Historia frisbee jest słodka, wiąże się bowiem z.. ciastami. Tak, tak, właśnie z ciastami! Pierwsze wzmianki datuje się na koniec XIX wieku, kiedy to w Connecticut William Russel Frisbie nazwał swą piekarnię „The Frisbie Company". Piekarnia Pana Frisbie specjalizowała się w produkcji tradycyjnych amerykańskich ciast, wypiekanych i sprzedawanych w płaskich, metalowych formach. Ludzie, gatunek wybitnie pomysłowy, szybko odkryli alternatywne zastosowanie dla foremek, które w założeniu miały być zwracane do piekarni i rzucając nimi zapoczątkowali niesamowity boom na sport nazwany FRISBEE.
W niedługim czasie, w roku 1948, Fred Morrison i Warren Francioni wpadli na genialny pomysł produkcji plastikowych dysków, które wyparły metalowe foremki. W 1955 roku odsprzedali swój pomysł firmie „Wham-O Manufacturing" z Kalifornii, która wystąpiła o uznanie „Frisbee" znakiem towarowym i opatentowała go w 1959 roku. W latach sześćdziesiątych frisbee ewoluowało z poziomu zabawki do rangi sportu, zdobywając coraz szersze rzesze fanów. Wkrótce „Wham-O" zostało przejęte przez największego producenta zabawek, firmę Mattel, która po dziś dzień jest właścicielem znaku towarowego "Frisbee®".
Dogfrisbee
Ojcem Chrzestnym psiego frisbee jest Axel Stein. Stał się on, 04. czerwca 1971 roku, szczęśliwym posiadaczem kilkumiesięcznego whippeta. Szczeniak ze względu na swoją maść w kolorze popiołu (ang. ash) otrzymał wdzięczne imię Ashley. Alex - zapalony gracz frisbee szybko zorientował się, że również jego pies ma olbrzymią frajdę z łapania talerzyków, by ich dosięgnąć potrafił wyskoczyć na wysokość niemalże 3 metrów!
Alex szukał okazji by zaprezentować swoją pasję szerszej publiczności. Datą narodzin psiego frisbee określa się dzień 5-go sierpnia 1974, kiedy to podczas przerwy w meczu baseball'owym pomiędzy drużynami Dodgers'ów i Reds'ów, Alex Stein wybiegł na boisko i dał z Ashley'em brawurowy pokaz psiego frisbee, transmitowany na żywo przez ogólnokrajowe telewizje. Pies przemierzał boisko z prędkością 60 km na godzinę i łapał dyski na wysokości 2,7 metra nad ziemią! (cyt. z „Ashley Whippet" Irv Lander )
Widzowie oszaleli! Jimmy Wynn - centralny outfielder Dodgers'ów - stwierdził, że ten pies byłby lepszym centrem niż on sam!
Zszokowana ochrona nie interweniowała. Po 8 minutach Alex skierował się do wyjścia i gdy tylko tam dotarł został aresztowany. Ashley zgubił się w tłumie. Na szczęście został przygarnięty przez rodzinę z Long Beach. Gorączkowe poszukiwania trwały 3 dni, Alex zaangażował w nie radio i telewizję. Ashley skakał ze szczęścia, gdy w końcu Alex przyszedł go odebrać. W ten sposób Alex i Ashley stali się sławni, szturmem zdobyli serca Amerykanów! Od tego dnia nieprzerwanie występowali, propagując nowy psi sport, jak na prawdziwych Ambasadorów przystało:
- występ w „The Tonight Show" , „ Today Show" i „Goodmorning America", w programie David'a Latterman'a i Michael'a Douglas'a,
- byli atrakcją Superbowl XII,
- trzykrotnie zwyciężyli w Mistrzostwach Świata Dog Frisbee,
- gościli w ponad 100 programach telewizyjnych i na niezliczonej ilości okładek gazet i magazynów,
- Mistrzostwa Świata Dog Frisbee zostały nazwane na cześć Ashley'a „The Ahsley Whippet Invitational".
Ashley:
- był maskotką L.A.Rams'ów,
- miał własną kartę American Express i własne konto bankowe w Sierra Madre,
- był pierwszą zwierzęcą gwiazdą na okładce "Peoples Magazine" ,
- był bohaterem dwustronicowego artykułu w "Life Magazine",
- występował w reklamie telewizyjnej "Cycle Dogs",
- odtwarzał główną rolę w filmie dokumentalnym nominowanym do Oscara,
- miał własny fan club,
- ma swoja gwiazdę w Psiej Alei Sław ("Dog Fancy" Hall of Fame).
Zmarł w wieku 14 lat, tak jak marzy każdy pies - w ramionach swojego ukochanego właściciela. Uprawiał frisbee do momentu, kiedy w wieku 13 lat uniemożliwiły mu to dolegliwości związane z sędziwym wiekiem. O jego śmierci informowały niemalże wszystkie programy informacyjne w USA.
W dość krótkim czasie pomysł podchwycili Japończycy, niestety w Europie psie frisbee zadomowiło sie dopiero w latach 90-tych, za sprawą Jochena Schleichera, Niemca, znanego w świecie mistrza freestyl'u na deskorolce. Schleicher szukał ciekawego zajęcia dla swojego psa Butch'a. Odkrył dogfrisbee i wyjechał do USA, gdzie zgłebiał jego tajniki. Po powrocie propagował nową dyscyplinę na terenie całych Niemiec. Mimo, że Butch już odszedł, corocznie jest wspominany podczas jednego z najważniejszych europejskich konkursów, nazwanego na jego cześć "The Butch Cassidy Cup".
Kilka lat później Frans i Renate Van Roij zaczeli propagować psie frisbee na terenie Holandii. Holendrzy szybko podchwycili pomysł i dziś na terenie ich kraju znaleźć można wiele drużyn trenujacych psie frisbee.
W Belgii pionierem dogfrisbee była Anne Degraef ze swoją collie Evy. Jako renomowana instruktorka obedience gruntownie przestudiowała zasady nowej dyscypliny i została się sędzią USDDN. Jest także autorką programu szkoleniowego. Anne Degraef wielokrotnie organizowała szkolenia we współpracy ze sławnym trenerem Geert'em Debolsterem, prowadziła równiez warsztaty z pionierami dogfrisbee takimi jak Jochen Schleicher.
W Boom koło Antwerpii 24. Pażdziernika 2004 roku Anne Degraef zorganizowała Trzecie Europejskie Mistrzowstwa Dogfrisbee.
Dziś w Belgii istnieje niestety jedynie kilka klubów, gdzie mozna trenowac dogfrisbee. Prawdopodobnie największym klubem jest BelgianK9DiscHeroes w Olen, gdzie Peter Wouters i Hilde Van Durme w 2005 roku powołali do życia swoją drużynę. Od tego czasu, wraz suczką Malinois o imieniu Acira, stali sie znaczącymi postaciami na międzynarodowej arenie Skyhoundz, zorganizowali wiele ciekawych warsztatów i kursów, między innymi z udziałem Petera Bloeme'a - światowego mistrza dogfrisbee z 1984 roku.
Ale dość już lektury! Przecież Twój pies już czeka pod drzwiami, żeby wyjść na spacer.. ;)
autor: Natka & Bliss
zdjęcia pochodzą ze strony
http://inventors.about.com/library/weekly/aa980218.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Frisbie_Pie_Company