CHART ANGIELSKI GREYHOUND

Greyhound - jedna z ras psów, należąca do grupy chartów, zaklasyfikowana do sekcji chartów krótkowłosych. Ostatnie zmiany we wzorcu pochodzą z dnia 24.06.1987. Greyhound nie podlega próbom pracy (do uzyskania praw hodowlanych lub championatu międzynarodowego nie są wymagane wyniki konkursów lub zawodów).

Krótki rys historyczny

W Anglii greyhoundy hodowano do polowań, podczas których miały za zadanie doścignąć zdobycz. Nie dążono do stworzenia samotnych myśliwych, greyhoundy miały współpracować z innymi psami. Przejście z myślistwa na tor wyścigowy utrzymało tę cechę ich osobowości.

Greyhoundy przez długi czas kojarzono ze szlachtą. Od XI do XIV wieku angielskie prawo zabraniało "ludziom z plebsu" posiadania greyhoundów pod karą śmierci.

Jest wiele sprzecznych teorii na temat pochodzenia nazwy "greyhound". Jeden z autorów sugeruje, że oryginalnie typowy greyhound był szary (ang. grey). Inny mówi, że nazwa wywodzi się ze staroangielskiego grei, oznaczającego psa i hudr, znaczącego "myśliwy". Inna teoria głosi, że termin zaczerpnięto od słowa gre lub gradus, oznaczającego "najlepszego z psów".

Użytkowość
Współcześnie wykorzystywany jest jako pies wyścigowy lub do towarzystwa.

Temperament
Greyhoundy mają spokojne i delikatne usposobienie. Są psami bardzo związanymi ze stadem i szybko akceptują ludzi jako jego członków. Wykazują dużo cierpliwości w kontaktach z domownikami. Wiele osobników zachowuje skłonności do pogoni za zwierzyną, stąd problematyczne może być hodowanie greyhounda wraz z innymi, mniejszymi zwierzętami domowymi. Szybko się uczą i radzą sobie na szkoleniach posłuszeństwa.

Budowa
Greyhound to pies o długiej szyi i głowie, o mało widocznym stopie, bądź garbonosie.

  • uszy są małe i zazwyczaj płasko noszone do tyłu wzdłuż szyi; mogą być półstojące bądź całkiem podniesione w momentach wzmożonego zainteresowania. Takie ucho nazywane jest uchem różyczkowym (w kształcie płatka róży).
  • grzbiet psa jest długi i muskularny z silnymi, lekko wysklepionymi lędźwiami. Głęboka klatka piersiowa i wąska talia nadają greyhoundowi charakterystyczną sylwetkę.
  • nogi są długie i mocne. Łapy małe i zwarte, o wyrazistych kostkach palców. Ogon długi i lekko wygięty.

Szata i umaszczenie
Szata greyhounda jest krótka i gładka. Występują w każdym kolorze, wliczając biały, płowy, beżowy, rudy, czarny, błękitny, wiele odcieni pręgowania i z motywami wszystkich tych kolorów na białym tle.

Utrzymanie
Nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Proces linienia jest u nich znikomy. Istniej konieczność zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu tego psa, lecz nie wymaga on spacerów długich, lecz jednorazowego wysiłku. Zrealizowanie tego typu potrzeb umożliwi uczestnictwo psa w wyścigach lub w coursingu.

Zdrowie
Wątroby greyhoundów metabolizują toksyny z ich układu krwionośnego wolniej niż u innych psów porównywalnej wielkości, więc możliwe jest wystąpienie szkodliwego stężenia tych toksyn. Rasa ta ma również bardzo mały procent tłuszczu w stosunku do swojej wielkości, w związku z tym jest bardziej wrażliwa na chłód. Przeciętnie w ciele greyhounda znajduje się tylko 16% tłuszczu, przy 36% u podobnej wielkości psa innej rasy.

Greyhoundy są bardzo wrażliwe na niektóre leki, włączając narkozę. Przed jakimkolwiek zabiegiem chirurgicznym należy upewnić się, że przeprowadzający zabieg lekarz weterynarii jest świadom szczególnych wymagań dla greyhoundów, jeśli chodzi o anestezjologię (w szczególności niebezpieczne są barbiturany).

Odrobaczanie greyhounda wymaga także ostrożności ze strony właściciela, ponieważ jest wrażliwy na wszystkie preparaty na bazie fosforanów organicznych.

Jako psy o głębokiej klatce piersiowej greyhoundy są podatne na wzdęcia i torsje. Wzdęcia mogą łączyć się ze skrętem żołądka, co jest przypadkiem zagrażającym życiu psa. W przypadku skrętu żołądka konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna w celu ratowania życia zwierzęcia. Jako działania zapobiegawcze należy unikać ruchu tuż przed i godzinę lub dwie po jedzeniu, unikając jednocześnie podawania dużych ilości wody bezpośrednio po posiłku złożonym z suchej karmy. Objawy skrętu żołądka to: nabrzmiały, wydęty brzuch, powtarzające się jałowe wymioty, wiercenie się, niepokój. Skręt żołądka może w szybkim czasie spowodować śmierć psa, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii.

U rasy istnieją przypadki nowotworu kości, więc zaleca się, aby obserwować psa pod kątem jego występowania. Jednym z pierwszych symptomów może być kulawizna.

Ciekawostki

  • są najszybsze ze wszystkich ras psów - mogą osiągnąć maksymalną prędkość 45 mil (ok. 72 km) na godzinę i biegną z przeciętną szybkością 30 mil (48 km) na godzinę na dystansach do jednej mili (1,6 km) (nieudokumentowani rekordziści osiągali 90 km/h).
  • greyhoundy wyścigowe (NGA) są trochę mniejsze (krótsze i lżejsze) niż wystawowe (AKC). Wyścigowe są bardziej umięśnione, a ich szyje i głowy nie są tak wysmukłe jak wystawowych.
  • przeciętna długość życia greyhoundów wynosi od 12 do 14 lat.

tekst na licencji Tekst udostępniany na licencji Creative Commons, zódło: wiki.pl
Zdjęcia: chart angielski - greyhound Zutki Pani Ewy, www.ziutki.com

Zdjęcia dzieki uprzejmości: Zutki Pani Ewy, www.ziutki.com

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie