Smycz automatyczna – czy to dobry pomysł?

Smycze automatyczne były bardzo popularne w naszym kraju już kilkanaście lat temu, gdy na wielkich osiedlach panowała moda na posiadanie jamników i ratlerków. Dziś to akcesorium jest nieco zapomniane i wyraźnie ustąpiło pola smyczy tradycyjnej. Jednak smycz automatyczna nadal może być bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla właściciela, jak i jego pupila. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Nauka chodzenia na smyczy? Zapomnij o automacie

Smycz automatyczna – co trzeba mocno podkreślić – nie nadaje się do nauki chodzenia na luźnej smyczy, dlatego nie jest absolutnie przeznaczona dla szczeniąt. Dlaczego? Ponieważ wpaja psu złe nawyki. Z uwagi na swoją konstrukcję znacznie ogranicza ona psią swobodę i zmusza zwierzaka do ciągnięcia. Pies zapamięta więc sobie, że aby dostać się w wybrane miejsce, musi szarpać i stale napinać smycz.

Jeśli więc mamy w domu szczeniaka, to konieczne będzie zainwestowanie w zwykłą smycz, dzięki której zwierzę znacznie szybciej nauczy się posłuszeństwa na spacerze, wyrobi w sobie dobre nawyki i będzie łatwiej nad nim zapanować.

Z tego samego powodu smycz automatyczna nie nadaje się dla dorosłych psów, które wciąż nie opanowały sztuki chodzenia przy nodze i nie znają podstawowych komend. Automat tylko utrwali w nich złe nawyki. Można z niego skorzystać dopiero wtedy, gdy właściciel ma pewność, że pupil radzi sobie z posłuszeństwem.

Czy smycz automatyczna nadaje się dla większych psów?

Tak, o ile zainwestujemy w odpowiedni model. Na rynku są smycze automatyczne przeznaczone dla psów ras dużych, nawet powyżej 35 kilogramów wagi. Osobną kwestią jest jednak komfort spacerowania z tak dużym psem przypiętym do smyczy automatycznej. Nie ma przypadku w tym, że zdecydowanie częściej widujemy psy ras małych, których właściciele dzierżą w dłoni automat. Łatwiej jest po prostu nad nimi zapanować.

Pamiętaj!

Jeśli silny pies szarpnie, to smycz automatyczna może Ci wyrządzić krzywdę – np. wykręcić nadgarstek czy wybić palce.

Smycz automatyczna ma wiele zalet. Przede wszystkim gwarantuje psu i właścicielowi sporą wygodę – są modele rozwijające się nawet do 8 metrów, dzięki czemu właściciel nie musi wchodzić za psem wszędzie tam, gdzie zwierzak znajdzie coś interesującego (np. na brudny trawnik czy w błoto).

Podsumowując: smycz automatyczna jest rozwiązaniem polecanym właścicielom psów ras małych, ale przede wszystkim posłusznych, które nie mają problemu z chodzeniem na luźnej smyczy. Nie należy jej natomiast stosować w przypadku szczeniąt.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie