Wybieramy miskę dla psa

Spośród wielu psich akcesoriów to właśnie miska należy do tych niezbędnych. Pupil musi mieć swój „talerz”, który powinien być nie tylko dostosowany do jego rozmiarów, ale także wygodny i łatwy w utrzymaniu w czystości. Wybór jest naprawdę duży, dlatego w tym artykule pomożemy Ci wybrać odpowiednią miskę dla Twojego psa.

Zacznij od tego

Miskę dla psa należy dobrać do rozmiarów pupila. Ze zbyt małej będzie się wysypywać karma. Zbyt duża natomiast może kusić do tego, by serwować zwierzakowi więcej jedzenia, niż jest mu faktycznie potrzebne, a to prosta droga do otyłości u psa. Kwestie estetyczne są drugorzędne, choć oczywiście dobrze będzie, jeśli uda Ci się znaleźć miskę pasującą do ogólnego wystroju kuchni czy innego pomieszczenia, w którym pies będzie jadać.

Miska na stojaku

Jest to bardzo dobry wybór dla psa dużego i w podeszłym wieku, któremu schylanie się do jedzenia może sprawiać trudności. Niektóre rasy, np. bernardyn, powinny mieć możliwość nabierania pokarmu na wysokości swojej klatki piersiowej. Dzięki temu pies nie będzie łykać powietrza, co ułatwi mu trawienie pokarmów.

Miska podwójna

Coraz popularniejsze rozwiązanie, dzięki któremu pies ma w jednym miejscu dostęp zarówno do karmy, jak i wody. Jest to dobry wybór w przypadku zwierząt, które nie jedzą łapczywie i nie przesuwają miski. Pamiętaj jednak, że podwójna miska nie sprawdza się do jednoczesnego karmienia dwóch psów. Zwierzęta mogą być wobec siebie agresywne.

Miska metalowa

Tę miskę można polecić właścicielom, którzy zwracają uwagę na względy praktyczne. Metalowe naczynie jest bardzo łatwe w umyciu i wytarciu. Minusem jest natomiast niewątpliwie hałas, który będzie emitowany w czasie łapczywego jedzenia i przesuwania miski po podłodze. Można ten problem rozwiązać wybierając model z gumowanym dnem.

Pamiętaj!

Jeśli zdecydujesz się na miskę metalową, koniecznie sprawdź, czy wybrany egzemplarz nie zawiera silnie uczulającego niklu.

Miska plastikowa

Zdecydowanie najpopularniejsza, bo też po prostu najtańsza. Z plastikowymi miskami jest jednak ten problem, że gros modeli dostępnych na rynku jest wykonanych z PVC najgorszego sortu, pochodzącego najczęściej z recyklingu. Taka miska może niestety uczulać, dlatego jeśli wybierasz plastik, poszukaj egzemplarza wysokiej jakości, kierując się kryterium ceny. Miska za kilka złotych odpada.

Bez względu na to, którą miskę ostatecznie wybierzesz, pamiętaj o tym, że najważniejsze jest utrzymanie jej w czystości. Miska musi być umyta po każdym posiłku, w przeciwnym razie będzie źródłem niebezpiecznych bakterii i innych drobnoustrojów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie