5 sportów, które możesz uprawiać ze swoim psem

Właściciele psów z reguły są ludźmi dość aktywnymi, bo wymuszają to na nich czworonożni przyjaciele. Jednak zwykłe spacery z czasem stają się nudne i zaczynają być życiową rutyną. Wtedy warto pomyśleć o wspólnym uprawianiu sportu. Pies jest wspaniałym towarzyszem ćwiczeń. Oto 5 sportów, które z powodzeniem można uprawiać z psem – z korzyścią dla obu stron.

  1. Canicross – jest to po prostu bieganie z psem. Jogging od kilku lat robi furorę w naszym kraju, a coraz więcej osób decyduje się uprawiać ten sport w towarzystwie czworonożnego pupila. Oczywiście pies najpierw musi być nauczony idealnego chodzenia przy nodze. Później wystarczy już tylko kupić linkę z amortyzatorem, pas biodrowy dla właściciela i specjalną uprząż dla psa.
  2. Dogtrekking – jeśli nie lubisz biegać lub po prostu brakuje Ci kondycji, wypróbuj intensywne spacery z psem. Dogtrekking można uprawiać w dowolnym terenie, także górzystym. Chodzi tutaj o szybki marsz ze zmianą tempa i pokonywanie kilkukilometrowych tras.
  3. Canicyclocross – bardzo widowiskowa dyscyplina sportu, która jednak wymaga doskonałej koordynacji i długiego treningu. Polega to na tym, że dwa psy ciągną rower swojego pana po lesistym terenie – przypomina to więc wyścigi psich zaprzęgów. Jest to sport przeznaczony dla bardzo wytrzymałych psów, które mają idealną kondycję.
  4. Frisbee – łapanie frisbee to fantastyczna zabawa dla psa, która pozwala mu zachować odpowiednią kondycję i zdrowe stawy (oczywiście mówimy tutaj o rasach, które nie są genetycznie obciążone ryzykiem wystąpienia schorzeń stawowych). Frisbee wbrew pozorom może być także formą aktywności dla właściciela, a przede wszystkim sposobem na spędzenie dłuższej chwili na świeżym powietrzu.
  5. Agillity – jest to zestaw różnych sportów, w których wykorzystywana jest psia zwinność i sprawność. W zależności od razy psy mogą np. przeskakiwać przez przeszkody, przechodzić przez tunele, pokonywać tory przeszkód itd. Jest to dla nich ogromna frajda, a także świetny sposób na zacieśnienie relacji z właścicielem. Agillity można uprawiać w parku, w ogródku lub w kynoparku.

Uprawianie sportu z psem to jeden z najlepszych pomysłów na spędzanie czasu z przyjacielem. Nie tylko daje dużo satysfakcji i radości, ale także pozwala zadbać o zdrowie zwierzęcia i oczywiście własną kondycję.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.