Podróżowanie z psem - Prawa konsumenta Unii Europejskiej

Podróżowanie ze zwierzętami - Prawa konsumenta Unii Europejskiej

Obecnie zabranie ze sobą zwierzęcia domowego w podróż pomiędzy krajami UE nie nastręcza większych trudności. W większości krajów obowiązują zharmonizowane przepisy UE dotyczące kotów, psów i fretek, a zatem jedyne, co należy zrobić, to upewnić się, że Państwa zwierzę posiada:

 • ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie;
 • elektroniczne urządzenie radiolokacyjne lub czytelny tatuaż;
 • paszport zwierzęcia domowego, który może wydać Państwa weterynarz.
 
W przypadku wjazdu na terytorium Irlandii, Malty, Szwecji lub Zjednoczonego Królestwa wymagane jest dodatkowe badanie potwierdzające skuteczność szczepienia przeciwko wściekliźnie. Potrzebne mogą być również zaświadczenia o leczeniu przeciwkleszczowym oraz przeciw tasiemcowi bąblowcowemu.
 Można korzystać z paszportu zwierzęcia domowego także w przypadku podróży do lub z jednego z krajów sąsiadujących z UE, którego status w odniesieniu do wścieklizny jest zgodny ze statusem UE. Dotyczy to Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Państwa Watykańskiego. Komisja Europejska zaleca, by przed każdą podróżą ze zwierzęciem domowym zasięgnąć opinii weterynarza na temat kraju, który jest celem podróży, i konkretnych okoliczności wyjazdu.  Jeśli chodzi o zwierzęta inne niż koty, psy i fretki, w każdym kraju UE obowiązują przepisy krajowe.
 
Zabieranie zwierząt na pokład samolotu

Planując podróż samolotem ze swoim zwierzęciem domowym, należy koniecznie skonsultować się z liniami lotniczymi przed zarezerwowaniem biletu. Linie lotnicze stosują różne zasady w zakresie podróżowania ze zwierzętami domowymi, ale prawdopodobnie zostaną Państwo poproszeni o:

 • umieszczenie zwierzęcia w bezpiecznym pojemniku lub klatce podróżnej;
 • przeprowadzenie wszystkich niezbędnych szczepień, uzyskanie potrzebnych zaświadczeń i pozwoleń na wjazd wymaganych w kraju docelowym;
 • zapewnienie zwierzęciu wygodnych warunków, wystarczającej przestrzeni w klatce lub pojemniku oraz odpowiedniej ilości karmy lub wody na czas podróży.
 

Koszty

Koszty podróżowania ze zwierzęciem mogą różnić się w poszczególnych krajach i w zależności od środka transportu. Na pewno będą musieli Państwo pokryć koszty wydania przez weterynarza paszportu zwierzęcia= domowego oraz ewentualnego niezbędnego leczenia
 
źródło: ec.europa.eu/publications

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.