To nie pierwsza rasa psów, na temat pochodzenia której występuje pewne zamieszanie. Jedni kynolodzy twierdzą, że bergamasco pochodzi od francuskiego chien de brie, drudzy są przeciwnego zdania. Jedno jest pewne - wspólnym niejako mianownikiem jednych i drugich są wiejskie psy pasterskie występujące w osiedlach ludzkich związanych z hodowlą bydła i owiec. Wyprowadzenie rasy w kategoriach kynologicznych jest słabo udokumentowane. Najczęściej, pasterze zainteresowani byli cechami użytkowymi psa, a nie jego eksterierem, wyprowadzaniem linii hodowlanej itp. itd. Kynologie poszczególnych krajów pochodzenia ras psów pasterskich znają to zjawisko. W Polsce podobnie działo się z owczarkiem podhalańskim.
Pierwsze egzemplarze bergamasco zostały wpisane do włoskiej księgi rodowodowej w 1898 roku. Prowadzenie hodowli uporządkowanej, wyprowadzenie linii, natrafiało na trudności. Uzyskanie od pasterzy dobrych egzemplarzy nie było sprawą prostą. Najlepsze szczenięta były pozostawiane w gospodarstwie. Pozostałe zabijano.
Zasłużoną postacią, prowadzącą planową hodowlę (przydomek „di Valle Imagna"), wg księgi rodowodowej, był Pietro Rota.
Psem, który jest uważany jako protoplasta czystej linii jest Alpino. Wiąże się z nim pewna opowieść. Jego pan, podczas drugiej wojny światowej wyjechał do Afryki. Po jakimś czasie, pies udał się na dworzec gdzie miało miejsce rozstanie i tam pozostał na zawsze...
Wprawdzie rasa istnieje w kategoriach kynologicznych, ale jej rozwój natrafia na znaczne trudności. W ojczyźnie pochodzenia, we Włoszech, są nieliczne hodowle. Podobnie w Szwajcarii i innych krajach trudno mówić o aktywności hodowlanej. W Polsce mamy przedstawicieli tej niepospolitej rasy dzięki staraniom hodowli Banciara. W 1990r. sprowadzona została ARA di Valle Scrivia. Rok później pojawia się PEDRO della Antica Priula, a także INCANT di Valle Scrivia. Początki hodowli są zawsze bardzo trudne. Szalenie ważne jest ażeby „preludium" hodowlane oparte było na możliwie najlepszych przedstawicielach rasy. W moim przekonaniu, w zakresie bergamacso, tak się stało. Kennelowi Banciara należą się szczególne podziękowania. Aktywność wystawowa właścicieli bergamasco w Polsce jest umiarkowana. Można jednak mieć nadzieję, że z czasem to się zmieni. Na Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w Warszawie (2012r.) był jeden przedstawiciel rasy. Generalnie jest tak, że występują pojedyncze kojce w rękach ludzi którzy upodobali sobie te niebanalne psy. Słaba aktywność hodowlana być może wiąże się z pewnymi szczegółami przedstawicieli omawianej rasy, eksterierem, a także uwarunkowaniami genetycznymi. Np. niektóre wybarwienia postępują w trakcie rozwoju, wielu miesięcy. Wg H. Räbera, w przypadku kojarzenia egzemplarzy z genem maści marmurkowej, w miotach pojawiają się białe psy, o „szklanych oczach" z cechami semiletalnymi, wadami słuchu i wzroku. Sądzę, że to rzadko występująca sytuacja, traktowana bardziej jako ciekawostka. Standard określa białe umaszczenie przekraczające 1/5 powierzchni ciała jako niedopuszczalna wada dyskwalifikująca.
Owczarek z Bergamo nie jest postrzegany jako przysłowiowa „przytulanka". To pracujący pies o silnej osobowości, samodzielny, pewny siebie. Te cechy nie kwalifikują go do łatwego podporządkowania, szeroko pojmowanego posłuszeństwa. Kolejne pokolenia, w wersji psa towarzysza wytworzyły miłego, kontaktowego, „ciepłego " partnera, przywiązujący się do swojego pana i rodziny. Pozbawiony złośliwej agresji jest miły dla domowników z dziećmi włącznie. Zarazem jest dobrym stróżem, mówiąc ogólnie, niezbyt miłym dla intruzów... Potrafiącym zrobić użytek z zębów. Charakterystycznym wyróżnikiem jest szata. Składa się z dość długiego, układającego się pasmowato włosa okrywowego i gęstego podszerstka. Spilśnia się od ok. połowy wysokości grzbietu tworząc płaskie kosmyki - dredy. Na głowie i barkach włos nie powinien być filcowaty. Tego typu okoliczności mogą stanowić pewne ograniczenie do utrzymywania psa w mieszkaniu. Zwłaszcza w dni słotne, powrót ze spaceru może kojarzyć się z „chodzącym prysznicem". Dlatego można uważać, że ten sympatyczny czworonóg wymaga raczej domu z ogrodem. Jednocześnie, wspomniana, niebanalna szata stanowi wyróżnik niepospolitego piękna.
Naturalne, pierwotne warunki kształtowania psa pracy, działającego w surowych okolicznościach, wykształciły cechy, które nie koniecznie znajdują zastosowanie w cieplarnianych warunkach miejskich aglomeracji. Współczesna wiedza wskazuje na dziedziczenie zachowań, cech wykształconych na poziomie poszczególnych pokoleń. Dlatego psy rasowe, z upływem czasu ulegają pewnym modyfikacjom wynikającym z naszych oczekiwań. Sadzę, że współczesny owczarek z Bergamo nie jest już tym, którego podstawowym zadaniem było pilnowanie stad owiec. W opinii hodowców i właścicieli to niebywale oddany swemu panu pies, czuły i wrażliwy. Czujny, doskonały stróż. Zdecydowany w działaniu, potrafiący zrobić użytek z zębów. Oczekujący miłego traktowania, które w pełni odwzajemnia.
Jan Borzymowski
zdjęcia:
Luigi Guidobono Cavalchini (Josephine06) http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ortensia_di_Valle_Scrivia.jpg
Barbara Rayska-Świst, www.banciarnia.com