Flyball - latająca piłka dla psa

Flyball jak sama nazwa jest to latająca piłka. Flyball jest sportem drużynowym, po 4-psy w zespole, a został pokazany po raz pierwszy w Kalifornii. Jako dyscyplina sportowa zyskał sobie w bardzo krótkim czasie wielkie uznanie.

Psie kluby biorą na siebie zorganizowanie przeszkód i urządzeń do wyrzucania piłek oraz naukę zawodników.

Flyball jest dyscyplina sportowa w której człowiek nie musi skakać ani sie zbytnio przemęczać. Jest to bieg sztafetowy psów, w której przewodnik przejmuje role tylko samej kontroli.

Czworonogi sa tak zadowolone tym sposobem zabawy, iz cieczko jest je powstrzymać tuz przed samym startem. Puści sie je wolno, biegną i przeskakują tor przeszkód, jakby były wystrzelone z armaty. Pasja i radość psów podczas skoków jest tak ogromna, ze rozgrzewa każdego widza do czerwoności. Odstęp pomiędzy przeszkodami oraz wysokość poprzeczek jest regulowana w zależności od wzrostu psa.

Zadaniem psa jest pokonanie 4-przeszkód i naduszenie przednimi łapami przycisku w "skrzynce", dzięki któremu uruchamia sie mechanizm do wyrzucania piłek.

Po złapaniu jej, pies powinien powrócić ta sama droga (pokonując przeszkody) do przewodnika. W momencie gdy przekroczy linie mety, startuje następny pies. Zawody zwycięża drużyna, której 4-psy w najkrótszym czasie i bez błędów pokonają wszystkie przeszkody i przekracza linie mety. Jak dotąd, najszybsza drużyna świata jest zespól z Ontario (Kanada) z rezultatem czasowym 16,70Sek.

Karin Ahrens
www.tresurapsow.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.