Flyball czyli latająca piłka

Flyball w tłumaczeniu to latająca piłka, to dyscyplina sportowa wymagająca od psa perfekcyjnego aportu, szybkości, zwinności i dokładności, no i niezłej "pary" w łapkach. Czyli jest to sport stworzony dla Border collie i zdominowany przez border collie. Flyball to sport drużynowy a drużyna to zespół składający się z minimum czterech psów (skład podstawowy) i 2 psów rezerwowych i tyluż samych przewodników. Polega na pokonaniu toru składającego się z 4 płotków, wyjęciu piłeczki z maszyny znajdującej się na końcu toru i zaaportowanie jej znowu przez płotki. Na linii start/meta pierwszy pies mija się z drugim psem ze swojej drużyny, drugi z trzecim, trzeci z czwartym. Drużyna, której psy zakończą wyścig bez błędu i w najkrótszym czasie wygrywa bieg.  Zawody wygrywa drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów (2 punkty za wygrany bieg, 0 za przegrany), drugim kryterium, które bierze się pod uwagę to najlepszy czas. W Polsce zawody rozgrywane są w konkurencji drużynowej oraz czasami również indywidualnej. W zawodach drużynowych ścigają się na dwóch równoległych torach dwie drużyny psów, po 4 psy w każdej.  W zawodach indywidualnych jak sama nazwa wskazuje ścigają się ze sobą jedynie dwa psy w danym biegu.

Flyball zapoczątkowany został przez Kalifornijczyka Herberta Wagnera, który w latach 70-tych skonstruował wyrzutnię piłek tenisowych. Później nowy sport dla entuzjastów psów został zaprezentowany w Toronto, gdzie zajęło się nim kilka psich ośrodków treningowych. Po serii kilku małych zawodów połączonych z pokazami psów w roku 1983 odbyły się pierwsze zawody. Sport ten zyskał tak ogromną popularność, że stworzono  organizacją zajmującą się tym sportem mianowicie NAFA (North American Flyball Association), która stanowi autorytet w tej dziedzinie sportu. Swój debiut w krajach europejskich flyball miał na prestiżowej wystawie Crufts w Wielkiej Brytanii gdzie powstała również prężnie działająca organizacja promująca ten sport a mianowicie BFA (British Flyball Association). Obie te organizacje są kopalnią wiedzy, można tam znaleźć regulaminy, aktualne rekordy, psy z tytułami oraz mnóstwo ciekawych informacji na temat tego psiego sportu. W Polsce zawsze był problem ze stworzeniem drużyn, które mogłyby rywalizować między sobą w tej dyscyplinie na zawodach, ale mimo tego od 1998 roku - prawie, co roku aż do 2007 podczas Międzynarodowej Wystawy w katowickim Spodku Organizowane były Mistrzostwa Polski gdzie psy konkurowały o tytuł Drużynowego Mistrza Polski, V-ce Mistrza oraz Najszybszego Psa Zawodów.

Opracowała: Iwona Milewicz

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.