Ubranie dla psa – fanaberia czy konieczność?

Remigisz Szulc
06.07.2016

Do niedawna spotkanie na ulicy psa ubranego nie mniej efektownie niż jego właściciel było dość rzadką sytuacją. Obecnie jednak coraz częściej widzimy zwierzęta, i to przeróżnych ras, odziane w przeróżne sweterki, koszulki, nawet czapki, a w skrajnych przypadkach buciki. Czy ich właściciele postępują rozsądnie czy może ulegają dziwacznym fanaberiom?

Niektóre rasy psów wymagają ochrony przed mrozem

Pamiętajmy jednak: przed mrozem, a nie przed słońcem czy deszczem. Właściciel psa rasy krótkowłosej lub wręcz pozbawionej sierści, jak chiński grzywacz, muszą zapewnić im komfortowe, a przynajmniej znośne warunki podczas zimowych spacerów. Wówczas sweterek, kurtka czy kamizelka dla zwierząt jest jak najbardziej wskazana.

Warto pamiętać

Dodatkowej ochrony przed mrozem i śniegiem w ogóle nie potrzebują rasy: husky, bernardyn, berneński pies pasterski, nowofundland czy golden retriever. W ich przypadku ubrania są tylko fanaberią właściciela.

W jakich sytuacjach jeszcze może przydać się ubranko dla psa? Jeśli chodzi o kwestie praktyczne, to bez wątpienia ochrona przed mrozem jest potrzebna psom po operacjach, które na jakiś czas straciły swoją sierść. Tak samo jest z psimi seniorami – im niskie temperatury dokuczają najbardziej.

Rada

Ciekawym pomysłem jest także ubieranie suczki w okresie rui. Dzięki temu jej zapachy będą słabiej wyczuwalne dla okolicznych psów.

Jak dobrać ubranie dla psa?

Nie obejdzie się bez wizyty w sklepie oferującym tego typu ubranka. Kupowanie rzeczy przez Internet jest ryzykowne, bo jeśli ubranko będzie krępować ruchy naszego pupila, to z pewnością nie poczuje się on w nim komfortowo. Z kolei zbyt luźne ubranie nie będzie dostatecznie chronić zwierzaka przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Druga kwestia to materiał, z jakiego zostało wykonane ubranko. Powinien być maksymalnie przewiewny i miękki, a jeśli zależy nam na ochronie psa przed deszczem, także wodoodporny.

Pamiętaj

Nigdy nie zakładamy psu ubranka w czasie wysokich temperatur, czyli już w okolicach 20-25 stopni. Dla zwierzęcia będzie to bardzo niekomfortowe.

Jeśli chodzi o względy estetyczne, to tutaj oczywiście panuje pełna dowolność. Warto jednak zachować daleko idący rozsądek, aby nie zrobić ze swojego psa przebierańca wyglądającego jak żywa maskotka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie