Psy zaprzęgowe – czego potrzebują do ,,spełnienia”?

Wywiad z Grzegorzem Wydra, Mistrzem Polski 2007 i  V-Ce Mistrzem Polski 2008 w wyścigach psich zaprzęgów oraz hodowcą  alaskan malamute i siberian husky Z Klanu Wydry.

Psy ras zaprzęgowych wymagają specjalnego podejścia i zrozumienia ze względu na ich specyfikę i predyspozycje. Ich życiowym celem jest praca z człowiekiem oparta na zaufaniu  i współpracy.

EW: Jakich specjalnych warunków wymaga pies zaprzęgowy?
Grzegorz Wydra, Mistrz Polski 2007 i V-ce Mistrz Polski 2008 w wyścigach psich zaprzęgów: Pies zaprzęgowy potrzebuje wysiłku fizycznego i współpracy z człowiekiem  i stadem. Mówiąc stado mam na myśli współżycie z innymi psami, ciągły z nimi kontakt, ustaloną hierarchię. Pies zaprzęgowy został stworzony do pracy z człowiekiem i tylko wtedy, zapewniając mu spełnienie się, możemy uznać, że pies jest w pełni szczęśliwy i czuje się potrzebny.

EW: Czy pies, który nie biega w zaprzęgu jest nieszczęśliwy?
GW: Ależ skąd. Możemy mu wymyślić również inne zajęcie jak np. bieganie przy rowerze.  Pamiętajmy, że są to urodzeni sportowcy i że nie zapewniając mu ruchu, krzywdzimy go.  Myślę tu o psach godzinami zamkniętych w domach i wyprowadzanych tylko ,,na siku”.

EW: A jakie jeszcze inne sposoby są na zaspokojenie zaprzęgowca?
GW: Psy północy często pracują w dogoterapii (alaskan malamute czy samojedy). To dobry pomysł, bo one bardzo potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem. Myślę jednak, że podstawową rolę pełni tu tresura, która wymaga ogromnego skupienia i pracy umysły, a praca umysłu jest prawie równa pracy fizycznej.

EW: Czy pies zaprzęgowy może mieszkać w mieście?
GW: Uważam, że tak, ale musimy mu zapewnić treningi i ciągłe zajęcie.

EW: Jak często pies zaprzęgowy musi trenować?
GW: Pies do towarzystwa powinien przynajmniej 2 razy w tygodniu przebiec kilka kilometrów i nie chodzi mi absolutnie o bieganie sobie z innymi psami po parku. Takie bieganie go nie zmęczy. Pies zaprzęgowy powinien mieć trening, zaplanowaną trasę  w określonym czasie. Ubrany w szelki i zapięty na linie z amortyzatorem. Właściciel powinien traktować to poważnie i konsekwentnie. Psy biegające w zaprzęgu mają treningi ustalane indywidualnie przez musherów.

EW: Komu poleciłby Pan psa zaprzęgowego?
GW: Osobie, która lubi spędzać czas poza domem, kocha długie spacery, przestrzeń, wolność. To wszystko kochają psy zaprzęgowe, na pewno więc się zrozumieją...
Elżbieta Wydra
www.klanwydry.blog.onet.pl
WORTAL PSY24.PL 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie