Czy można oddać psa do hodowli?

Pytanie, które zadaliśmy w tytule tego artykułu, na pewno podniosło ciśnienie wielu miłośnikom psów. Jak to „oddać”? Dlaczego? Jak można w ogóle wpaść na taki pomysł? Okazuje się jednak, że takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości. Nie brakuje nieodpowiedzialnych osób, które nawet po kilku tygodniach od zakupu psa z hodowli postanawiają się go pozbyć, a najlepszym wyborem wydaje się im oddanie zwierzaka właśnie tam, skąd pochodzi. Czytaj więcej o tym niepokojącym zjawisku.

Czy hodowle przyjmują „zwroty”?

Tak, ale nie wszystkie i nie w każdej sytuacji. Najlepsze hodowle, które życzą sobie bardzo wysokich kwot za szczeniaki, dopuszczają możliwość oddania zwierzęcia po określonym czasie. Najczęściej jest to maksymalnie miesiąc, choć zdarzają się przypadki, kiedy to nieroztropni właściciele dzwonią do hodowli nawet kilka miesięcy po zakupie psa i informują, że właśnie pakują się z nim do samochodu. Brzmi strasznie, ale to naprawdę się dzieje!

Hodowcy często przystają na takie żądania, bo przede wszystkim zależy im na dobru zwierzęcia. Nie chcą przecież, aby niechciany pies trafił do schroniska, na ulicę czy został przehandlowany na jakimś portalu ogłoszeniowym za bezcen – zawsze istnieje wtedy ryzyko, że kupi go jakiś pseudohodowca, który dzięki temu zyska kolejnego reproduktora do masowej produkcji „rasowych” szczeniąt.

Młody pies nadal ma też szansę na znalezienie dobrego domu i – pisząc brutalnie – trzyma cenę, dlatego hodowca nie powinien mieć problemu z jego ponownym sprzedaniem. Dlatego zjawisko oddawania psów do hodowli nawet po kilku miesiącach nie jest niczym niezwykłym. Niestety…

Dlaczego właściciele decydują się na taki krok?

Powody są najróżniejsze. Najczęściej hodowcy słyszą, że pies ugryzł dziecko – co oczywiście w większości przypadków nie jest prawdą. To jednak wygodna wymówka, która w zasadzie ucina jakiekolwiek dyskusje. Tylko nieliczni właściciele potrafią się przyznać, że popełnili błąd, że dokonali nieprzemyślanego zakupu, że pies jednak nie pasuje do ich stylu życia.

Jeśli chodzi o te najbardziej prozaiczne powody, dla których właściciele oddają rasowe psy, często bardzo drogie, z powrotem do hodowli, to należy tutaj wymienić:

  • Dewastację
  • Sikanie na podłogę, dywan etc.
  • Ujadanie
  • Nieakceptowalny zapach
  • Bałagan w domu
  • Znudzenie się psem
  • Brak czasu na odbycie szkolenia

Na usta cisną się tutaj same niecenzuralne epitety, ale darujemy to sobie. Taka decyzja spada na sumienie każdej osoby, która nieodpowiedzialnie najpierw zakupiła psa, a następnie postanowiła go oddać. Pozostaje nam więc tylko apelowanie do wszystkich potencjalnych właścicieli: dobrze przemyślcie swoje wybory. Pies nie jest rzeczą!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie