SPRINGER SPANIEL ANGIELSKI

Psy te zostały wyhodowane w celu podejmowania ścisłej współpracy z człowiekiem i jako takie są od nas w ogromnym stopniu zależne. To rasa najbardziej pierwotna i najstarsza wśród wszystkich spanieli, której przeznaczeniem było kiedyś odnajdywanie i wypłaszanie oraz napędzanie zwierzyny w sieci, pod sokoła i charta. Obecnie psy używane do szukania, płoszenia i aportowania zwierzyny "pod broń". Największe i najszlachetniejsze wśród brytyjskich spanieli lądowych. W świecie współczesnym z powodzeniem wykorzystywane w wielu dziedzinach życia - poczynając od zadań psa ściśle towarzyszącego, poprzez konkursy sprawnościowe i myślistwo, aż do pracy w Policji i Straży Granicznej.

Nie nadają się do mieszkania na dworze, w kojcach, budach, w zamknięciu i izolacji od ludzi.
Z drugiej strony - nie są zabawkami. Łagodne, stabilne charaktery, ogromna chęć współpracy ze swym ludzkim przewodnikiem czyni je idealnymi wręcz współmieszkańcami i kompanami rodziny.

Typowego springera cechuje przyjazne usposobienie, łatwość przyswajania wiedzy i posłuszeństwo. Powyższe cechy wzmagają łatwość układania, stanowiącą istotę właściwej kontroli przewodnika nad psem.
Springer spaniel angielski, łącząc wszystkie charakterystyczne dla tej rasy cechy charakteru - łagodność, niezwykłą podatność na szkolenie, wolę współpracy z człowiekiem i chęć zadowolenia swego opiekuna (ang. "will to please"), ale jednocześnie wytrzymałość, żywiołowość i umiłowanie zabaw - wciąż zyskuje popularność jako niezrównany pies rodzinny i towarzyszący . Nie są to psy obronne! Wrodzone cechy osobowościowe zupełnie nie predysponują ich do takiego zadania.

Na ringu wystawowym pies powinien być zrównoważony i uważny oraz spokojnie pozwolić na zbadanie przez sędziego bez oznak zdenerwowania czy nadmiernej uległości. Agresja w stosunku do ludzi lub innych psów, jako całkowicie niezgodna z charakterem psa myśliwskiego, jest niemożliwa do zaakceptowania.

Angielskie springer spaniele to wspaniałe, kochane i mądre psy, które – odpowiednio wychowane i ułożone - będą przez wiele lat cieszyć nasze serce jako najwierniejsi towarzysze i przyjaciele. Wymagają jednak ze strony swego ludzkiego opiekuna wiele ciepła, miłości i zainteresowania oraz poprawnej pielęgnacji, a braki w tym zakresie zaważyć mogą niestety na całym dalszym rozwoju psychicznym bądź fizycznym szczenięcia. Zanim zatem popełnimy najpoważniejsze błędy, powinniśmy uświadomić sobie, jak dalece przyszłość tego łaciatego maluszka zależna jest od naszych czynów, wyborów i przyjętego sposobu postępowania.

Pamiętajmy:
„’Oswoić’ – znaczy ‘stworzyć więzy’ (...) Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś”
[A. De Saint Exupery „Mały Książę”]

Dlatego też, zanim zdecydujecie się Państwo nabyć małego springera, przemyślcie dokładnie swą decyzję, poczynając od zadania sobie podstawowego pytania: – "czy naprawdę chcemy dzielić swe życie z jakimkolwiek psem?"

Pies to nie tylko przyjemności, zabawy i uczta dla oczu, ale także wielka odpowiedzialność, kłopoty, łzy, troski i... spore wydatki! Kosztuje dobra karma, wizyty u lekarza weterynarii, podatek od posiadania psa, przejazd (lub przelot) z psem przez granice, niezbędne środki pielęgnacyjne, miski, legowiska, smycze, wreszcie - składki członkowskie w Związku Kynologicznym i opłaty za wystawy (oczywiście w przypadku psów rasowych, a o takich tu mowa).

Po pomyślnym przebrnięciu przez powyższe uwagi wstępne możemy przejść do kolejnego etapu – rozwiązywania kwestii kluczowych dla sprawy. Spróbujmy się zatem zastanowić: "czy naprawdę chcemy dzielić swoje życie z angielskim springer spanielem?"

Angielskie springer spaniele zdecydowanie wymagają:

Miłości i kontaktu ze „swoim” człowiekiem
Są bowiem psami niezwykle towarzyskimi i przywiązanymi do swych opiekunów, których otaczają miłością absolutną. W zamian zaś potrzebują z ich strony uwagi, zrozumienia i szacunku.
Odizolowane od swej ludzkiej rodziny po prostu cierpią! Zwłaszcza w okresie szczenięcym należy im zapewnić stały kontakt zarówno z ludźmi, jak i ze zwierzętami. Umożliwia to prawidłowy przebieg procesu socjalizacji, wykształcenie pożądanych zachowań i ostateczne ukształtowanie cech psiego charakteru.

Starannego wychowania
Pamiętajmy – springery to psy myśliwskie, użytkowane w tym celu od wielu stuleci!
Wbrew słyszanym często obiegowym opiniom - instynkt myśliwski sam w sobie nie utrudnia kontaktów psa z właścicielem! Uciążliwy staje się on dopiero w momencie, gdy nie możemy z psem znaleźć wspólnego języka i przestaje on reagować na nasze polecenia, przedkładając ponad nie piesze wycieczki czy pogonie za zwierzyną przedsięwzięte na mocy samodzielnie podjętej decyzji. Ułożenie stosunków z psem i hierarchii w stadzie (rodzinie) zależy jednak tylko od nas. Dobrze wychowany springer spaniel nie będzie przysparzał opiekunom problemów, a jego wyczulony zmysł powonienia wielekroć przyniesie jedynie korzyści.
Jeśli zaś o użytkowości springerów mowa, warto też wspomnieć, iż są to psy wszechstronne, używane z równym powodzeniem zarówno do celów ściśle myśliwskich, jak i przez policję (min. czeską) oraz służby celne. Przedstawiciele tej rasy doskonale sprawdzają się bowiem w roli psów tropiących i do zadań specjalnych, szukając narkotyków, materiałów wybuchowych oraz innych niepożądanych towarów. To zastosowanie dobitnie zaś świadczy o ich niezwykłych możliwościach współpracy z człowiekiem, o łatwości ich układania, posłuszeństwie, pojętności, wybitnej inteligencji i woli zadowolenia swojego właściciela.

Dużo ruchu
Dorosłe osobniki potrzebują przynajmniej jednego godzinnego (lub dłuższego) spaceru dziennie, w celu swobodnego rozprostowania kości, a nie tylko załatwienia potrzeb fizjologicznych.
Pamiętajmy jednak, iż w przypadku szczeniąt dalece niewskazane jest ich przemęczanie. Dostosujmy zatem wysiłek fizyczny do ich wieku i możliwości, by nie spowodować nieodwracalnych uszkodzeń kości, tkanki łącznej i stawów, a co za tym idzie – by nieopatrznie nie skrzywdzić naszego malucha!

Zapewnianie angielskim springerom możliwości polowania czy też samego zaliczenia prób pracy, aczkolwiek pożądane, nie jest jednak bezwzględnie koniecznie. Chodzi przede wszystkim o stworzenie psu warunków umożliwiających swobodne rozładowanie energii – czy będzie to np. agility (lub alternatywna forma „psiego” sportu) czy jakikolwiek inny wybrany przez nas sposób ćwiczeń z psem – zależy tylko od naszej decyzji i pomysłowości. Springer zawsze będzie czuł się szczęśliwy mogąc nam współtowarzyszyć podczas aktywnego spędzania wolnego czasu - pieszych wycieczek, joggingu, jazdy rowerem.

Codziennie pełnej miski dobrego (!) jedzenia
Springer spaniele z natury są żarłokami. Zjedzą wszystko i w każdej ilości. Tym bardziej więc wymagają przemyślanej diety, pozwalającej utrzymać organizm w nienagannej kondycji i zapewniającej wszystkie potrzebne do właściwego funkcjonowania elementy.

Właściwej pielęgnacji
Dzieląc życie z każdym spanielem musimy objąć specjalnym nadzorem jego uszy i oczy, narażone na urazy mechaniczne oraz rozmaite infekcje, a w przypadku oczu – niestety również na choroby genetyczne.
Pielęgnacja springerowego włosa nie jest rzeczą bardzo trudną, choć z pewnością wymaga większej uwagi niż w przypadku ras krótkowłosych. Kąpanie, szczotkowanie i trymowanie to niezbędne zabiegi, zapewniające pupilowi (przy prawidłowym żywieniu) ładną, gęstą i zdrową szatę.

Wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii
Springery są w znakomitej większości psami zdrowymi, odpornymi i długowiecznymi (żyją około 13 – 14 lat), co nie oznacza niestety, że nie nękają ich typowe dla rasy choroby genetyczne (np. dysplazja stawów biodrowych, fukozydoza, choroby oczu - w tym PRA, itd.) Tym istotniejsza wydaje się staranna obserwacja zachowań swojego psa oraz natychmiastowa reakcja na niepokojące sygnały.

Coroczne szczepienia ochronne oraz ogólna kontrola stanu zdrowia to absolutna konieczność. Nie wolno jednak również bagatelizować przejściowych niedyspozycji, mogących zawsze świadczyć o toczącym się ukrytym procesie chorobowym.
Znajdźmy więc swojemu springerowi dobrego, godnego zaufania lekarza, którego będziemy mogli odwiedzać w razie jakichkolwiek wątpliwości co do samopoczucia pupila.

Wszystkie powyższe tematy z przyczyn obiektywnych nie zostały wyczerpane i wciąż wymagają szczegółowego omówienia ze strony hodowcy! Stanowią bowiem jedynie pewien wstęp, zbiór podstawowych zagadnień, które zdecydowaliśmy się poddać pod rozwagę przyszłym właścicielom angielskich springer spanieli.

Agnieszka i Grzegorz Kulkowie
Tamaam ESS www.tamaam-pl.com

Wzorzec angielski opracowany na podstawie wzorca nr 125 zatwierdzonego przez FCI dnia 28 listopada 2003 r., zaczerpnięty z:
http://www.fci.be/uploaded_files/125A2003_en.doc
Przekład z języka angielskiego: A. Banaszak - Kulka

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie