WYŻEŁ WĘGIERSKI KRÓTKOWŁOSY

Początki historii wyżła węgierskiego sięgają czasów średniowiecznych. Protoplastą węgra był pies o ciężkiej budowie i powolnych chodach, wykorzystywany w czasie polowań na ptactwo z użyciem sieci.
Wraz z pojawieniem się w myślistwie broni palnej zaistniała potrzeba wyhodowania psa lżejszego o szybkich chodach. Wspomniany pies na ptactwo został skrzyżowany z tureckimi psami , których charakterystyczną cechą było złociste umaszczenie. Bardzo prawdopodobne, że użyto także chartów sloughi. W ten sposób powstał magyar vizsla - pies o pożądanych cechach, który znakomicie sprawował się w polu.

W czasie I Wojny Światowej rasa została zdziesiątkowana i groziło jej wyginięcie. W latach dwudziestych XX wieku węgierscy hodowcy postanowili ratować swoją narodową rasę. Za materiał hodowlany posłużyły nieliczne osobniki magyar vizsla oraz inne rasy wyżłów, szczególnie pointer. Rezultatem tych zabiegów hodowlanych było uznanie przez FCI wyżła węgierskiego krótkowłosego już w 1936 roku.

Dziś wyżeł węgierski to wszechstronny pies myśliwski. Doskonale sprawuje się zarówno w polu jak i w wodzie. Charakteryzują go lekkie chody, doskonały górny wiatr i naprawdę piękna twarda stójka. Z wielką pasją bobruje w szuwarach, pływa i aportuje zarówno z lądu jak i z wody.

Według wzorca wyżeł węgierski to elegancki pies o szlachetnym wyglądzie, którego lekka, sucha i szczupła budowa uosabia piękno i harmonię. Nie da się ukryć, że węgier to pies wyjątkowej urody. Oko przyciąga jego lekki, płynny i pełen gracji ruch, błyszcząca w słońcu rudozłota szata oraz szlachetna głowa.

Jednak najpiękniejsze co vizsla ma do zaoferowania to jego charakter. Główną cechą tych psów jest niezwykłe przywiązanie do swojego Pana. Węgier jest łagodny i przyjazny wobec znanych mu osób i wobec obcych. Szybko pokocha swoją ludzką rodzinę, jednak jest to pies jednego Pana. To na niego będzie czekał w domu pełnym ludzi i w jego obecności będzie czuł się najlepiej.

To niezwykłe przywiązanie przekłada się doskonale na współpracę psa z człowiekiem. Węgier jest pojętny i bystry. Będzie szybko się uczył i z radością wykonywał polecenia. Dla swojego Pana będzie wytrwale poszukiwał zwierzyny, wystawiał i aportował. Tak, wyżeł węgierski kocha pracę dla której został stworzony i warto mu umożliwić jej wykonywanie. Widok psa okładającego pole, z wielką pasją wystawiającego i dociągającego stójkę jest niesamowity. Wielu znanych mi właścicieli wyżłów węgierskich uczy swoje psy pracy w polu i w wodzie, chociaż sami nie polują. Niektórzy z nich szukają kontaktu z myśliwymi i gościnnie uczestniczą w polowaniach. Niektórzy, poznając swojego psa i przekonując się o jego pasji ,sami wstępują do kół łowieckich.

Nie oznacza to wcale, że wyżeł węgierski koniecznie musi spełniać się jako pies myśliwski. Węgier będzie także doskonałym psem rodzinnym. Trzeba pamiętać jednak, że jest to rasa bardzo wymagająca i aby pies nie stał się naszym utrapieniem należy być świadomym trzech rzeczy.

Po pierwsze węgier to pies bardzo wrażliwy. Oddany swojemu Panu ufa mu bezgranicznie, nie znosi szorstkiego traktowania i karcenia. Należy wychowywać go konsekwentnie, ale absolutnie nie twardą ręką. Jest to sztuka niełatwa, a jeden błąd może zaprzepaścić całe tygodnie ciężkiej pracy. Jednak dobrze prowadzony wyżeł węgierski będzie psem bardzo zrównoważonym, radosnym i posłusznym.

Po drugie wyżeł węgierski wymaga przynajmniej podstawowego szkolenia z posłuszeństwa. Ponieważ węgier jest przede wszystkim psem myśliwskim, to zapach dzikich zwierząt jest dla niego bardzo atrakcyjny. Pies nienauczony respektowania zwierzyny na pewno pobiegnie za spłoszoną sarną czy zającem. Opanowanie podstawowych komend, a w szczególności bezwzględnego przywołania daje gwarancję bezpieczeństwa.

Po trzecie węgier to pies aktywny. Należy zapewnić mu nie tylko odpowiednią ilość ruchu ale także całą gamę rozmaitych rozrywek. Pies będzie chętnie wykonywał dla nas różne zadania. Będzie aportował, tropił, szukał schowanych przedmiotów. Doskonale sprawdzi się także w psich sportach. Frisbee, obedience czy agility to idealny sposób na nudę. Znudzony węgier szybko znajdzie sobie zajęcie. Czeka nas wtedy łatanie dziur w podłodze i ścianach, wymiana tapicerki w kanapie i wybieranie nowej tapety do salonu.

Pomimo niewątpliwych walorów użytkowych, łagodnego usposobienia i efektownego wyglądu wyżeł węgierski jest w Polsce rasą mało znaną. Jeszcze w 1995 roku w ZKwP zarejestrowanych było jedynie 15 osobników. W kilku ostatnich latach zainteresowanie rasą wzrosło. Dziś na wystawach o randze międzynarodowej można spotkać do kilkunastu jej przedstawicieli.

Anna Grzeżułkowska,
www.bazyl.wyzel.net

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie