Aktywnego spędzanie czasu z psem jest bardzo ważne dla jego kondycji fizycznej i psychicznej. Przy okazji pozwala właścicielowi zadbać o swoje ciało i pozbyć się nagromadzonego stresu. Krótkie, smutne spacery wokół bloku nie są najlepszym pomysłem i szybko zaczynają nudzić czworonoga. Wtedy warto pomyśleć o wspólnym uprawianiu sportu. Jedną z najciekawszych dyscyplin jest dogtrekking. Przeczytaj, na czym to polega.
Czym jest dogtrekking?
Dogtrekking to dynamiczny marsz z psem u boku. Rodzaj terenu nie ma tutaj wielkiego znaczenia, choć idealne warunki do uprawiania tego sportu stwarza np. las. Takie wspólne spacery są bardzo wymagające fizycznie i często oznaczają jednorazowe pokonanie kilku kilometrów.
Ta forma aktywności jest szczególnie polecana właścicielom, którzy nie grzeszą dobrą kondycją i bieganie lub jazda na rowerze byłyby dla nich zbyt wymagające. Pies podczas intensywnego marszu dostatecznie się zmęczy, a sam właściciel doskonale dotleni.
Co jest potrzebne do uprawiania dogtrekkingu?
Najważniejsza jest specjalna linka z amortyzatorem, którą można kupić w dobrym sklepie zoologicznym lub po prostu w Internecie. Amortyzator jest niezbędny – chroni on właściciela przed kontuzją w sytuacji, gdyby pies nagle szarpnął. Zwykła linka, smycz czy taśma elastyczna nie są wskazane.
Linkę przypina się do pasa biodrowego oraz do specjalnej uprzęży, która musi zostać idealnie dopasowana do ciała psa. W przypadku niezbyt intensywnych spacerów i psa idealnie spacerującego przy nodze wystarczające mogą się okazać szelki. Nie należy natomiast stosować obroży, a tym bardziej kolczatki czy haltera.
Pamiętaj
Do uprawiania dogtrekkingu przydadzą się też wygodne buty, najlepiej trekkingowe na grubej podeszwie. Jeśli spacery mają się odbywać w terenie górzystym, zalecane jest obuwie za kostkę.
Jak zacząć?
Początki powinny być ostrożne, szczególnie jeśli zarówno właściciel, jak i pies, nie są typami sportowców. Zacznij od spacerów po równym terenie, stopniowo zwiększając tempo marszu. Dobrym pomysłem jest wyznaczanie sobie celów – np. co tydzień pokonujcie dystans dłuższy o 1 kilometr. W końcu poczujesz, że Twoja kondycja jest znacznie lepsza, co pozwoli pomyśleć o urozmaicaniu dogtrekkingu o elementy marszobiegu i biegu.
Bardzo ważne jest, aby zadbać o prawidłową dietę pupila, który zaczął uprawiać sport. Warto stosować karmy wysokoenergetyczne dla psów pracujących. Pamiętaj jednak, że zwierzę nie może nic jeść bezpośrednio przed treningiem.