Dogtrekking - co to jest ? - czas spędzony z psem

Dogtrekking to dyscyplina dla każdego, kto lubi spędzać czas wśród przyrody, w towarzystwie swojego przyjaciela - psa. Cechą, która czyni ten sport ekstremalnym jest dystans jaki należy przebyć - średnio 80 - 100km. Często obowiązuje również limit czasowy (np. 50 godz. dla 100km).

Zawodnik pokonuje trasę dostosowując tempo marszu (biegu) do swoich możliwości oraz kondycji fizycznej psa.

Sam decyduje o postojach lub ewentualnym noclegu (zawody wieloetapowe). Dogtrekking przypomina również marsz na orientację, ponieważ przebieg trasy nie jest jednoznacznie określony, a jedynie ograniczony punktami kontrolnymi, które nanosi się na mapę.

Co do wyposażenia, to nie ma specjalnych wymogów. Wskazane jest by pies poruszał się w szelkach (typu sled lub guard) i połączony był z człowiekiem za pomocą liny amortyzującej, przypiętej do pasa biodrowego (używanego do canicrossu, skijoringu).

Można również wędrować z psem w obroży i trzymać smycz w ręce. Chodzi o to by i nam, i psu było wygodnie.
W przypadku gdy dogtrekking odbywa sie w górach warto zaopatrzyć psa w specjalne buty, które ochronią łapy przed urazami i otarciami.

Dla człowieka kluczową rolę odgrywają wygodne buty i lekki, dopasowany plecak. Na trasę zabieramy ze sobą tzw. ekwipunek obowiązkowy (określony przez organizatora), są to m.in. woda i jedzenie dla psa, apteczka,
telefon komórkowy, latarka czołowa. Ważne, by plecak był jak najlżejszy, dlatego też wielu zawodników rezygnuje z dodatkowego prowiantu lub namiotu, zadawalajac się noclegiem "pod chmurką".

Oczywiście nasz pies też może nieść specjalny plecak (np. firmy ManMat) i tym samym trochę nas odciążyć. Należy pamiętać by ciężar był równomiernie rozłożony na obydwie sakwy i nie przekraczał 1/3 masy psa.

Dogtrekking jest nową dyscypliną w naszym kraju, ale grono jego zwolenników wciąż sie powiększa. Zapewne dzieje się tak ze względu na uniwersalność tej dyscypliny. Startować może każdy. Nie ma też żadnych ograniczeń co do wielkości psa czy jego rasy ( z powodzeniem startują mieszańce). Dogtrekking zapewnia świetną zabawę na świeżym powietrzu, dostarcza wielu emocji, korzystnie wpływa na stan kondycji fizycznej, rozwija zdolności nawigacyjne, umożliwia kontakt z przyrodą, a przede wszystkim  wzmacnia więź pomiędzy przewodnikiem i jego psem.

 

Liliana Kardas
wortal PSY24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie