Konkurs Retrieverów

W Polsce Konkursy Retrieverów mają młodą historie pierwszy z takich konkursów odbył się w roku 1999 na nim rozdano 3 pierwsze dyplomy, konkurs zorganizowała Poznańska Komisja Kynologiczna.

Słowniczek – terminologia konkursów nie każdemu jest znana.

Aport – przyniesienie zwierzyny przez psa do menera polecenie(komendę)
Bobrowanie- polega na wypłoszeniu przez psa , kaczki z trzcin na otwartą tafle wody.
Marking – zdolność do zapamiętywania miejsc upadku strzelonego ptactwa(to cecha retrieverów)
Mener – przewodnik psa myśliwskiego
Narzynanie -nagryzanie aportowanej zwierzyny przez psa (wada dyskwalifikująca psa)
Odłożenie-ten zwrot używany jest w konkursach tropowców; pozostawanie psa w miejscu (siedzenie lub warowanie)niezależnie od warunków, do momentu odwołania przez przewodnika lub też jego powrotu (sprawdzanie odporności na strzały).
Włóczka – inaczej mówiąc ślad zapachowy pozostawiony poprzez ciągnięcie martwego ptaka po
ziemi ,może być włóczka z ptaka ,królika, dzika,lisa.

Konkursy dzielą się na 3 podstawowe klasy :
A- Klasa młodzieżowa (do 24 miesiąca)
B- Klasa standardowa( bez granicy wiekowej)
C- Klasa poszerzona(wyższy stopień trudności)

We wszystkich klasach można uzyskać dyplomy od I - III stopnia, psy podczas pracy oceniane są przez sędziów w punktacji od 3-0.
Poszczególne konkurencje mają określony limit czasowy.

Konkurs Klasy A lub próby pracy dla młodych psów

1. Chodzenie bez smyczy – pies powinien iść przy nodze przewodnika nie może go wyprzedzać ani też pozostawać w tyle.

2. Przychodzenie bez smyczy - pies na komendę „do mnie” powinien podejść do przewodnika i usiąść, na komendę „do nogi” powinien obejść przewodnika od prawej strony i usiąść przy jego lewej nodze, sędzia może zlecić wykonanie jednej z tych komend lub obu.

3. Pozostanie na miejscu – siedzący lub warujący pies pozostawiony przez przewodnika, który oddala się na odległość ok. 30 metrów, kiedy padnie strzał pies nie może zmienić pozycji musi czekać na powrót przewodnika- uwaga może być użyty zwrot odłożenie.

4. Aport z lądu – odnalezienie oraz przyniesienie zwierzyny do przewodnika, oddanie jej z siadu przed przewodnikiem pies nie powinien wypuścić zwierzyny na ziemie.

5. Aport z wody otwartej – pies musi wynieść kaczkę z wody i zanieść ją bezpośrednio do przewodnika oddając z siadu; bardzo ważną rzeczą, jest to że pies nie może otrzepywać się z wody.



zdjęcia : ( aport z lądu ). Na zdjęciach jest Duka Ballada Bronks

Konkurs Klasy B

1. Chodzenie bez smyczy – pies powinien iść przy nodze przewodnika nie może go wyprzedzać ani też pozostawać w tyle, trasę marszu wskazuje sędzia.

2. Przychodzenie bez smyczy - pies na komendę „do mnie” powinien podejść do przewodnika i usiąść, na komendę „do nogi” powinien obejść przewodnika od prawej strony i usiąść przy jego lewej nodze, sędzia może zlecić wykonanie jednej z tych komend lub obu.

3. Aport z lądu – odnalezienie oraz przyniesienie zwierzyny do przewodnika, oddanie jej z siadu przed przewodnikiem pies nie powinien wypuścić zwierzyny na ziemie.
4. Aport z wody otwartej – pies musi wynieść kaczkę z wody i zanieść ją bezpośrednio do przewodnika oddając z siadu; bardzo ważną rzeczą, jest to że pies nie może otrzepywać się z wody, oraz nie może wypuścić aportu.

5. Aport z szuwarów - pies musi odszukać ptaka w gęstych szuwarach ma zanieść go do przewodnika oddając z siadu do ręki, pies może być zachęcany przez przewodnika do poszukiwań, jeżeli wyjdzie z szuwarów bez aportu może być ponownie wysłany po aport , ta konkurencja ma limit czasowy do 15 minut. Ta konkurencja ma limit czasowy do 15 minut.

6. Włóczka ptaka – pies powinien iść po włóczce do ptaka , którego musi zaaportować przewodnikowi , włóczka ptaka układana jest na terenie z niską roślinnością (łąka) ,włóczka ptaka(ślad) musi mieć dwa załamania pod kątem rozwartym oraz długość ok. 100 metrów na końcu włóczki powinien leżeć ptak. Limit czasowy do 12 minut.

7. Włóczka królika – podobnie jak przy włóczce z ptaka pies powinien iść po śladzie królika oraz go zaaportować przewodnikowi .Włóczka z królika powinna być ułożona w lesie (może być ułożona na łące) długość włóczki to ok. 150 metrów. Limit czasowy do 12 minut.

8. Marking – pies powinien zapamiętać miejsca upadku trzech zestrzelonych ptaków i odnaleźć oraz zaaportować do przewodnika, kolejność nie ma znaczenia .Jest to konkurencja , w której może zostać przyznana zwiększona punktacja (4) jeśli pies wykona ją bezbłędnie i bez zachęt ze strony przewodnika .Limit czasowy do 15 minut.

Konkurs Klasy C z poszerzonym stopniem trudności

Do tego konkursu pies musi zaliczyć wszystkie konkurencje z konkursu klasy B oraz te ,które opisze poniżej. Dodam od siebie jest to bardzo trudny konkurs dla retrievera ,tylko dlatego że ma za zadanie zaaportować lisa, nie każdy pies podniesie lisa i to nie ze względu na ciężar ale na zapach lis jest drapieżnikiem i to powoduje że psy niechętnie podchodzą do tego typu aportu.

9. Odszukanie zagubionej zwierzyny – pies musi w bardzo szybkim czasie odnaleźć ukrytą zwierzynę współpracując z przewodnikiem, który kieruje go sygnałami wcześniej uzgodnionymi z sędziami. Ta konkurencja jest przeprowadzana w trudnym terenie (wysokie trawy, krzaki).Obowiązuje limit czasowy do 10 minut.

10. Bobrowanie za kaczką – pies powinien szukać żywej kaczki w trzcinach i wypłoszyć ją na otwartą tafle wody. W tej konkurencji limit czasu określają sędziowie.

11. Aport lisa z zagrody – pies powinien pójść po włóczce lisa do zagrody wskoczyć do niej,i wyskoczyć z martwym lisem aportując go prawidłowo do przewodnika.Tylko w tej konkurencji dopuszczalne jest upuszczenie aportu podczas lądowania psa na ziemi pod warunkiem natychmiastowego podniesienia aportu przez psa.

Retrievery to grupa psów ,które czynnie nie uczestniczą w polowaniach ,mają nie przeszkadzać a pomagać ich zadaniem jest pozbieranie upolowanej zwierzyny .W tym celu były selekcjonowane w ciągu wielu lat przez hodowców .

Brabara Jolanta Niedzielska
www.hodowla-polka.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie