Coursing - wyścigi psów

(terenowe wyścigi chartów) - poprawna wymowa "koursing" - są to wyścigi pary chartów tej samej rasy, z których każdy oceniany jest osobno i otrzymuje osobną punktację.


foto. Andrzej Wysocki
Psy puszczane są z „ręki” a nie jak to ma miejsce w wyścigach chartów z boksu.


do startu - START
Startują w specjalnych czaprakach lub obrożach (czerwonej i białej) oraz specjalnym kagańcu (czasem gdy psy są bardzo ambitne i zmotywowane w wielu przypadków kończy się to przegryzieniem linki i "kradzieżą" wabika po dobiegnięciu do celu) .


chart w kagańcu i chart w pełnym rynsztunku (czaprak i kaganiec )
(na zdjęciu Ch.T,.REX Lazarus i Ch. RAGTIME Lazarus )

Biegną za sztuczną przynętą - zającem (wabikiem) Wabik powinien być wykonany z jasnej skóry, lub podobnego materiału zastępczego. Biegi odbywają się w naturalnym, najczęściej trawiastym lub piaszczystym terenie( idealnym terenem dla przeprowadzenia wyścigów terenowych jest np duża łąka, łagodne zbocze lub teren lekko pagórkowaty) mogą znajdować się tam naturalne przeszkody, typu grupy drzew, krzaki, strumyk... Ważne jest jednak, aby wszystkie przeszkody były widoczne odpowiednio wcześniej dla biegnących chartów. Podłoże nie może być dziurawe, ani kamieniste.


Ch. TOM JONES Lazarus i Ch.MAURITIUS Lazarus
foto. Andrzej Wysocki


Ten rodzaj sportu pozwala ocenić wrodzone zdolności chartów do pracy, dlatego też wabik jest ściągany przez maszynę po specjalnie ustawionym torze tak, aby udawał ucieczkę prawdziwego zająca. Wykonuje, więc dużo uników, zmian kierunku biegów nawet pod katem 90 stopni, uskakuje, kozłuje. Każdy pies odbywa dwa biegi. Po pierwszej turze biegów przebieg trasy zostaje zmieniony.
W pogoni za wabikiem sędziowie oceniają szybkość, zaciętość, inteligencję, zręczność i wytrzymałość charta. Za każdą z ocenianych cech, pies może uzyskać maksymalnie 20 punktów. Punkty z 2 biegów się zsumowuje i zwycięzcą zostaje oczywiście chart, który zdobył największą liczbę punktów.:)


charty w biegu


Aby pies mógł wziąć udział w coursingu musi posiadać licencję coursingową oraz mieć skończone 18 miesięcy, 15 w przypadku charcików włoskich i whippetów.
Aby zdobyć prawo do uczestniczenia w oficjalnych zawodach chart musi zaliczyć pomyślnie 2 biegi.
W pierwszej turze pies robiący licencję biegnie sam, musi pokazać, że jest gotowy biec całą trasę, i interesować się wabikiem. W drugiej turze biegnie ze sparingpartnerem, chartem który już licencję posiada. Wykazuje wtedy ze nie atakuje innych psów a celem jest pogoń za wabikiem. Jeśli spełni te warunki, otrzymuje licencje i może startować we wszystkich oficjalnych zawodach.obserwatorzy biegu

Coursing jest doskonałą zabawą dla psów, które mogą się wyżyć i zaspokoić swój instynkt łowiecki, nie szkodząc przy tym przyrodzie. Zawody są bardzo emocjonujące dla właścicieli, jak i chartów. Na starcie ciężko utrzymać niecierpliwiące się psy, które wyrywają się, szczekają, piszczą,, by w końcu móc ruszyć w pogoń.przed startem

Niektóre charty gubią wabik i wracają do właścicieli a inne szybko go odnajdują i kończą bieg. Na mecie prawie każdy chart dopadał „zająca” by go wyszarpać ze szczęścia.


Meta.. złapałem zdobycz jest moja!!! :)

Obawa niektórych właścicieli, że coursing wzmocni w ich psach instynkt łowiecki jest nieuzasadniona. Instynkt łowiecki pies dziedziczy w genach.

Regulamin coursingu http://psy24.pl/grafika/sport/coursing/chart.htm

opracowanie
Katarzyna Lazar ( whippety Lazarus )
www.lazarus-whippet.net

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.